aktuality

Zo zahraničia | | Elena Seeber

Ďalekohľad: Srbsko protestuje

Zo zahraničia

Na fotografii je Alexsandr Vučič

Srbsko si nedávno zvolilo nového prezidenta. Stal sa ním autoritársky politik Alexsandar Vučič. Jeho zvolenie vytiahlo do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí skandovali: „Preč s terorom“, „Proti diktatúre“ či „On nie je môj prezident“.

Ulice Belehradu obsadili najmä mladí ľudia a študenti, ktorí sa obávajú začiatku novej diktatúry v Srbsku. Ale nielen tej, frustráciu vyvoláva i hospodárska situácia v krajine: nezamestnanosť mladých dosahuje 44% a ten, kto má prácu, musí vyjsť priemerne s 350 eurami mesačne.

Vučič je predsedom Srbskej pokrokovej strany a v máji vystrieda na prezidentskom poste svojho stranníckeho kolegu Tomislava Nikoliča. Ako prezident bude mať i naďalej moc vo svojich rukách: onedlho vymenuje stranícky loajálneho predsedu vlády a naďalej bude predsedom strany, ktorá má v parlamente absolútnu väčšinu.

47-ročný Vučič bol za vlády Slobodana MILOŠEVIČA ultranacionalistom a ministrom informácií. Zmenil sa v priebehu posledných rokov na presvedčeného Európana. Kritickí novinári, opozícia, ako aj predstavitelia mimovládnych organzácií vytýkajú Vučičovi, že v predvolebnej kampani očierňoval svojich protivníkov, operoval s predsudkami, využíval kontrolované médiá i zapojenie tajnej služby.

V pouličných protestoch ide najmä o kritiku stále viac silnejúcej totálnej kontroly vlády v tejto západobalkánskej krajine, domnieva sa okrem iných Nikola BURAZER, šéfredaktor regionálneho internetového portálu Európsky západný Balkán. Ten podotýka, že na uliciach Belehradu sú odporcovia vlády z radov ľudu a to naprieč politickým spektrom zľava doprava.

Rakúsky denník Wiener Zeitung píše, že ľudia v Srbsku sú nahnevaní, frustrovaní a majú strach z toho, akým smerom sa krajina po Vučičovom víťazstve bude uberať. V Rakúsku žije približne 120 tisíc Srbov, teda druhá najväčšia komunita po nemeckej.

Zdroj: Wiener Zeitung Foto: alchetron.com