aktuality

Zo zahraničia | | Ján Sabol

František a Hyacinta sú cirkevne vyhlásení svätí

Zo zahraničia

Pastierikovia z Fatimy

František a Hyacinta Martovci sa oficiálne stali svätými. Pápež František vyhlásil dvoch z troch pastierikov, ktorým sa pred 100 rokmi zjavila vo Fatime Panna Mária, za ctihodné vzory pre katolíkov na mariánskom námestí slávnej portugalskej svätyne. Podľa miestnych úradov sa na námestí zhromaždilo pol milióna ľudí z celého sveta.

Po vyhlásení za svätých relikvie oboch vizionárov za potlesku davu priniesli na oltár. Vo svojej homílii počas omše pri príležitosti 100. výročia začiatku fatimských zjavení pápež povzbudil kresťanov k dôvere v Božiu Matku. „Pod Máriinou ochranou buďme vo svete rannými zornicami, ktoré vedia kontemplovať pravú tvár Ježiša Spasiteľa, ktorá žiari na Veľkú Noc a znovu objavovať mladú a krásnu tvár Cirkvi, ktorá žiari vtedy, keď je misionárska, pohostinná, slobodná, verná, chudobná na prostriedky, ale bohatá na lásku“, povedal pápež.

František ocenil vizionárov Františka a Hyacintu ako vzory. „Božia prítomnosť sa stala konštantnou v ich životoch, ako sa to jasne prejavuje v naliehavej modlitbe za hriešnikov a v neustálej túžbe zotrvávať pred Ježišom skrytým vo svätostánku.“

Pred svätorečením súrodencov sa František podľa agentúry KAP niekoľko minút ticho modlil pri hroboch všetkých troch vizionárov z Fatimy, vrátane Lucie, ktorej proces blahorečenia prebieha.

Na konci omše pápež v pozdrave dodal prítomným chorým ľuďom odvahu. Podľa pápeža, kto prijíma svoju chorobu, stáva sa duchovným zdrojom a kapitálom pre každú kresťanskú komunitu.

Na omši bol aj portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Už v sobotu ráno František vo svojej pútnickej ubytovni súkromne prijal socialistického premiéra Antonia Costu.

František prenocoval v exercičnom dome Nossa Senhora do Carmo, vedľa pútnického miesta, kde nocovalo mnoho pútnikov v spacích vakoch a dekách. V skorých ranných hodinách sa pápež neohlásene v ubytovni stretol s moslimskou utečeneckou rodinou. Išlo o Palestínčanov, ktorí v 50tych rokoch emigrovali do Iraku a odtiaľ v 2003 pre vojnu do Sýrie. Teraz žijú v Portugalsku.

Pred návratom do Ríma sa pápež mal stretnúť s najstarším portugalským kňazom - 104-ročným Joaquimom Pereirom da Cunhom, ktorý je len o niečo mladší od vizionárov z Fatimy.