TopTip

Zambijský prezident Hichilema bude v sobotu u pápeža

Zambijský prezident Hichilema bude v sobotu u pápeža zdroj foto: pixabay.com

Zambijského prezidenta Hakaindeho Hichilemu očakávajú v sobotu vo Vatikáne. Oznámila to vatikánska tlačová kancelária. Pôjde o prvú návštevu 59-ročného Hichilemu, ktorý bol v roku 2021 zvolený za hlavu štátu, u pápeža Františka

V príspevku na Facebooku pred odletom do Európy tento politik ocenil rolu Katolíckej cirkvi v Zambii pri presadzovaní sociálnej spravodlivosti, ľudských práv, vzdelávania a zdravia. Pred návštevou Vatikánu sa Hichilema do piatka zúčastňoval v Bruseli na summite EÚ o Afrike.

Hichilema je podnikateľ a patrí medzi najbohatších Zambijčanov. Predtým neúspešne kandidoval v piatich prezidentských voľbách, kým vlani v auguste jasne porazil svojho predchodcu Edgara Lungua (65). Hichilema sa hlási k adventistom siedmeho dňa.

Zambia je považovaná za jednu z najstabilnejších demokracií v Afrike. No pred voľbami v roku 2021 dochádzalo k násiliu. V jeho pozadí bol v ostatnom čase čoraz autoritatívnejší štýl vládnutia vtedajšieho prezidenta Lungua. Lungu zasahoval proti novinárom, aktivistom a predstaviteľom opozície.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.