Celková čiastka
Zostávajúci čas
Už 25 mesiacov Putinovo Rusko vedie nemilosrdnú vražednú vyhladzovaciu vojnu proti Ukrajine. A od konca marca smie byť takto nazývaná aj v Rusku. Okolnosti si všimol a komentuje Stefan Baier z novín Die Tagespost.
Neškodní občania, ktorí hovorili o „vojne“, boli donedávna v Rusku stíhaní, pretože podľa oficiálnej dikcie išlo o „špeciálnu vojenskú operáciu“. Avšak Putinov hovorca Dmitrij Peskov medzičasom nariadil novú formuláciu. Doslova povedal: „Začalo sa to ako špeciálna vojenská operácia, ale hneď ako tam vznikla klika, keď sa kolektívny Západ stal účastníkom na strane Ukrajiny, stalo sa to pre nás vojnou.“
Z propagandistickej perspektívy Kremľa je za vojnu vinný Západ: podporou Ukrajiny zmenil zvládnuteľnú špeciálnu operáciu na vojnu.
Neprekvapuje, že Kremeľ, ktorý sa špecializuje na dezinformácie a propagandu, šíri túto verziu. Avšak udivuje to, že takto uvažujú mnohí ľudia na Západe a teda súhlasia s Putinovým obracaním viny.
Treba si však už konečne uvedomiť, že ani Ukrajina, ani „kolektívny Západ“ nenapadli Ruskú federáciu. Nikto nenapadol Rusko ani neohrozil jeho suverenitu. Naopak. To Putin útočí na Ukrajinu a len on môže okamžite ukončiť túto vojnu. Ak Kremeľ zastaví nepriateľské akcie a stiahne sa na svoje štátne hranice, vojna sa okamžite skončí. Ak ale Ukrajina prestane bojovať, neskončí sa zabíjanie, ale štátnosť Ukrajiny a sloboda jej občanov.
Vojna proti Ukrajine je inváziou imperiálnej mocnosti do susednej krajiny: Ukrajina nechce obsadiť ani meter štvorcový ruského územia. To kremeľský despota obsadil a anektoval niekoľko častí ukrajinského územia a realizuje svoj imperiálny a genocídny program.
Ukrajina má plné morálne právo brániť svojich občanov pred nespravodlivým agresorom. Vyčítať jej, že je v tom pevná, je prekrúcanie faktov. Navyše pápež Pius XII. vo svojom vianočnom príhovore už v roku 1948 zdôraznil, že „solidarita rodiny národov“ si vyžaduje, aby sme nehrali úlohu „jednoduchých divákov“ v „bezcitnej neutralite“, keď je nejaký národ napadnutý iným štátom alebo zbavený práva na život a slobodu.
Ak je pravda, že mier je ovocím spravodlivosti, ako čítame u proroka Izaiáša 32. kapitola 17. verš a ako to učí Cirkev, tak potom kapitulácia Ukrajiny a ruský diktát nemôžu priniesť mier. Putinove prejavy a činy dokazujú, že sa usiluje vymazať ukrajinskú identitu a zbaviť susednú krajinu jej suverenity. Čo by sa stalo s Ukrajinou v prípade jej kapitulácie, to možno vidieť na Bielorusku.
Ukrajinci bojujú a zomierajú za život v slobode a sebaurčenie. Ukrajinci túžia po spravodlivosti. Môže sa stať, že táto vojna sa skončí lenivým kompromisom, prímerím, ako „zmrazený konflikt“.
Môže sa stať, že Putinovi prejde jeho neľudská dobyvačná politika a bude pokračovať vo výnosných obchodoch s celým svetom. Ale všetky výzvy na mier bez spravodlivosti, všetka ignorancia voči padlým, zotročeným a uneseným, akákoľvek myšlienka dohody s agresorom zostávajú cynické – sú zradou étosu, ktorý prinieslo do Európy kresťanské posolstvo a ktorý tu dozrel do sociálnej náuky.
Zdroj: https://www.die-tagespost.de/politik/russland-und-ukraine-strategien-der-schuldumkehr-art-249581
Bývalý prefekt pre vieru sa dožil 80 rokov
Španielsky kardinál Luis Ladaria Ferrer bol pätnásť rokov dôležitým mužom vo vatikánskom úrade pre vieru, z toho šesť rokov (2017 až 2023) ako prefekt pre vieru. Bol známy svojimi zdvorilými, ale jasnými vyjadreniami k teologickým otázkam. Krátko pred koncom svojho funkčného obdobia v roku 2023 vyjadril zásadné pochybnosti o nemeckej synodálnej ceste. Tento kuriálny kardinál slávi v piatok 19. apríla svoje 80. narodeniny.
Dosiahnutím veku 80 rokov kardinál stráca nielen svoje zostávajúce úrady vo Vatikáne, ale aj právo zúčastniť sa na budúcej voľbe pápeža. Španiel Ladaria sa narodil na Malorke. Najskôr vyštudoval právo a následne vstúpil do jezuitského rádu. Potom sa odhodlal na štúdium teológie na jezuitskej vysokej škole Sankt Georgen vo Frankfurte, ktoré v jeho prípade viedlo k hviezdnej kariére v Cirkvi.
Od roku 1984 vyučoval katolícku dogmatiku na pápežskej Gregoriánskej univerzite, až kým ho Benedikt XVI. v roku 2008 nevymenoval za sekretára vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, ktorá je najdôležitejším orgánom na objasňovanie dogmatických otázok v Katolíckej cirkvi. V tom čase stál na čele tohto úradu nemecký kardinál a profesor dogmatiky Gerhard Ludwig Müller.
Ladaria sa stal Müllerovým nástupcom v roku 2017. Funkciu zastával do septembra 2023. Na rozdiel od svojho predchodcu Müllera a jeho nástupcu Victora Fernándeza sa Ladaria vždy zdržiaval verejných vyhlásení nad rámec oficiálnych textov svojho úradu. Napriek tomu vyvolával značný rozruch.
V marci 2021 v dokumente, ktorý sa vzťahoval na synodálnu cestu v Nemecku, oznámil, že Katolícka cirkev nemá právomoc požehnávať páry rovnakého pohlavia. Koncom roka 2022, po návšteve nemeckých biskupov ad limina v Ríme, spolu s ďalšími kardinálmi z kúrie zdvorilo, ale veľmi jasne kritizoval nemeckú cestu reformy.
V stanovisku sa uvádza, že Rím má výhrady a pochybnosti k metodológii, obsahu a návrhom synodálnej cesty. Ladaria a jeho spolupracovníci vyzvali katolícku cirkev v Nemecku, aby zachovala jednotu s univerzálnou Cirkvou v rozhodujúcich otázkach náuky a sviatostno-hierarchickej konštitúcie Cirkvi a aby definovala a prehĺbila otázky „týkajúce sa štruktúr Cirkvi, sviatosti kňazstva a podmienok prístupu k tejto sviatosti, kresťanskej antropológie a ďalších otázok“.
Do tohto procesu by malo byť zahrnuté aj evanjelizačné poslanie Cirkvi. Kardinál napísal: „Je žiaduce, aby autori textov a plenárne zhromaždenie synodálnej cesty boli opatrnejší a mali väčšiu dôveru vo víziu, ktorú Magistérium v posledných desaťročiach vyvinulo ohľadom sexuality.“
O rok neskôr Ladaria vzdal hold encyklike Humanae Vitae a kritizoval umelé oplodnenie, potraty a eutanáziu ako výsledok chybnej antropológie, pretože bránia počatiu. Chybná antropológia má tendenciu vnímať telo ako nástroj, a nie ako osobnú skutočnosť, a toto sa jasne prejavuje vo vete: „Moje telo patrí mne.“
Ladaria sa na vlastnú žiadosť nezúčastnil na prvom zasadnutí Svetovej synody v októbri 2023. Hoci ho pápež František nominoval za účastníka, vtedy už 79-ročný Ladaria uviedol, že nedokáže nazbierať sily na štvortýždňovú diskusiu.
Počas Ladariovho funkčného obdobia došlo aj k ďalšej reorganizácii kánonických postupov pri riešení prípadov duchovných z celého sveta, ktorí boli obvinení zo sexuálneho zneužívania. V týchto prípadoch je v konečnej inštancii príslušné súčasné Dikastérium pre náuku viery.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram