TopTip

O nás

Rádio LUMEN od svojich začiatkov po súčasnosť

1993 – 2014

 

Ďakujeme Bohu za jeho udržiavanie, Cirkvi a jej predstaviteľom za založenie a pomoc pri jeho činnosti, ľuďom v ňom za obetavosť a prácu, poslucháčom za spoločenstvo modlitby, priazeň a podporu.

 

 

Profil Rádia LUMEN:

Rádio LUMEN je rozhlasová stanica s evanjelizačným charakterom. Vlastníkom je Katolícka cirkev na Slovensku v jej štruktúrach - diecézach. Chce slúžiť ako jej dielo na poučenie a oddych všetkých, ktorí ho počúvajú. Funguje ako súkromná spoločnosť s licenciou na vysielanie. Konferenciu biskupov Slovenska v ňom zastupuje Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský  arcibiskup - metropolita.

 

Poslanie:

  • Viera v Ježiša Krista a Cirkev ako opora života človeka
  • Spoločenstvo na ceste
  • Kristove znamenie pre spoločnosť

 

Rádio LUMEN sa od komerčných rozhlasových staníc odlišuje tým, že jeho formát nie je nasadený výhradne podľa hudobných preferencií segmentu. Jeho prioritným cieľom nie je zisk, ale služba veriacim i hľadajúcim. Vo svojom vysielaní necháva miesto aj pre viaceré poslucháčsky menej atraktívne – menšinové žánre či už z oblasti slova alebo hudby. Manažment rádia využíva vo svojej vysielacej štruktúre fakt, že poslucháči Rádia LUMEN počúvajú túto stanicu takmer počas celého dňa a prelaďujú len zriedka. Rádio je ich životný spoločník. V programovej štruktúre chcú preto nachádzať všetky typy programov od náboženských cez spravodajské, hudobné, umelecké či detské. Bližšie informácie o jednotlivých programoch sa dozviete tu: http://lumen.sk/relacie/spravodajstvo.html.

 

Pokrytie:

Rozhlasová modulácia sa zo štúdia k jednotlivým vysielačom šíri prostredníctvom satelitu. Signál Rádia LUMEN je dostupný pre všetkých, ktorí vlastnia digitálny satelitný prijímač a to takmer v celej Európe.

Terestriálne pokrytie nájdete na http://www.lumen.sk/pokrytie.html.

Alternatívne je možný príjem Rádia LUMEN v sieti niektorých káblových spoločností, digitálne cez satelit v bloku Slovak – Link a prostredníctvom internetu.

 

Priestory:

Vysielacie pracovisko Rádia LUMEN pozostáva z jedného vysielacieho štúdia a dvoch nahrávacích štúdií v Banskej Bystrici na Kapitulskej ulici. Okrem toho sú dve regionálne štúdiá  v Košiciach na Alžbetinej ulici a v Bratislave na Karloveskej ulici.

 

 

Rádio LUMEN kedysi....

S myšlienkou zriadiť slovenské kresťanské rádio prišiel biskup Mons. Pavol Hnilica. Mons. Rudolf Baláž, diecézny banskobystrický biskup, bol v roku 1992 ochotný začať budovať toto dielo. Samotné vysielanie sa začalo na Zelený štvrtok 7.apríla 1993. Išlo o Rádio Mária a vysielalo štyri hodiny denne. Signál z antény prvého vysielača neumožňoval príjem ani na území celej Banskej Bystrice.  Ešte bez pevnej programovej štruktúry.

 

Mons. Rudolf Baláž, diecézny banskobystrický biskup, bol v roku 1992 ochotný začať budovať toto dielo. Za bývalého totalitného režimu totiž vydal desiatky MG kaziet, ktoré v danom čase veľmi pomáhali kresťanským spoločenstvám. Keď sa objavila spomenutá ponuka, biskup Rudolf Baláž oslovil ľudí, s ktorými predtým spolupracoval pri nahrávaní kaziet a položil im otázku, či by mali záujem robiť rádio. Išlo o ľudí s technickým vzdelaním, ktorí boli myšlienkou veľmi nadšení. Tak vzniklo  Rádio Mária. Názov mal vyjadrovať kontakt s talianskym kresťanským rádiom „Maria“.[1]

 

Za prvého riaditeľa bol menovaný František Makovník [2]. Kým on sa staral prevažne o administratívne veci, Peter Varínsky s ďalšími spolupracovníkmi pomocníkmi (treba spomenúť stolára Cyrila Vrbiara) pripravovali v bývalých kanonických bytoch vedľa banskobystrickej Katedrály sv. Františka Xaverského administratívne priestory a štúdio.

 

Už v máji 1993 začal vznikať pevný denný program, ktorý v lete druhý šéfredaktor ustálil. Tento program, ktorý trval 4,5 hodiny denne, sa vysielal s malými obmenami až do 8.decembra 1994.

 

Dňa 1. júla 1994 menoval Mons. Rudolf Baláž do pozície šéfredaktora diecézneho kňaza Vladimíra Slováka, ktorý sa po roku stal riaditeľom a konateľom spoločnosti Rádio LUMEN, spol. s r.o. Tento vytvoril nový šesťhodinový denný program, ktorý sa v decembri 1994 predstavil poslucháčom pod novým názvom „Rádio LUMEN„.

 

Najväčšie časové rozšírenie vysielaného programu priniesla jeseň 1996. Osemnásťhodinový program sa začínal ráno o piatej. Voľne moderované bloky vystriedala o 10.30 repríza večernej diskusnej relácie z uplynulého dňa. Medzi ňou a poludňajšími správami o 12.30 sa zaradila hodinka hudby, ktorá dodnes nesie meno Aperitív. Hitparády sa dostali na 16. hodinu, o 18. hodine začínala duchovná hodinka Emauzy. V jej úvode sa z banskobystrickej Katedrály vysielal priamy prenos bohoslužby slova – prvej polovice sv. omše.

Neskôr sa duchovná polhodinka zmenila na pravidelný prenos svätej omše, ktorý dlhodobo patrí na špičku rebríčka počúvanosti relácií Rádia LUMEN.

 

September 1997 okrem pravidelného vysielania správ takmer každú hodinu priniesol aj vysielanie v noci. Rádio začalo vysielať nonstop.

 


[1] Poznámka autora: práve z tohto talianskeho rádia Maria získal technológie pre slovenské médium o. biskup Mons.  Pavol Hnilica.

[2] Z pracovných dôvodov v tejto stati neuvádzame akademické tituly. Informácie o nich sú v rádiu.

1 TARINA, R. Dozrievanie k dialógu. In Nové Dimenzie. [online]. apríl 1998. roč. 1. č. 3. [citované 18. august 2009]. Dostupné na internete: http://www.kaplnka.sk/dimenzie/apr98/7lumen.htm.

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 21.01.2022

  • O dar viery pre synčeka, milosť obrátenia pre manželku, pokoj v rodine, potrebné milosti pre Bohu známu sestru a osobný úmysel. (Ján)
  • Poďakovanie za všetky udelené milosti a prosba o zdravie, dar viery, Božiu pomoc a ochranu Panny Márie pre celú rodinu. (Vierka)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.