TopTip

Zuzana Szakácsová: Predsavzatia si dávam stále

Zuzana Szakácsová: Predsavzatia si dávam stále Zuzana so svojimi deťmi (zľava: Ninka, Hanka a Sebastián)

Napriek pracovným povinnostiam nezabudla na svoje poslanie v rodine. O prežívaní adventu, Vianoc a predsavzatiach sa rozprávame s konateľkou Rádia LUMEN, Zuzanou Szakácsovou. 

V období Vianoc a v čase zimných prázdnin domácnosť stojí prevažne na povinnostiach matky. Máš recept, ako to zvládnuť?

Byť matkou je úžasné povolanie, ktoré je pre ženu a jej rodinu veľkým požehnaním. Je zdrojom lásky, radosti, šťastia. No zároveň si vyžaduje mnoho obetí. Materstvo a deti nás učia rásť v človečenstve, a zároveň formujú našu pevnú vôľu vždy vstať a urobiť, čo deti potrebujú. My matky, ktoré zároveň aj pracujeme, musíme zvládnuť dve pracovné smeny za sebou. Najprv v práci, potom pri deťoch a v domácnosti. Očakáva sa od nás úsmev, láskavá ruka a hrejivý pocit domácnosti. Nie vždy je to, pravdaže, možné. Aj my máme chvíle, keď už nevládzeme. Vieme byť nervózne a nepríjemné.

Teraz pred Vianocami je tých povinností len o niečo viac, ako inokedy. Aspoň u nás doma. Aby som to všetko stíhala, už roky sa nepozerám s manželom na televíziu a žiaľ, už dávno som nezobrala do rúk žiadnu knihu (okrem tých, čo sa dajú počúvať na slúchadlách, napríklad počas varenia a upratovania). Verím však, že ten čas ešte príde. A potom zase budeme spomínať nostalgicky na tento, keď boli deti malé a my sme boli pre ne stredobodom vesmíru.

Vianoce sú časom stíšenia sa. Podarilo sa to aj vám počas tohtoročných Vianoc? Dá sa to vôbec pri troch deťoch, ktoré sú plné očakávania darčekov od Ježiška?

Celkom nám v tomto stíšení pomohol adventný kalendár, ktorý dostala 8-ročná dcéra na hodine náboženstva. Boli v ňom úlohy – modliť sa spoločne v rodine a robiť rôzne dobré skutky. V tme sme si zapálili sviečku a modlili sa. Jasné, že sa niektorým nechcelo. Bola to predsa úloha, ktorú sme museli splniť, aby prišiel Ježiško. ???? Boli sme tiež, hneď ako sa otvorili chrámy, na sv. omši. V kostole nás bolo len zopár, sedeli sme hore na chóre sami, a slávenie liturgie malo takú rodinnú atmosféru.

Zuzana pred stromčekom u starkej s Ninkou a Hankou.

S prichádzajúcim novým rokom si mnohí dávajú novoročné predsavzatia. Ako si na tom s nimi ty? Podarilo sa ti niekedy už aj niektoré z nich splniť?

Predsavzatia si dávam stále, nielen do nového roka. Chcem byť lepší človek a stále mám na čom pracovať. Chcela by som byť stále pokojná, usmiata, všetko riešiť s nadhľadom a s láskou v srdci vítať každého človeka. Chcela by som v každom vidieť svojho priateľa, aj keď sa tak zrovna nespráva. Chcela by som byť niekto, s kým sa druhí cítia dobre. No stále prídu chvíle, keď sa neovládam tak, ako by som chcela.

Má podľa teba zmysel dávať si novoročné predsavzatia, keď ich nespĺňame?

Človek by sa mal stále snažiť byť lepšou verziou seba samého. Lepšou, ako bol včera či predvčerom. Ak sa o to nesnažíme, prídu skúšky - naša škola, ktorá nás bude nútiť sa zmeniť. A často sú tie skúšky veľmi tvrdé, pretože tá očakávaná zmena v správaní dovtedy neprišla. Ale hovorme tým skúškam radšej lekcie.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.