TopTip

TO SME MY: Ivo Novák

TO SME MY: Ivo Novák

Seriál, v ktorom predstavujeme osobností Rádia LUMEN nesie názov TO SME MY.  Ak by si mal hovoriť v prvej osobe- TO SOM JA, ako by si sa charakterizoval. Kto je Ivo Novák?

Aktuálne je Ivo Novák človek, ktorý sa snaží niečo v živote dosiahnuť, popracovať na svojom vzťahu s Bohom, vnímať lepšie potreby svojich blízkych. To je to, čím by som chcel byť a na čom, ako sám cítim musím neustále pracovať. A keď odpoviem tak jednoducho, tak redaktor v Rádiu Lumen, čiastočne aj pedagóg, už takmer otec rodiny a človek milujúci Slovensko ako krajinu, a s vôľou pracovať na napredovaní našej krajiny. A samozrejme, fanúšik železničnej dopravy vo voľnom čase :-)

V rádiu Lumen pracuješ ako redaktor a moderátor. Tvoj hlas môžu poslucháči počuť z Lumenády, ale aj rôznych diskusných relácií či príspevkov. Ktorý formát ti je najbližší?

Diskusné relácie. Je to síce pohyb na tenkom ľade, pretože mnohé témy sú silne konfrontačné a zástancovia dvoch odlišných názorov stoja proti sebe. Ide vlastne o argumentačný boj. Mojou úlohou, je usmerňovať tieto diskusie, aby každý mal rovnaký priestor a možnosť vyjadriť sa k téme. To je vždy náročné. Vyžaduje to prípravu, poznanie danej témy. A cítim, že toto ma obohacuje, pretože ma to núti vzdelávať sa, spoznávať súvislosti, ktoré nie sú zjavné na prvý pohľad.

Osobne som vďačný Rádiu LUMEN, že ako katolícke rádio uvádza vo svojom programe viaceré diskusné relácie. Je to podľa mňa veľmi potrebné. Naše postoje vo veciach viery, morálky a čohokoľvek sa často upevňujú a formujú práve v argumentácii s oponentom. Viem, že nie každý zdieľa so mnou tento názor, ale som presvedčený, že diskutovať musíme aj o témach ako registrované partnerstvá, hazard v našich mestách, financovanie cirkví, či mnohé iné. Nie preto, aby sme prezentovali názor ľudí, ktorí konajú v rozpore s náukou Katolíckej cirkvi. Ale preto, aby sme vedeli tento názor obhájiť, keď sa nás na to opýta kolega v práci, alebo člen rodiny, ktorý je vzdialený od cirkvi. Vtedy neobstojíme s tým, že sklopíme hlavu. Je potrebné, aby sme vedeli argumentovať a obhájiť svoje postoje zoči-voči človeku s iným názorom. To je mojím cieľom s ktorým vchádzam do každej diskusie.


Blízka ti je nielen práca za mikrofónom, ale pôsobíš aj na PR oddelení. Čomu sa toto oddelenie venuje?

Veľmi zjednodušene povedané, ide o priblíženie Rádia Lumen k našim poslucháčom. Spoluorganizujeme rôzne púte, známe lumentúry a stretnutia s poslucháčmi, aby sa viac dozvedeli o dianí v rádiu. Chceme byť viditeľní na veľkých cirkevných akciách. Vieme, že tam sú naši poslucháči a my chceme s nimi prežívať ich každodenné radosti a starosti. Dalo by sa ešte veľa rozprávať, ale toto je podľa mňa celkom jasné a výstižné.

Cieľom tohto rozhovoru je prezradiť ľuďom aj to, čo sa len tak ľahko nedozvedia. Takže poďme trochu nahliadnuť do súkromia. Tento rok bude pre teba a tvoju manželku veľmi výnimočný. Prečo?

Čakáme prírastok. V októbri by sa nám mala narodiť malá Miriam a už teraz je pre nás s manželkou veľkým zdrojom radosti. Je to dieťa naozaj s láskou očakávané, takže verím, že bude cítiť našu lásku od prvého dňa ako príde na svet.

Stať sa otcom je pomerne výnimočná, niekedy aj vzácna no rozhodne krásna skúsenosť. Tvoje životné poslanie však mohlo byť celkom iné?

Hneď po strednej škole som uvažoval nad celkom iným otcovstvom. Túžil som byť duchovným otcom. Nakoniec som však uvážil, že nie som celkom vhodný práve na povolanie kňaza a pobral som sa inou životnou cestou. V tejto súvislosti ale nie je ešte všetko stratené, veď kňazom je vlastne každý otec rodiny – je kňazom svojej rodiny. Chcel by som dobre vykonávať túto úlohu. No pozerajúc na svoje chyby a nedostatky sa veru poriadne musím spoliehať na Božiu pomoc :-)

Lásku k Bohu prejavuješ teraz aj prácou v Rádiu Lumen. Bol práve tento moment rozhodujúci pri výbere média?

Zaujímavé na tom celom je to, že som nikdy neuvažoval nad prácou v žiadnom médiu a teda ani v rozhlase. Lumen som si občas zapol ako stredoškolák. Na maličkú výpomoc do detskej relácie svetielko si ma zavolala moja spolužiačka zo strednej školy Juliána Pavuková, vtedy koordinátorka detských relácii Svetielko a dnes externá spolupracovníčka Rádia Lumen. Bral som to skôr ako voľnočasovú činnosť a nikdy som sa nevnímal ako rodený redaktor, ktorý chce pracovať v Rádiu Lumen. Postupne chcelo vedenie rádia počuť môj hlas aj v iných reláciách a dnes, aj sám sa tomu čudujem, robím túto prácu. Som za to veľmi vďačný, že môžem pracovať práve v Rádiu Lumen a touto cestou aj ďakujem za dôveru a šancu tu byť.

Nedá mi opomenúť jeden tvoj koníček, s ktorým bude sympatizovať najmä mužské pokolenie a to je futbal. Venuješ, alebo venoval si sa niekedy aktívne športu?

Chlapčenská partia zo strednej školy, alebo aj z farnosti sa postupne štiepila. Každý odišiel za prácou kdesi inde a tak zohnať chlapov na futbal je čoraz náročnejšie. A tak futbal hrávam čím ďalej, tým menej. Nikdy som nepôsobil ako registrovaný športovec, ale futbal sledujem pozorne, najmä futbalový klub Dukla v Banskej Bystrici a momentálne ma pozitívne motivoval môj otec práve na tenis. Teda keď to zjednoduším – futbal sledujem, tenis hrávam. A veľmi rád chodím na turistiku do Slovenského raja – to je pre mňa srdcové miesto – najkrajšie na svete.

Čomu sa ale venuješ aktívne je pedagogická činnosť. Mnohí poslucháči možno ani netušia, že sa im prihovára študovaný pedagóg. Môže niekto o tebe povedať, že si “náš učiteľ?”

Učiteľom som pre gymnazistov z Revúcej. Miestne Prvé slovenské literárne gymnázium má unikátny vyučovací program, ktorý zahŕňa aj žurnalistiku. Študentom hovorím veľa o svojej práci, a celkovo o mediálnom svete na predmete Základy žurnalistiky.

Predtým ako sa ťa opýtam na tvoje 3 naj, prezraď mi, čo je pre teba v živote výzva, ktorú by si niekedy chcel skúsiť?

Zažiť jazdu Transsibírskou magistrálou. To je výzva, ktorá súvisí s mojou záľubou v železničnej doprave. A je to naozaj výzva aj finančná, časová a istým spôsobom aj výzva odvahy.

TRI NAJ:

Najobľúbenejší šport

Takmer ako každý chlap odpoviem futbal. Avšak, keď v zime nasneží, nie je nič krajšie ako zažiť beh na lyžiach v okolí Banskej Bystrice.

Najobľúbenejšia kniha

Ak môžem dve, tak J. R. R. Tolkien a jeho Pán Prsteňov, alebo Kroniky Narnie od C. S. Lewisa.

Najobľúbenejšia časť dňa

Jednoznačne večer – poézia zapadajúceho slnka sa nedá opísať slovami.

 

Prečítajte si aj:

TO SME MY - Martin Šajgalík

TO SME MY - Diana Rauchová

TO SME MY - Ján Sabol

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa de obra con dos pisos y entradas separadas.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.