TopTip

Zreštaurovanú gotickú bránu z konca 15. storočia umiestnili do Baziliky svätého Egídia v Bardejove

Zreštaurovanú gotickú bránu z konca 15. storočia umiestnili do Baziliky svätého Egídia v Bardejove TK KBS

Zreštaurovanú renesančnú vstupnú bránu zo 17. storočia, ako aj staršiu gotickú bránu z konca 15. storočia umiestnili do Baziliky svätého Egídia v Bardejove. Staršie dvere z čias panovania Mateja Korvína objavili podľa reštaurátora Martina Kutného počas reštaurovania tých novších. "Reštaurátorské práce prebiehali asi rok s tým, že ani výskum nepotvrdil nejaké zvláštnosti na bráne a v roku 2018 na jar sme pri odstránení lišty našli vyrezávané ornamenty. Tak nám to nedalo, dosku sme odstránili vo väčšom rozsahu. Zistili sme, že sa tam nachádzajú stredoveké rezby. Už sme tam našli erby Mateja Korvína. Už bol aj kráľom Čiech a Uhorska,“ povedal.
Renesančná brána bola podľa neho vyhotovená v roku 1655 a visela až do roku 1878. Gotickú bránu môžeme datovať do rozpätia rokov 1480 až 1490. Peter Harčár z Krajského pamiatkového úradu v Prešove to vníma ako raritu a jedinečnosť. Čo sa týka prekrytia staršou bránou novšou pracujú podľa jeho slov s viacerými alternatívami. „Jedna z tých pravdepodobnejších je, že chceli ušetriť, respektíve videli veľmi dobrý podklad staršej brány, starších dverí, ktoré využili a použili ich ako podkladovú dosku, podkladový základ na osadenie renesančných ornamentov a celej renesančnej výzdoby. Drevo bolo vzácny materiál,“ povedal Harčár.
Podľa dekana Rímskokatolíckej farnosti svätého Egídia Mareka Kreheľa s Krajským pamiatkovým úradom v Prešove hľadali vhodné miesto v kostole na vystavenie dverí, aby boli dobre viditeľné z obidvoch strán. „My si veľmi uvedomujeme akú historickú hodnotu majú práve tieto zrekonštruované dvere, ktoré v podstate sú pôvodné, teda gotické z našej baziliky, a že cez stáročia nimi prechádzalo množstvo ľudí. Množstvo tu žijúcich ľudí, teda celé naše generácie, kde prichádzali tu do baziliky. Do sveta, kde prebýva Pán a prosili, odprosovali, chválili, ďakovali. Teda tieto dvere sú takými nemými svedkami všetkých týchto našich predkov, ktorí sem prichádzali, a preto majú obrovskú hodnotu pre našu baziliku.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.