aktuality

Zo zahraničia | | Ján Sabol

Briti by mali začať dôverovať svojej viere

Zo zahraničia

Theresa Mayová

Zatiaľ čo cirkev a vláda nemusia mať vždy zhodný názor, podľa britskej premiérky Theresy Mayovej stále v ich krajine existuje mnoho oblastí, pri ktorých by mohli spolupracovať.

Ako uviedli britské katolícke noviny The Tablet, ľudia v Británii podľa ich premiérky musia cítiť, že spoločnosť je schopná hovoriť o ich viere v Krista. Theresa Mayová je presvedčená, že kresťanstvo si treba vážiť, lebo má dôležitú úlohu v  tom, že  Británia pracuje  na všeobecnom dobre pre každého.

Vo svojom prejave na Downing Street pred náboženskými predstaviteľmi vo fašiangový utorok vysvetlila, ako ju formovalo to, že vyrastala na fare. Vychovávalo ju, že zblízka bola svedkom mnohých obetí a tvrdej práce mnohých zástupcov náboženstiev.

Medzi prítomnými bol katolícky arcibiskup Westminsteru, kardinál Vincent Nichols a londýnsky anglikánsky biskup Richard Chartres.

Neoficiálny odkaz na náboženskú skúsenosť premiérky Mayovej, aj keď krátku, stojí v kontraste k neochote jej niektorých nedávnych predchodcov venovať sa téme náboženstva. Riaditeľ tlačového strediska Tonyho Blaira Alistair Campbell raz povedal známu vetu: “We don’t do God.” (Nevytvárame Boha.)

Ako ďalej uviedla aktuálna britská premiérka, je správne, aby sa vyzdvihla úloha kresťanstva v krajine. Británia má veľmi silnú tradíciu náboženskej tolerancie a slobody prejavu. Na jej kresťanské dedičstvo môžu byť všetci hrdí. Štát preto musí naďalej zabezpečovať, aby ľudia cítili, že môžu bez zábran hovoriť o svojej viere, a to jasne zahŕňa aj vieru v Krista.

Ako Theresa Mayová dodala, stále verí, že kresťanstvo hrá dôležitú úlohu pri vytváraní Británie ako krajiny, ktorá pracuje pre dobro všetkých. Aj keď mnohí môžu nesúhlasiť, ona verí, že existuje mnoho oblastí, kde cirkvi a štát môžu spolupracovať.

Jednou z nich je napríklad prenasledovanie kresťanov a náboženských menšín na svete. Milióny kresťanov v Afrike a na Strednom východe boli nútené opustiť svoje domovy a dochádza k nárastu náboženskej neznášanlivosti na indickom subkontinente, ako uvádza nadácia Open Doors, ktorá monitoruje nábožensky motivované násilie a diskrimináciu.

Britom je ťažké pochopiť, že dnes sú ľudia stále napádaní a vraždení za to, že sú kresťanmi. Britská premiérka preto potvrdila svoje odhodlanie postaviť sa za slobodu všetkých ľudí praktizovať svoju vieru v mieri a v bezpečí. Theresa Mayová dúfa, že vláda túto myšlienku podporí a príjme aj zodpovedajúce opatrenia.

Svoj príhovor uzavrela výzvou, aby počas týždňov od Popolcovej stredy až do Veľkej noci veriaci načerpali dôveru vo svoju kresťanskú vieru. A obnovili svoje odhodlanie spolupracovať v službe druhým.

Zdroj: TheTablet.co.uk