Celková čiastka
Zostávajúci čas
Zaobchádzanie s utečencami v Európe, výzva na obnovu dialógu na Cypre, zbližovanie medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou a posmelenie miestnych katolíkov. To boli dôrazy 35. apoštolskej cesty pápeža Františka, ktorá sa konala od 2. do 6. decembra na Cypre a v Grécku.
Utečenci
Spoločne s gréckou prezidentkou pápež František navštívil utečenecký tábor na gréckom ostrove Lesbos. Viditeľne dojatá hlava Katolíckej cirkvi vytkla svetovému spoločenstvu, že ignoruje biedu a bezmocnosť migrantov.
František ocenil prijímanie utečencov v Grécku a zároveň tvrdo skritizoval EÚ. V Európe stále ešte existujú ľudia, „ktorí konajú tak, ako keby sa ich tento problém netýkal“. Stále ešte existujú hotspoty, kde migranti a utečenci žijú v otrasných podmienkach bez toho, aby sa črtalo nejaké riešenie. „Je smutné, keď sa ako riešenie navrhuje postaviť zo spoločných zdrojov múry a ploty z ostnatého drôtu,“ povedal pontifex.
Rozdelený Cyprus
Na Cypre v prejavoch hostiteľov rezonoval spor s Turkami. Zatiaľ čo v prípade cyperského prezidenta to bolo skôr decentné, cyperský arcibiskup Chryzostomos II. v súvislosti s obsadením severného Cypru v roku 1974 hovoril o „brutálnom útoku Turecka“, o „etnických čistkách“ a „Golgote“. Od svojho brata v Ríme očakáva „aktívnu pomoc“.
František vyzval obyvateľov Cypru na dialóg s Tureckom. Pripustil, že to nie je to ľahké, ale je to jediná cesta k zmiereniu.
Zbližovanie cirkví
Ďalším dôrazom pápežskej cesty bolo zbližovanie Katolíckej s Pravoslávnou cirkvou. Na Cypre aj v Grécku pápež vystupoval za myšlienku, aby sa cirkvi vo väčšej miere spoločne vyjadrovali k veľkým politickým a sociálnym výzvam, ktorým čelí svet.
Pápež svojou prosbou o odpustenie katolíckych hriechov na pravoslávnych súrodencoch vo viere vystupoval aj za odvážnejšie kroky na ceste k plnej, viditeľnej jednote medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou.
Posmelenie miestnych katolíkov
V Aténach aj Nikózii pápež slávil bohoslužby s miestnou katolíckou menšinou.
Na Cypre František posmelil katolíkov ku kresťanskému súrodenectvu v duchu náuky Druhého vatikánskeho koncilu o Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi ako sesterských cirkvách: „Ak zostaneme rozdelení, ak každý bude myslieť len na seba alebo na svojich, ak sa nebudeme schádzať, rozprávať a kráčať spolu, nemôžeme byť úplne vyliečení zo svojej slepoty,“ povedal pontifex.
Katolíkom v Grécku sa František usiloval vliať odvahu: „Byť menšinou – a cirkev z celosvetového hľadiska je menšinou – neznamená byť bezvýznamní,“ povedala hlava Katolíckej cirkvi v pred biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v Aténach. „Svoju malosť vnímajte ako požehnanie a s radosťou ju prijímajte. Uschopňuje vás dôverovať Bohu a jedine Bohu,“ vysvetlil František.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram