TopTip

Zdesenie zo zavraždenia dvoch jezuitov v Mexiku

Zdesenie zo zavraždenia dvoch jezuitov v Mexiku zdroj foto: pexels.com

Podľa správ miestnych médií boli v Mexiku zavraždení dvaja jezuitskí duchovní. Ako v utorok informoval portál Lopez-Doriga, obeťami sú otcovia Javier Campos Morales a Joaquin Cesar Mora Salazar. Podľa správ boli zabití po tom, ako poskytli cirkevný azyl jednému utekajúcemu. Neznáme osoby následne spustili paľbu na tohto muža a oboch duchovných. Podľa jezuitského rádu sa krvavý skutok stal v pondelok v kostole komunity Cerocahui v severomexickom štáte Chihuahua.

„Odsudzujeme tieto násilné činy a požadujeme spravodlivosť," uviedol Rád vo vyhlásení zdieľanom na sociálnych sieťach. Jezuiti nemlčia o násilnej situácii v krajine, ktorou trpí spoločnosť. Preto sú potrebné komplexné ochranné opatrenia pre obyvateľstvo.

Už celé desaťročia Mexikom otriasa vlna násilia organizovaného zločinu, ktorá občas naberá vojnové podoby. Podľa údajov vlády sa v súčasnosti v tejto stredoamerickej krajine udeje denne 84 vrážd. Od januára do mája zaregistrovali viac ako 12 700 násilných úmrtí, ako informoval portál CNN en Espanol v pondelok miestneho času. Väčšina trestných činov sa sústreďuje v šiestich obzvlášť násilných mexických štátoch. V roku 2021 v celom Mexiku napočítali 33 308 vrážd.

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador vyhlásil boj proti drogovej kriminalite za jeden z najdôležitejších cieľov svojho vládnutia. Opozícia kritizuje, že jeho bezpečnostná politika stroskotala.

Rímsky portál Il Sismografo vypočítal, že celosvetovo od začiatku nového roka zavraždia v priemere každých 17 dní jedného kňaza. Piati z deviatich zabitých kňazov pochádzali z Latinskej Ameriky. Išlo o duchovných z Hondurasu a Bolívie a tri prípady v Mexiku. Ďalší zabití kňazi pochádzali z Vietnamu, Konga, Nigérie a Malawi.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.