Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ženy nad štyridsať rokov si budú musieť za ukončenie tehotenstva do dvanásteho týždňa zaplatiť. Po novom zákrok nebude hradiť zdravotná poisťovňa. Vyplýva to z novej vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová tento krok zdôvodnila tým, že v spoločnosti možno dlhodobo sledovať, že vek matiek rodičiek je vyšší a ich tehotenstvo býva bezproblémové. „Vyhláška vznikla v osemdesiatych rokoch. Odvtedy prenatálna medicína pokročila. Zmenou vyhlášky odstraňujeme diskrimináciu na základe veku. Vypustila sa len zdravotná indikácia počatia po štyridsiatom roku na ukončenie tehotenstva. Ak bude mať žena po štyridsiatke zdravotnú indikáciu inú, akou je vek, nič sa nemení a ukončenie tehotenstva bude aj naďalej hradené z verejného zdravotného poistenia. Ženy po štyridsiatke aj naďalej budú mať možnosť ukončiť tehotenstvo do dvanásteho týždňa, ale tento zákrok nebude z hľadiska zdravotnej indikácie preplácať zdravotná poisťovňa,“ povedala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Vyhlášku dlhodobo kritizujú aj slovenskí proliferi. Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu pre Rádio Lumen hovorí, že tehotné mamičky a ich deti si zaslúžia omnoho väčšiu ochranu, ako im poskytuje aktuálne platná vyhláška. „Zďaleka nezohľadňuje vedecké poznanie dvadsiateho prvého storočia. Je veľmi zastaralá a z dnešného pohľadu vedeckého poznania sú v nej naozaj absurdné dôvody pre povolenie umelého ukončenia tehotenstva a dokonca hradenie umelých potratov z verejného zdravotného poistenia, čiže z odvodov, ktoré platíme my všetci. Vyzývame ministra zdravotníctva Mareka Krajčího k razantnej úprave tejto otázky. Mali by sme sa inšpirovať Poľskom, v ktorom jednoducho už tridsať rokov potraty bez udania dôvodu nie sú realitou, a vieme, že spoločnosť sa posunula zásadným spôsobom k vyššej úcte k životu nenarodeného dieťaťa, ako aj jeho mamičky a pomoci mamičke, ktorá sa rozhoduje o takomto čine,“ vyhlásil Kováčik.
Predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková z SaS naopak ministra zdravotníctva Mareka Krajčího za nové znenie vyhlášky kritizuje. Podľa jej slov by sa mal minister prestať venovať vnucovaniu svojho náboženského presvedčenia celému Slovensku a mal by sa začať venovať riešeniu problémov s ochorením COVID-19. Neparlamentné Progresívne Slovensko vyzvalo ministra, aby odstúpil.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram