TopTip

Zo zahraničia: Spoločenský komentár: Rok 2016 – rok násilia

Spoločenský komentár:  Rok 2016 – rok násilia

Ilustračná fotografia

Ak si čítate vydanie rubriky na našej webovej stránke, možno Vás zarazilo tak tvrdé slovo použité v nadpise. Že vraj rok 2016 bol rokom násilia. Pre Slovákov taký skutočne nebol. No násilie páchané v ostatných krajinách sveta a najmä Európy sa nás dotýkalo viac než citeľne. Umocňovali ho aj následné vyhlásenia nášho ministerstva vnútra o zvýšení stupňa teroristického ohrozenia.

Našťastie sa Slovensko nestalo terčom teroristického útoku, ale dramatické udalosti len niekoľko stoviek kilometrov od našich hraníc určovali viacero dní končiaceho sa kalendárneho roka 2016.

Počet útokov za posledné dva roky naozaj nabral na intenzite, čo dokazuje napríklad aj nemecká jazyková verzia jednoduchej ročenky na Wikipedii. Od roku 2015 tam pre politické udalosti vytvorili podskupinu vybraných teroristických útokov.

Ako pri ročenke 2015, tak aj v tohtoročnej ročenke výberu útokov dominujú tie, ku ktorým sa prihlásili islamistické militantné skupiny. Popri januárových útokoch v Turecku to bol najmä marcový útok na letisku v Bruseli, ktorý si vyžiadal viac než 30 ľudských životov a viac ako 300 zranených. V júli Francúzskom zasa otriasol útok v známom letovisku v Nice a najmä medzi veriacimi kresťanmi potom aj brutálna vražda počas omše 85-ročného katolíckeho kňaza Jacquesa Hamela.

Od leta sa k tomu pridala séria islamistických útokov vo viacerých mestách Nemecka. Od železničnej stanice vo Würzburgu, cez bombový útok v Ansbachu, až po nedávny útok na vianočných trhoch v Berlíne. U nášho najväčšieho obchodného partnera bolo v tomto roku násilia neúrekom aj zo strany domácich. V lete to bol po zuby ozbrojený mladík v Mníchove a potom to bola celá séria útokov na tamojších žiadateľov o azyl a azylové domy.

Za tento rok štatistika ešte chýba, no v roku 2015 krajne pravicovo motivovaných deliktov proti žiadateľom o azyl bolo 1305, trojnásobne viac ako v predchádzajúcom roku a útokov na azylové domy bolo v minulom roku viac ako 2000, takmer päťnásobne viac ako v roku 2014. Z dostupných údajov za prvý polrok 2016 sa počet priestupkov a násilných trestných činov v Nemecku nezmenšil.

Podľa predsedu Spolkovej kriminálnej agentúry BKA Holgera Müncha je desivé, že dve tretiny podozrivých útočníkov neboli polícii predtým známi ako extrémisti. Podľa šéfa nemeckej kriminálnej agentúry v krajine pozorujú vytváranie lokálnych sietí, ktoré sa pozývajú na útoky na azylové domy. Münch varuje, že takto vzniká priestor pre vytváranie teroristických skupín. Nenávisť voči cudzincom sa stala bežnou témou pri káve a budí sa tak ideologický dojem, že rasistické štvanie je vraj legálne.

Od času Arabskej jari pozorujeme eskaláciu násilia nielen v Afrike, či na Strednom Východe, ale už aj v Európe. Arabskú jar vyvolalo v prvom rade zhoršenie životných podmienok tamojších obyvateľov, začala sa práve v decembri v Tunisku pred šiestimi rokmi a zahrňovala aj občiansku vojnu v Sýrii.

Toto násilie zo strany nespokojných, ktorí sa radikalizovali, západné metropoly v tento končiaci sa rok veľmi tvrdo pociťovali. Ako to vyplýva zo skúsenosti Nemecka, ktoré prijalo zatiaľ najviac žiadateľov o azyl, aj tam narastá násilie zo strany domácich obyvateľov, ktorého cieľom sú tiež nevinné obete. Táto špirála násilia, ktorá vzrastá už niekoľko rokov, sa musí zastaviť. Dôležité pri tom je, aby medzi políciou a obyvateľmi existovala dôvera, aby nebrali ľudia iniciatívu do vlastných rúk. Vo svete je až príliš veľa impulzov na nespokojnosť a hnev. Musíme preto hľadať rovnako impulzy a cesty, ako priniesť stále viac rozdelenému svetu pokoj a zmierenie.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 24.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.