TopTip

Z domova: Pôstne zamyslenie: Prečo Boh stvoril možnosť zla?

Pôstne zamyslenie: Prečo Boh stvoril možnosť zla?

Na fotografii je Vladimír Šosták

Možno aj vás neraz napadla otázka: Prečo Boh stvoril možnosť zla? Prečo Boh nestvoril hotového a dokonalého človeka? V knihe Genezis čítame: Boh nechal vyrásť zo zeme stromom všetkých druhov. Medzi nimi je aj strom poznania dobra a zla. Nechal vyrásť... - nikde nie je napísané, že On ho zasial. A osobne som presvedčený, že On ho nezasial, a to na základe viacerých skutočností.

V prvom rade od Boha nepochádza žiadne zlo. Boh ho iba zviditeľňuje, respektíve zviditeľňuje jeho následky, aby sme ho zbadali a uznali, že je to zlo. Boh nikdy nepovedal: Buď svetlo a buď tma; povedal iba: Buď svetlo! Ďalším dôvodom je skutočnosť, že za stromom poznania dobra a zla sa neukrýva Boh, ktorý by chcel takto skúšať človeka, ale diabol, ktorý ho pokúša. A napokon na konci Biblie je spomínaný už iba jeden strom: strom života, lebo všetko, čo Otec nezasial, anjeli vytrhnú aj s koreňom – hovorí Ježiš v Matúšovom evanjeliu. A v podobenstve o pšenici a kúkoli je napísané, že prichádza nepriateľ a seje ten kúkoľ, ktorý bude na konci hodený na oheň. Nepriateľ ho seje...

Prečo je táto otázka dôležitá? Lebo Boh stvoril prvých ľudí ako milovaných a dokonalých, stvorených na svoj obraz. Keď potom, aj po páde do hriechu, vyzve ľudí: Buďte svätí, lebo ja, váš Boh, som svätý, tak si celkom neviem predstaviť, žeby ich na počiatku nebol stvoril ako svätých, dokonalých a s Bohom zjednotených; hoci nie hotových.

Táto otázka a odpoveď na ňu je dôležitá kvôli tomu, lebo si pri nej môžeme uvedomiť, že aj keď padol anjel, ktorý sa snažil strhnúť k rebélii voči Bohu aj človeka, človek nemusel padnúť. Stačilo, aby Adam robil to, čo mu Boh kázal. Celé to stálo na tom, či človek uverí Bohu; čo neznamená nič iné, ako to, že ho poslúchne, že bude dôverovať Bohu a jeho slovu.

Každé úprimné pokánie začína práve od tejto dôvery. Ježišu, dôverujem Ti!

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 25.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre starkú, za obrátenie uja Martina, za oravské centrum mládeže a za kňazov. Renáta
  • Za požehnanie a zdravie pre deti Slávku, Renátu, Petra, Jozefa, Martina a Vanessku. Mamka Anna
  • Za uzdravenie tela a duše pre Róberta a Kvetoslavu, Stanislava a Branislava a Alžbetu, aby sa Pán dotkol ich sŕdc, premenil ich a uzdravil ich duše a dal im spoznať dary Ducha Svätého. Iveta
  • Za zdravie, pokoj a požehnanie pre rodinu Švecovú, Zubekovú. Michal
  • Za obrátenie syna Marka s manželkou Martinou, za prijatie sviatostného manželstva pre nich. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.