TopTip

Zastavte ekonomické sankcie voči Sýrii!

Zastavte ekonomické sankcie voči Sýrii! Sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Jozef III. Júnan Foto: KNA

Deň po inaugurácii nového amerického prezidenta, ktorá sa konala 20. januára 2021, zástupcovia cirkví, humanitárnych organizácií, vedy a politiky publikovali otvorený list, v ktorom vyzývajú Joea Bidena, aby zrušil ekonomické sankcie voči Sýrii. Odvolávajú sa na tvrdenia osobitnej spravodajkyne OSN Aleny Douhanovej, ktorá v decembri 2020 vyzvala USA, aby zastavili sankcie, ktoré len zhoršujú „hroznú humanitárnu situáciu v Sýrii, najmä počas pandémie COVID-19“.

Humanitárne a ľudskoprávne organizácie sa zhodujú na tom, že kolektívne potrestanie civilného obyvateľstva Sýrie bude mať za následok nevídanú humanitárnu katastrofu. „Pred desiatimi rokmi bola Sýria obilnicou regiónu. Dnes je podľa údajov Svetového potravinového programu OSN (WFP) nielen na pokraji hladu, ale vyhladovania. Milióny stiesnených Sýrčanov dnes hladujú a mrznú,“ napísali osobnosti americkému prezidentovi.Signatári otvoreného listu sú presvedčení, že národné záujmy USA možno dosiahnuť aj bez trestania obyvateľstva Sýrie ekonomickými sankciami.

Medzi 95 signatármi otvoreného listu sú aj melchitský gréckokatolícky patriarcha Josef Absi, sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Jozef III. Júnan, sýrsko-pravoslávny patriarcha Ignác Efrém II. Karim či chaldejský biskup Antoine Audo.

Západ nechal kresťanov v Sýrii v štichu, povedal sýrsko-katolícky patriarcha Ignác Jozef III. Júnan v rozhovore s Marcom Gallinom z nemeckého dvojtýždenníka Die Tagespost.

„Pätnásteho marca uplynie desať rokov od vypuknutia vnútornej krízy, ktorú vyvolali najmä machiavellistické geopolitické záujmy. Tisíce žoldnierov, ktorých podnecovali islamistickí fanatici, pustošili krajinu a spôsobovali chaos zabíjaním a ničením v mene náboženstva. Kto na to doplatil, ak nie nevinní civilisti?!“ konštatuje patriarcha a dodáva:  „Sýria bola pred ničivou krízou sebestačnou krajinou, ktorá sa s civilným vládnym systémom, ktorý bol ušitý na mieru tomuto regiónu, vyvíjala smerom k väčšej otvorenosti. V Sýrii bola rešpektovaná náboženská sloboda pre všetkých.“

Podľa patriarchu „sankcie voči nezávislej krajine musia byť vždy zakázané; najmä ak v rámci OSN neexistuje konsenzus, ako to bolo v prípade Sýrie. V hre boli nielen práva národa, ale doslova prežitie jeho ľudu... Pred šiestimi rokmi hrozilo, že Sýria padne do rúk tzv. Islamského štátu, ktorý – neochotný oddeľovať náboženstvo a politiku – chcel očistiť krajinu od kresťanských komunít. Vďaka všemohúcemu Bohu za to, že zasiahli Rusi a zastavili týchto džihádistov! Rusi môžu mať svoje vlastné geopolitické záujmy, ale civilizovaná Sýria potrebuje Rusko. My, piati katolícki a pravoslávni patriarchovia Antiochie, sme v novembri 2019 v Budapešti mali príležitosť vyjadriť svoju vďačnosť prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V hre bolo prežitie kresťanov a všetkých menšín!“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.