TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Farár ktorý sa nezľakol komunistov

Farár ktorý sa nezľakol komunistov

Ján Butkay v strede krátko po revolúcii s biskupom Tondrom a s farníkmi

Kňaz Ján Butkay študoval teológiu v pohnutých 50.tych rokoch. V decembri 1949 mu zhabali náboženskú literatúru a v marci 1950 ho odsúdili na dvanásť mesiacov nútených prác v pracovných táboroch. Tajne ho vysvätil rožňavský biskup Róbert Pobožný 29. augusta 1950 v kaplnke biskupského úradu. Aj primičnú omšu slúžil tajne iba v prítomnosti rodičov.
Narukoval do Přerove, kde ho v r. 1952 ŠtB zatkla a odsúdili ho na jedenásť rokov. V r. 1954 bol prepustený na amnestiu a pracoval v podnikoch v Spišskej Novej Vsi, v Rudňanoch a v Krompachoch. V r. 1962 ho znovu odsúdili na dva roky väzenia. Po návrate pracoval v baniach v Rudňanoch. V r. 1968 sa stal kaplánom v rodisku. V r. 1970 sa stal farárom v Slatvine v okrese Spišská Nová Ves. Od r. 1986 pôsobil v Harichovciach, kde od r. 1995 dva roky veľmi trpel na následky väzení a kde aj zomrel. Je pochovaný v rodisku.
Rozhlasovú dramatizáciu o jeho živote v rámci cyklu Poslanie mali v úcte uvedieme v premiére už v nedeľu 3.6. o 13:00. Rozhlasovú hru nájdete tiež v našom archíve. 

Podobné články

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.06.2018

 • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
 • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
 • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
 • Za uzdravenie pre ocka Petra
 • Za obrátenie a duchovné uzdravenie manžela Pavla a za posilu vo viere a dôvere v Boha, ako aj za synov a ich rodiny. Mária
 • Za uzdravenie z duševnej choroby syna Juraja a dar živej viery a dobré vzťahy v celej širokej rodine. Mama
 • Za šťastnú operáciu pre babku Margitu. Eva
 • Za zázrak, odpustenie a zmierenie sa s mojím manželom a záchranu našej rodiny. Veronika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.