aktuality

Zo zahraničia | | Elena Seeber

Kanaďanka je najlepšia učiteľka na svete

Zo zahraničia

Na fotografii je Maggie MacDonnellová

Tento rok už tretí raz odovzdali cenu pre najlepšieho učiteľa či učiteľku na svete. Stala sa ňou Kanaďanka Maggie MacDonnellová, ktorá učí deti na Arktíde.

Spojené arabské emiráty podporujú nadáciu Varkey, ktorá vyberá kandidátov i víťazov v kategórii najlepší učiteľ - učiteľka na svete. Minulý rok si cenu odniesla Hanan al-Chrubová z Bethlehema. Tento rok sa porota rozhodla pre Kanaďanku Maggie MacDonnellovú. Pritiahla na seba pozornosť svojou angažovanosťou za dievčatá v Arktíde, ktoré sa často stávajú obeťou zneužitia a v mladom veku otehotnejú.

V arktických podmienkach sa nežije ľahko a tamojšia skromná a uzavretá populácia trpí vysokou mierou samovrážd. Samotná kanadská učiteľka zažila počas dvoch rokov svojho pôsobenia viac ako desať prípadov samovrážd. Počas príhovoru pri preberaní ceny, okrem iného, povedala: „Ďakujem, že našim problémom takto venujete celosvetovú pozornosť.“

Najlepšia učiteľka sa musela vo finále v Dubaji presadiť proti desiatim ďalším kandidátom. Medzi nimi bola aj nemecká učiteľka matematiky, nemčiny a telesnej výchovy Marie-Christine Ghanbariová z Münsteru. Na istej strednej škole v tomto meste naštartovala projekt s názvom „Sportpaten“, v rámci ktorého starší žiaci motivujú a vedú mladších spolužiakov na hodinách telesnej výchovy. Ghanbariová sa okrem toho zasadzuje aj o integráciu detí utečencov.

Začala už v roku 2009, keď v Nigérii spustila výskumný projekt. Práve vďaka nemu sa snaží integrovať najmä africké deti v Európe. Hoci jej tesne ušiel jeden milión amerických dolárov, a teda cena najlepšieho učiteľa na svete, má už nemecké vyznamenie tzv. Cusanusovu cenu za svoju spoločenskú angažovanosť.

 

Zdroj: Wiener Zeitung, der Stern Foto: AFP