TopTip

Zo zahraničia: Ďalekohľad: Srbsko protestuje

Ďalekohľad: Srbsko protestuje

Na fotografii je Alexsandr Vučič

Srbsko si nedávno zvolilo nového prezidenta. Stal sa ním autoritársky politik Alexsandar Vučič. Jeho zvolenie vytiahlo do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí skandovali: „Preč s terorom“, „Proti diktatúre“ či „On nie je môj prezident“.

Ulice Belehradu obsadili najmä mladí ľudia a študenti, ktorí sa obávajú začiatku novej diktatúry v Srbsku. Ale nielen tej, frustráciu vyvoláva i hospodárska situácia v krajine: nezamestnanosť mladých dosahuje 44% a ten, kto má prácu, musí vyjsť priemerne s 350 eurami mesačne.

Vučič je predsedom Srbskej pokrokovej strany a v máji vystrieda na prezidentskom poste svojho stranníckeho kolegu Tomislava Nikoliča. Ako prezident bude mať i naďalej moc vo svojich rukách: onedlho vymenuje stranícky loajálneho predsedu vlády a naďalej bude predsedom strany, ktorá má v parlamente absolútnu väčšinu.

47-ročný Vučič bol za vlády Slobodana MILOŠEVIČA ultranacionalistom a ministrom informácií. Zmenil sa v priebehu posledných rokov na presvedčeného Európana. Kritickí novinári, opozícia, ako aj predstavitelia mimovládnych organzácií vytýkajú Vučičovi, že v predvolebnej kampani očierňoval svojich protivníkov, operoval s predsudkami, využíval kontrolované médiá i zapojenie tajnej služby.

V pouličných protestoch ide najmä o kritiku stále viac silnejúcej totálnej kontroly vlády v tejto západobalkánskej krajine, domnieva sa okrem iných Nikola BURAZER, šéfredaktor regionálneho internetového portálu Európsky západný Balkán. Ten podotýka, že na uliciach Belehradu sú odporcovia vlády z radov ľudu a to naprieč politickým spektrom zľava doprava.

Rakúsky denník Wiener Zeitung píše, že ľudia v Srbsku sú nahnevaní, frustrovaní a majú strach z toho, akým smerom sa krajina po Vučičovom víťazstve bude uberať. V Rakúsku žije približne 120 tisíc Srbov, teda druhá najväčšia komunita po nemeckej.

Zdroj: Wiener Zeitung Foto: alchetron.com

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 21.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za Katarínu, za dobrého životného partnera, za zdravie a Božie požehnanie. Helena
  • ZA BOŽIU POMOC PRI ŠTÁTNICIACH
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.