Celková čiastka
Zostávajúci čas
Na vlnách Rádia LUMEN vám každú sobotu prinášame úvahy pre manželov od jezuitu Ladislava Csontosa. Prijmite aj vy pozvanie nájsť si 10 minút týždenne pre svoju rodinu.
V novom cykle slovenského katolíckeho rádia dostanú priestor krátke úvahy o manželstve, rodine a vzťahoch. Ich autorom je jezuita Ladislav Csontos. „Miloš Lichner, spolubrat jezuita a prorektor pre vonkajšie vzťahy Trnavskej univerzity v Trnave, ma nahovoril urobiť krátke zamyslenie na tému manželstva a rodiny, ako určitý popularizačný výstup z nášho projektu pre rodiny,“ vysvetľuje páter Csontos. Pri tvorbe zamyslení myslel najmä na rodiny v čase koronavírusu, ktoré potrebujú duchovnú podporu. „Verím, že tieto úvahy budú určitou ponukou duchovnej obnovy pre katolícke rodiny. Okrem načrtnutých tém sa venujem aj vzťahu k starým rodičom a vnútornému životu rodiny,“ dodáva jezuita Ladislav Csontos, ktorý pôsobí aj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave.
Na úvod je pripravených 31 zamyslení, v ktorých sa rozoberajú témy z každodenného rodinného života. Poslucháči sa okrem iného dozvedia viac o kresťanskom manželstve, ktoré nie je súkromnou záležitosťou. Viaceré vydania sa dotknú citlivej témy vzájomného odpúšťania si. Autor krátkych povzbudení pre rodiny sa nebráni ani konfrontácii s modernými trendmi a chúlostivými záležitosťami v rodine. Reč bude aj o obývačke a sledovaní televízie, neželanom tehotenstve, zdravotne postihnutom dieťati v rodine alebo o rozvedených katolíkoch, ktorí žijú v novom nesviatostnom manželstve...
Katechéza 27. júna 2020
9. Manželská jednota
Na začiatku spojenia dvoch životných prúdov, dvoch slobodných ľudí býva zaľúbenie, ktoré sa často vyjadruje pohľadom do očí. Ako sa hovorí, tí dvaja si padli do oka, ich krása sa stala prvotným oslovením a začiatkom, ktorý sa postupne pretvára na stále väčšiu príťažlivosť a otvorenosť. Tá sa napokon spečatí sviatostným manželstvom. No už na ceste k manželstvu sa objavujú konflikty a nedorozumenia. V čom je ten zásadný problém? Na prvom mieste je to skutočnosť, že tí dvaja stále zostávajú dve jedinečné osobnosti s celým svojim vnútorným svetom a málokedy sú tieto svety rovnaké. Je veľkým obohatením v manželstve a v rodine ak sa manželia dokážu dopĺňať. Jeden môže byť viac spoločenským, viac vníma a prežíva potrebu širšieho spoločenstva a druhý zasa viac so zmyslom pre vlastný rodinný život. Ak sa dokážu dopĺňať, rodina má kontakty so širším spoločenstvom rodín, deti v spriatelených rodinách nachádzajú svojich rovesníkov a priateľov a zároveň sa prehlbuje vo svojom vnútornom živote. Rodičia majú istotu, že deti majú dobré kamarátstva. Prehĺbený vlastný rodinný život jednej rodiny môže zasa obohatiť ostatné rodiny zo spoločenstva, ktoré vnútrorodinný život neprežívajú až do takej hĺbky. Rodina získa priateľstvá, ktoré jej môžu pomáhať na ceste vnútorného rastu. V manželskom a rodinnom živote je dôležité naučiť sa, že treba spoločne kráčať životom jednou spoločnou cestou. Spoločná cesta je daná spoločným cieľom a ten možno vyjadriť obrazne, že tí dvaja kráčajú ruka v ruke vyznávajúc spoločné hodnoty.
Práve spoločné hodnoty sú kľúčovým prvkom pre utváranie jednoty manželov, ktorá má svoj najsilnejší znak v intímnom spojení manželov. Ako veriaci považujeme za dôležitú a kľúčovú hodnotu vieru v Boha. Je ťažké, ak je jeden z manželov veriaci a druhý neveriaci, majú úplne odlišné pohľady na prežívanie nedele a sviatkov i každodenného rodinného živta. Líšia sa v názoroch na výchovu detí a v mnohom inom. No aj keď sú obaja veriaci, neznamená to, že si vo veciach náboženskej praxe úplne rozumejú. Jeden si myslí, že sa treba denne modliť ruženec a druhý, že si treba radšej prečítať úryvok zo Svätého písma. Jeden je presvedčený o tom, že stačí prijať sviatosť zmierenia raz v roku v čase veľkonočnom, druhý sa drží svojej praxe prvých piatkov. Je dobré, ak už pred uzatvorením manželstva sa v náboženských hodnotách a praxi zosúladia a uvedomia si, že v manželstve si budú musieť podeliť čas aj na deti, ktoré sa im narodia a možno budú výzvou zmeniť zabehanú náboženskú prax.
No nestačia len spoločné náboženské hodnoty, ale potrebné sú spoločné hodnoty aj v celkom praktických veciach každodenného života, akými sú napríklad spoločné peniaze a hospodárenie s nimi. Jednotu manželov vyjadruje aj to, že majú spoločnú kasu, vedia jeden o druhom koľko zarába a spoločne plánujú rodinné výdavky. Žiaľ, zamestnávatelia často žiadajú, aby mal každý zamestnanec svoj účet a tak sa stáva aj vo veriacich rodinách, že má jeden účet manžel a druhý manželka, a každý si s ním hospodári podľa svojho úsudku. Ak sa nezhodujú v spoločnom používaní financií, môže sa jednému zdať, že ten druhý je rozšafný a málo myslí na rodinu, alebo zasa ten druhý má sklon k šetrnosti a nedopraje rodine, čo by bolo treba. Konflikt je na stole ako príloha ku každodennému jedlu.
Ešte dôležitejšia je jednota názorov na výchovu detí. Otcovia majú sklon k prísnosti vo výchove a tendenciu vyžadovať poslušnosť na jedno slovo. Matky zasa majú viac zmyslu pre individualitu detí a zhovievavosť k ich postupnému rastu. Neraz vnikne konflikt a vzájomné obviňovanie sa zo zlej výchovy. Problém však je práve v rozličnom chápaní modelov správania sa detí a ich rodičovských očakávaní. Ako príklad si môžeme predstaviť nedeľné ráno v rodine. Päťročné dieťa je zabraté do svojej hry a rodičia mu povedia, aby sa prestalo hrať, lebo o chvíľu pôjdu do kostola na svätú omšu. Dieťa však pokračuje vo svojej hre, nedokáže sa od nej na jedno slovo odpútať, nasleduje druhá výzva rodičov a napokon sa ozve krik otca, či je dieťa hluché. Do toho sa zamieša matka svojim zhovievavým prístupom, aby ho nechal ešte sa pohrať. Nejako dosiahnu, že dieťa zanechá hru a s plačom sa oblieka a bežia do kostola. Vnútorne rozladení a nahnevaní, pričom dieťa sa do kostola vôbec neteší.
Preto sa o výchove treba rozprávať a zjednotiť si názory už pred vstupom do manželstva a aj počas rastu a dospievania detí. Malé dieťa a ani väčšie dieťa nedokáže v jedom okamihu zmeniť svoje nastavenie a preorientovať sa na inú činnosť. Predstava, že dieťa má a môže poslúchať na prvé slovo sa podobá presvedčeniu vodiča, ktorý jazdí veľkou rýchlosťou a je presvedčený, že dokáže zastaviť v jednom okamihu. Možno v menšej rýchlosti by to bolo možné, podobne ako vybrať ostrú zákrutu, ale vo viac ako stokilometrovej rýchlosti sa to nedá. Rozbehnuté auto má svoju brzdnú dráhu, ktorá zodpovedá jeho hmotnosti a rýchlosti, ktorou ide. Ak v spomenutej rýchlosti narazí na pevnú prekážku, ktorá ho v momente zastaví, máva to nedobré následky. Preto je lepšie myslieť aj na zložité situácie a prispôsobiť jazdu okolnostiam. Podobne to platí aj pri predstavách a hodnotách, ktoré rodičia vyznávajú vo výchove detí. Zmena smeru záujmu dieťaťa potrebuje čas a motiváciu.
Podobne je vhodné, aby si manželia spomenuli na svoje konflikty a prešli k hodnotám, ktoré boli v ich pozadí. V stresových situáciách človek veľmi nepremýšľa nad svojim konaním, neskúma jeho príčiny, ale iba spustí to, čo je v ňom ako vlastná skúsenosť z detstva, aj keď nie celkom ideálna, no zdanlivo účinná. Preto je dobré, ak si manželia spoločne v pokoji porozprávajú o svojich názoroch a hodnotách, ktoré sú v ich živote dôležité. Pomáha to znova nastaviť spoločné smerovanie života, ktoré je nesené vnútornými túžbami, pocitmi a skúsenosťami zo svojej rodiny, svojou rodinnou históriou. Na nej, na chybách a dobrých vlastnostiach svojich rodičov, sa môžu naučiť ako svoj život žiť lepšie v opravdivej manželskej jednote v jednote jedného srdca, jednej duše a jedného tela.
Osobne sa zamyslite nad tým, aké spoločné túžby a hodnoty vás spájajú s vaším manželským partnerom a čo vám na ňom vyhovuje a čo prekáža.
Spoločne ako manželia sa porozprávajte o tom, čo všetko - túžby, hodnoty, úmysly a podobne vás v živote spája, čo by vás mohlo ešte pevnejšie spojiť, keby ste sa dokázali plnšie prijať takí, akí ste.
PREČÍTAJTE SI AJ:
MANŽELSKÉ KATECHÉZY: Katolícke manželstvo (1)
MANŽELSKÉ KATECHÉZY: Otvoriť sa a zotrvať v láske (2)
MANŽELSKÉ KATECHÉZY: Nežime len v súkromí (3)
MANŽELSKÉ KATECHÉZY: Keď nemáme čas na modlitbu (4)
MANŽELSKÉ KATECHÉZY: Jedno srdce a jedna duša (5)
MANŽELSKÉ KATECHÉZY: Dôležité spoločné stolovanie (6)
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram