Celková čiastka
Zostávajúci čas
Osemdesiat osem ročný Alain Delon, francúzska filmová legenda, ktorá zomrela v nedeľu, mal špeciálne želania pre svoj pohreb. V jednom zo svojich posledných rozhovorov pre časopis Paris Match v roku 2021 povedal, že si želá katolícky pohrebný obrad. „Ale diskrétne,“ zdôraznil. „Nechcem verejný pohreb. Vôbec oň nemám záujem.“
Pri viacerých príležitostiach Alain Delon navyše vyjadril želanie byť pochovaný v blízkosti svojich psov. „Chcel by som byť pochovaný uprostred mojich zvierat,“ povedala medzinárodná hviedza, ktorá dala na svojom pozemku postaviť kaplnku vedľa hrobov svojich 35 psov. Mal ich tak rád, že tvorili „polovicu jeho života“.
Na otázku, či pôjde po smrti do neba alebo do pekla, Alain Delon odpovedal: „Myslím, že skončím niekde medzi tým.“
Delonova rodina v nedeľu ráno oznámila, že filmová legenda zomrela pokojne vo svojom dome v Douchy pri Paríži. Delon sa počas viac ako polstoročia objavil v desiatkach filmov. Medzinárodne známym sa stal v neposlednom rade vďaka úlohe nemilosrdného zabijaka vo filme Ľadový anjel (1967). V roku 2019 mu na filmovom festivale v Cannes udelili Zlatú palmu za celoživotné dielo. V tom istom roku utrpel mŕtvicu, z ktorej sa už nikdy úplne nezotavil.
Nekrológ od Henryho C. Brinkera
Z filmu ho poznáme ako ľadového anjela. A hoci si v starobe našiel cestu späť k viere a v závete stanovil katolícky pohreb (na svojom panstve neďaleko Paríža vedľa svojich 35 mŕtvych psov), anjelom bol pravdepodobne len vo viditeľnej nádhere svojho príťažlivého mužského zjavu. Francúzsky herec Alain Delon, ktorý vyrastal v náhradnej rodine a zomrel vo veku 88 rokov, vďačil za svoju socializáciu armáde. Počas vojny v Indočíne, neslávne známej krutosťou na oboch stranách koloniálneho boja, sa Delon podľa vlastných slov naučil disciplíne a rešpektu, slušnému správaniu a vystupovaniu. Predtým bola jeho mladosť chaotická a kriminálna a armáda priviedla problémového tínedžera späť do spoločnosti. Ako vojak však budúci herec podľa vyjadrenia jeho nadriadeného odhalil túžbu zabíjať a sotva krotenú sexualitu.
Delonove neskoršie vzťahy so ženami neboli vôbec bez násilia; vždy išlo o psychické a fyzické násilie. Po piatich rokoch opustil Romy Schneiderovú kvôli hereckej modelke, svojej budúcej manželke Nathalie, matke jeho syna Anthonyho, tiež herca. Matka Magda Schneiderová varovala, že Delon „stiahne jej dcéru do priepasti“. Opustená Schneiderová našla v prázdnej posteli len malý list na rozlúčku s podpisom „Delon“. Slávna predstaviteľka „Sissi“ mala potom blízko k samovražde, ale so svojou životnou láskou si zostala blízka až do svojej smrti v roku 1982. Spoločne nakrútili legendárny kriminálny a vzťahový film Bazén, kde každý divák mohol cítiť stále tlejúce city medzi týmito dvoma svetovými hereckými hviezdami.
Delon zostal verejne známou osobnosťou až do konca, a to nielen vo Francúzsku. Túžbu po autorite, spravodlivosti a práve, ktorú stelesnil na plátne ako Cézar vo filme Asterix a Olympijské hry, preniesol do svojho politického videnia sveta. Bol blízkym priateľom zakladateľa Národného frontu Jeana-Marie Le Pena, otca Marie Len Penovej. Trest smrti bol pre Alaina Delona nepostrádateľný. Nekontrolované prisťahovalectvo považoval za hrozbu.
Až do konca vnímal svoj život ako nedovŕšený, nemal dostatok času presadiť a zažiť všetko, čo ho hnalo vpred, ako povedal pred niekoľkými rokmi. Nenásytná chuť do života tohto nenásytného človeka, ktorý mal všetko a každú, šokuje všetkých, ktorí si napriek všetkému vážia – a milujú – veľkého herca.
Delonove filmy zostanú, predovšetkým Leopard s Claudiou Cardinale a Burtom Lancasterom. Delon bol úspešný aj ako producent. Ako všetky Delonove filmy, aj Borsalino s Jeanom-Paulom Belmondom bol kasovým trhákom.
Zatiaľ čo udelenie Zlatej palmy Alainovi Delonovi v Cannes v roku 2019 bolo kontroverzné v súvislosti s Me-Too-diskusiou o zneužívaní a násilí páchanom na ženách, inde ho v tom istom roku oslavovali bez výhrad a s nadšením. Na Plese v drážďanskej opere pre filmovú hviezdu rozvinuli červený koberec a udelili jej Rad svätého Juraja, v každom prípade poškodené vyznamenanie, ktoré predtým dostal ruský diktátor Putin.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram