TopTip

Zhrnutie pápežskej cesty na Cyprus a do Grécka

Zhrnutie pápežskej cesty na Cyprus a do Grécka zdroj foto: pexels.com

Zaobchádzanie s utečencami v Európe, výzva na obnovu dialógu na Cypre, zbližovanie medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou a posmelenie miestnych katolíkov. To boli dôrazy 35. apoštolskej cesty pápeža Františka, ktorá sa konala od 2. do 6. decembra na Cypre a v Grécku.

Utečenci

Spoločne s gréckou prezidentkou pápež František navštívil utečenecký tábor na gréckom ostrove Lesbos. Viditeľne dojatá hlava Katolíckej cirkvi vytkla svetovému spoločenstvu, že ignoruje biedu a bezmocnosť migrantov.

František ocenil prijímanie utečencov v Grécku a zároveň tvrdo skritizoval EÚ. V Európe stále ešte existujú ľudia, „ktorí konajú tak, ako keby sa ich tento problém netýkal“. Stále ešte existujú hotspoty, kde migranti a utečenci žijú v otrasných podmienkach bez toho, aby sa črtalo nejaké riešenie. „Je smutné, keď sa ako riešenie navrhuje postaviť zo spoločných zdrojov múry a ploty z ostnatého drôtu,“ povedal pontifex.

Rozdelený Cyprus

Na Cypre v prejavoch hostiteľov rezonoval spor s Turkami. Zatiaľ čo v prípade cyperského prezidenta to bolo skôr decentné, cyperský arcibiskup Chryzostomos II. v súvislosti s obsadením severného Cypru v roku 1974 hovoril o „brutálnom útoku Turecka“, o „etnických čistkách“ a „Golgote“. Od svojho brata v Ríme očakáva „aktívnu pomoc“.

František vyzval obyvateľov Cypru na dialóg s Tureckom. Pripustil, že to nie je to ľahké, ale je to jediná cesta k zmiereniu.

Zbližovanie cirkví

Ďalším dôrazom pápežskej cesty bolo zbližovanie Katolíckej s Pravoslávnou cirkvou. Na Cypre aj v Grécku pápež vystupoval za myšlienku, aby sa cirkvi vo väčšej miere spoločne vyjadrovali k veľkým politickým a sociálnym výzvam, ktorým čelí svet.

Pápež svojou prosbou o odpustenie katolíckych hriechov na pravoslávnych súrodencoch vo viere vystupoval aj za odvážnejšie kroky na ceste k plnej, viditeľnej jednote medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou.

Posmelenie miestnych katolíkov

V Aténach aj Nikózii pápež slávil bohoslužby s miestnou katolíckou menšinou.

Na Cypre František posmelil katolíkov ku kresťanskému súrodenectvu v duchu náuky Druhého vatikánskeho koncilu o Katolíckej a Pravoslávnej cirkvi ako sesterských cirkvách: „Ak zostaneme rozdelení, ak každý bude myslieť len na seba alebo na svojich, ak sa nebudeme schádzať, rozprávať a kráčať spolu, nemôžeme byť úplne vyliečení zo svojej slepoty,“ povedal pontifex.

Katolíkom v Grécku sa František usiloval vliať odvahu: „Byť menšinou – a cirkev z celosvetového hľadiska je menšinou – neznamená byť bezvýznamní,“ povedala hlava Katolíckej cirkvi v  pred biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v Aténach. „Svoju malosť vnímajte ako požehnanie a s radosťou ju prijímajte. Uschopňuje vás dôverovať Bohu a jedine Bohu,“ vysvetlil František.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa unifamiliar en forma de L con garaje y tejado plano.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.