TopTip

TO SME MY: Juraj Spuchľák

TO SME MY: Juraj Spuchľák

Pre niektorých z nás je kňazom, pre iných pedagógom, pre ďalších zasa šéfom. Pre posluháčov je riaditeľom ich obľúbeného rádia a pred Bohom je Jeho synom. V akej životnej úlohe sa cíti najviac sám sebou a čo preňho znamenajú Vianoce prezrádza Juraj Spuchľák v rozhovore mesiaca.

Základom milej povahy je schopnosť správať sa tak, aby sa vo vašej prítomnosti ľudia cítili spokojní sami so sebou.” V akej spoločnosti ľudí sa cítite sám sebou a naopak aký je Váš prístup k ľuďom, aby sa naplnili úvodné slová?

Najlepšie sa cítim medzi jednoduchými ľuďmi, pretože sú úprimní a často povedia priamo pravdu. Čo je pre mňa základ dôvery a vzájomného budovania vzťahu.

Pán riaditeľ, pochádzate z Oravskej Polhory. Ako Vás tento malebný kraj ovplyvnil na Vašej životnej ceste?

Predovšetkým láskou k prírode, k fyzickej práci a najmä dôvere vo vzájomnú pomoc v prípade núdze od iných.

Vedeli ste od malička, že slúžiť ľuďom ako námestník Ježiša je Vašim poslaním? Alebo boli aj tradičné detské sny o požiarnikovi, či hokejistovi?

Zrodilo sa to vo mne postupne a túžba neustále rástla a iste aj vďaka modlitbe mojich blízkych – krstnej mamy, birmovného otca a najmä mojich rodičov i súrodencov sa postupne vykryštalizovala na životné rozhodnutie.

Pochádzate z mnohodetnej rodiny. Ako Vás rodičia vychovávali? Ak by ste mali prezradiť jednu životnú radu, ktorú ste si od nich priniesli do dospelosti ako by znela?

Nikdy nebuď k ľuďom hrubý a k tým, ktorí sú odkázaní na tvoju pomoc buď láskavý, pretože nikdy nepoznáš dobre ich trápenia a ťažkosti.

Vaši rodičia určite netušili, že doma vychovávajú budúceho riaditeľa katolíckej rozhlasovej stanice. Rádio Lumen vediete už 11 rokov. Čo pre Vás znamená?

Pre mňa to znamená predovšetkým naplnenie môjho vzťahu ku technickým prostriedkom so snahou využiť ich na ohlasovanie pravdy a Evanjelia – práci v nich a zároveň aj možnosť byť medzi ľuďmi - Vami v v práci – čo by mi ako kňazovi v pastorácii nebolo možné. Na druhej strane rád chodím pomáhať do farnosti, kde patrím, hoci nie vždy sa mi dá. 

Dostali sme sa k práci, o ktorej by sa dalo veľa a dlho rozprávať. Ľudia majú radi príbehy. Spomínate si ešte na ten ako ste sa dostali k príležitosti viesť rádio?

Bol som v nemocnici po športovom úraze a počas neho prišli ku mne viaceré žiadosti od otcov biskupov, kompetentných pracovníkov rádia, aby som aby som ho viedol. Jeden otec biskup, ktorý mi volal a vyzýval ma na to, mi povedal trochu s humorom: však máš čas rozmýšľať, tak porozmýšľaj. Vtedy som totiž ležal na posteli v nemocnici.

Ste kňazom a zároveň riadite nemalý tím ľudí. Ako sa dajú tieto dve roly skĺbiť bez ujmy na zdraví? :-)

Tak, že ťažím zo skúsenosti, rozhovorov starších kňazov, ktorých som poznal a ktorí ma veľmi povzbudzovali v mojej mladosti. Boli veľmi ľudskí, ale aj veselí. Prežívali radostne svoje kňazstvo. A vždy mi zdôrazňovali usilovať sa pracovať pre ľudí a zároveň dbať o svoj duchovný život. Žiť blízko Kristovi v Eucharistii, čo je vlastne podstata každej služby kňaza. Postupne som zistil, že Eucharistiu mám stále nablízku a to mi pomáha – už teraz viem, že je to podstatné pri kňazskej službe v akejkolvek podobe, a že Krista možno mať v srdci.

Rádio Lumen tento rok oslávilo 23 narodeniny. Na web stránke je vyjadrené takéto poďakovanie. “Ďakujeme Bohu za jeho udržiavanie, Cirkvi a jej predstaviteľom za založenie a pomoc pri jeho činnosti, ľuďom v ňom za obetavosť a prácu, poslucháčom za spoločenstvo modlitby, priazeň a podporu." Aká je vízia do budúcnosti? Na čo sa môžu poslucháči tešiť?

Predovšetkým musím odpovedať na výzvy prostriedkov modernej komunikácie – posúvať sa vpred v komunikácii na internete sociálnych sieťach – a prepájať vysielanie rádia tak, aby tí, ktorí používajú len rozhlasový prijímač nijakým spôsobom neutrpeli a poznali celý obsah nášho posolstva. Ďalej používať naše ľudské srdce, rozum a cit na to, aby sme porozumeli novým obavám a potrebám ľudí, vedeli tak dodať nádej, obrátiť ju na základe nájde je v Božom slove a tradícií Cirkvi. Poznať a v duchu služby Cirkvi interpretovať znamenia čias.

Mesiac december je z pohľadu svetského o predvianočnom zhone, stromčeku, darčekoch a dobrom jedle. A nemenej o túžbe po oddychu. V tom duchovnom, majú však ďaleko hlbší význam. Čo pre Vás znamenajú Vianoce?

Vianoce pre mňa znamenajú návrat do srdca Božieho a do srdca ľudského – z jedného prechádza Boh to druhého aj napriek chudobe ľudského srdca, ktorá sa dá prirovnať – k jasličkám v Betleheme a to sprevádza aj idylická atmosféra Vianoc v našich krajoch.

Sviatky pokoja a lásky si zasluhujú pozornosť a myslím, že sa im aj dostáva. Malo by to byť obdobie radosti, veď sa narodil náš Spasiteľ… ale zo života vieme, že nie vždy je to tak. Na záver preto poprosím o krátke prianie pre všetkých ľudí dobrej vôle v tomto krásnom vianočnom čase.

Milí naši poslucháči čo je naše spoločenstvo, aj kolektív Rádia Lumen - pomáhajme jeden druhému s Božou pomocou Ježiška, ktorý prichádza nečakane, v noci, chudobe vo očiach našich blízkych, ktorým môžeme pomôcť a aj v očiach tých, do ktorých nemôžeme pozerať, pretože ich nositelia sú od nás ďaleko, lebo ich nevidíme. Myslieť na nich v modlitbe zušľachťuje naše srdce a konať pre nich dobro obohacuje našu dušu a náš poklad, ktorý nám pomôže v nebi.

TRI NAJ JURAJA SPUCHĽÁKA

Najsrdcovejšia biblická kniha Starého Zákona

Tobiášová a kniha múdrosti.

Najvzácnejší deň v týždni

Piatok v spojení s nedeľou.

Najštedrejší človek

Ježiš Kristus a rodičia každého s lásku prijatého dieťaťa.

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Ivo Novák

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - o. Ján Sabol

TO SME MY - Mária Trubínyová

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.