Celková čiastka
Zostávajúci čas
V roku 2009 sa stal gréckokatolíckym kňazom a začal pracovať pre Rádio Lumen. Prispieva do náboženských a spoločenských rubrík a najnovšie pozýva ľudí do Lumen klubu ako jeho prvý patrón. S akými výzvami sa v roku 2016 stretáva, čo ho teší v práci i doma, prezrádza exkluzívne v seriáli TO SME MY.
Hovorí sa, že človek nikdy nemá druhú šancu urobiť prvý dojem. S tým asi budete súhlasiť. Môj prvý dojem z Vás by sa dal opísať týmito slovami: rozvážny, inteligentný, pokorný až introvertný a veľmi vnímavý človek. Je niečo z tohto opisu, s čím by ste nesúhlasili, prípadne tento zoznam doplnili?
Ak si dobre spomínam, bol som ako dieťa veselý, usmievavý chlapec plný života. Teraz takto vnímam svojho syna. Byť synom kňaza na dedine so sebou prináša od okolia očakávania alebo predstavy a každé dieťa kňaza to spracuje istým spôsobom. Ďalej to boli radostné i bolestné udalosti, ktoré človek prežije v rodine. Otec prišiel takmer na rok o štátny súhlas, mama mala zdravotné problémy. Od mladosti ma veľmi zaujímali informácie všetkého druhu, rád som čítal aj duchovnú literatúru, tej sme mali doma neúrekom, rád som sa modlil, samozrejme, stretával som sa aj s rovesníkmi a účinkoval v speváckych telesách a mládežníckych zboroch. Dá sa povedať, že vážnejšie zameraní autori duchovnej literatúry, obľuba vážnej hudby i vážny prístup k životu zanechali stopu aj na tom, ako som vnímaný druhými.
Z éteru Rádia Lumen sa prihovárate ľuďom už krásnych sedem rokov. Čo Vás na tejto práci fascinuje? Kde všade môžu poslucháči počuť Váš hlas? Aké témy sú Vám blízke?
Obľuba v získavaní informácií mi ostala až doteraz. K hľadaniu informácií pristupujem kriticky a keďže často pracujem so správami zo zahraničia, najviac ma fascinuje, ako sa dokážu rôzne periodiká a agentúry pri informovaní o tej istej udalosti aj diametrálne od seba líšiť. Práca v teréne je zasa veľmi zaujímavá na pestrosť tém a potom sú to aj mnohé stretnutia s ľuďmi z najrozličnejších oblastí života i regiónov, pri predstavovaní farností, rodín i osobností. Každý človek, ktorého stretnem, je pre mňa obohatením.
Veľmi dlho ste pôsobili v zahraničí. Ste absolventom Teologickej fakulty Katolíckej univerzity Eichstätt-Ingolstadt v Nemecku. Ako veľmi Vás táto skúsenosť ovplyvnila v živote?
V zahraničí sa človek ocitne v novej situácii. Nie všetko funguje tak, ako to zažil doma, potrebuje sa naučiť byť flexibilnejší, otvorený pre iné možnosti. Katolícka univerzita v Bavorsku mi dala možnosť spoznať ľudí z doslova celého sveta, od Ameriky, Európy až po Čínu, či Filipíny. Ak sa s tými ľuďmi stretávate pravidelne počas viacerých rokov, vymeníte si názory na mnohé veci. Mal som kamarátov nielen katolíkov, ale aj ateistov, či moslimov. Ako študenti sme takto viedli, môžem povedať, celkom úprimný dialóg. Naučíte sa hľadieť na život okolo vás očami toho druhého. Osobne som sa študijne zameral na sociálnu oblasť a etiku spoločnosti a hospodárstva. So študentmi sme hľadali riešenia na aktuálne problémy. Naučil som sa hodnotiť kvalitu života danej krajiny podľa toho, akú kvalitu života i vymožiteľnosť práva majú tie najchudobnejšie vrstvy, najmä pracujúci. A, samozrejme, v neposlednom rade som mal možnosť spoznať množstvo úžasných ľudí z radov biskupov, kňazov, profesorov a aj veriacich ľudí.
Najnovšie ste sa stali patrónom Lumen klubu či, inak povedané, jeho hlasom, ktorý pozýva ľudí do tohto spoločenstva. Prečo ste ponuku prijali?
Lumen klub je pokračovaním Klubu priateľov Rádia Lumen. S novým názvom prichádza rad benefitov, predovšetkým väčšia duchovná podpora. Je to už sedem rokov, čo som prekročil brány nášho katolíckeho rádia, a práca aj poslucháči mi prirástli k srdcu. Ponuku som prijal, lebo mi na vás i na rádiu veľmi záleží. Pozývam aj Vás stať sa jedným z patrónov Rádia Lumen.
Prečo by sa ľudia mali stať patrónom Rádia Lumen?
Za tých, ktorí finančne podporujú Rádio Lumen a zaregistrujú sa ako patróni, bude každý týždeň odslúžená svätá omša. Všetci členovia Lumen klubu budú mať prednostné právo pri zaradzovaní úmyslov na našej webstránke. Zriaďujeme duchovnú facebook poradňu, pripravujeme návštevu farností a pre patrónov Rádia Lumen aj časopis Lumen klub a jedno poznávaco-relaxačné prekvapenie.
Koho Vy považujete sa svojho osobného patróna?
Ako katolícky kňaz vnímam najväčšiu blízkosť k Ježišovi Kristovi, hoci tu nemožno hovoriť o patrónovi. Veľmi blízka mi je Panna Mária. Jej som zasvätil svoje povolanie, ona mi pomohla nájsť moju manželku a pomáha nám, ak ju s dôverou prosíme o pomoc. Blízky mi je, samozrejme, aj sv. Ján Krstiteľ, blahoslavený Vasiľ Hopko, ktorý vysvätil môjho otca za kňaza, či sv. biskup Spiridon, ktorý žil so svojou rodinou na vidieku, živil sa ako pastier a bol veľmi ľudský, láskavý a štedrý. Od mladosti ma fascinoval aj sv. František Asisský.
Úlohou patróna je ochrana svojich zverencov. Vy sám ste takým ochrancom - otcom troch detí a dá sa povedať, že je to pomerne čerstvé, však?
Pred mesiacom sa nám narodilo tretie dieťa, dcérka Monika. Sme vďační Bohu a množstvu ľudí na Slovensku i v zahraničí, že stáli pri nás počas tohto náročného tehotenstva.
Koniec roka 2016 sa nezadržateľne blíži. Ako by ste jeho priebeh hodnotili doteraz a aké výzvy Vás ešte čakajú?
Rok 2016 bol pre mňa do slova a do písmena rokom milosrdenstva. Prišli aj veľké kríže a ešte väčšie milosti. A keďže sa mimoriadny Svätý rok neskončil, aj my pokračujeme na tejto ceste.
Ste sčítaný človek a ku knihám máte blízko. Akú jedinú knihu by ste si so sebou zobrali na opustený ostrov?
Môže to znieť ako klišé, ale na opustený ostrov z viacerých dôvodov určite Bibliu.
TRI NAJ o. JÁNA SABOLA
Najobľúbenejší cudzí jazyk
Slovenčina. Za svoj materinský jazyk považujem zemplínčinu, po slovensky som začal rozprávať až na základnej škole:-)
Najobľúbenejšie miesto
Hory, lesy, hlavne čo najmenej smogu.
Najobľúbenejší nápoj
Pivo.
Prečítajte si aj:
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram