TopTip

Z domova
Vždy s optimizmom, spomína na J. Ižolda Ladislav Kučkovský

Vždy s optimizmom, spomína na J. Ižolda Ladislav Kučkovský

Deväťdesiate roky sa podľa katolíckeho kňaza Ladislava Kučkovského spätne javia ako zvlášť požehnaný čas nadýchnutia po putovaní púšťou, ako čas nádejí i zbierania plodov odvahy a vernosti mnohých svedkov Kristovho Evanjelia na našom Slovensku. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska, vtedy sme to tak však nevnímali a všetky aktivity, ktoré sa žili s toľkým entuziazmom sme považovali za úplne samozrejmé. "Spätne si tento čas vieme vážiť azda ešte viac. Pre mňa k tomuto času nadýchnutia patrí aj stretnutie so saleziánmi v Žiline ako mladého študenta Gymnázia sv. Františka z Assisi. Čas strávený v internáte a so saleziánmi formoval naše budúce cesty. Jozef Ižold patril vtedy k tým mnohým mladým saleziánom, s ktorými sme my, mladí tej doby, zažívali toľko dobrodružstiev, ale aj hlbšieho vrastania do tajomstva viery i života. Samozrejme, Jožko patril vždy k tým nenápadnejším, ktorých tajomstvo človek mohol odkrývať len postupne," spomína Ladislav Kučkovský s tým, že jemu to bolo dopriate najmä v maturitnom ročníku gymnázia, keď pribudol dovtedy nepoznaný predmet Filozofia i mladý profesor Jozef Ižold, ktorý sa iba práve vrátil zo štúdií v Taliansku a s ním sympatická jednoduchosť i typicky saleziánsky optimizmus. "Myslím, že tieto dva pojmy vystihujú osobnosť dona Jozefa Ižolda, ako som ho smel spoznať a zažiť," hovorí bývalý študent saleziánskeho provinciála, ktorý zomrel v stredu 20. mája 2020.

Jožkova sympatická jednoduchosť študentom podľa Ladislava Kučkovského otvárala tajomstvá filozofie, predovšetkým jej dejín a ich vnútorných súvislostí. "Dokázal nám aj zložité otázky približovať jednoducho a zrozumiteľne. Hoci som mohol neskôr absolvovať niekoľko štúdií, ktoré sa pomerne intenzívne zaoberali filozofiou i jej dejinami, už žiaden z profesorov pri všetkých ich nesporných kvalitách nemal schopnosť podobnú Jožkovej sympatickej jednoduchosti, ktorá s neuveriteľnou ľahkosťou viedla ku chápaniu dejín ľudského myslenia. A tak môžem povedať, že z Jožkovho najzákladnejšieho kurzu filozofie čerpám do dnes," hovorí katolícky kňaz, ktorý dnes pôsobí v Rakúsku.

Ladislav Kučkovský je veľmi rád, že mu to pred niekoľkými rokmi mohol povedať aj osobne, v čase, keď sme zažívali nezvyčajne požehnanú atmosféru blahorečenia Titusa Zemana. "Popri všetkom strese tých dní bolo možné s don Jozefom, vtedy už provinciálom, hovoriť aj celkom osobne a nekomplikovane – ako vždy. Aj v Azerbajdžane, kde sme sa spolu s naším salzburským otcom arcibiskupom Aloisom zúčastnili na biskupskej vysviacke jeho spolubrata dona Vladimíra Feketeho. Bolo povzbudivé stretnúť saleziánskeho provinciála, ktorý tak nenútene zapadal medzi svojich spolubratov a dokázal komunikovať s oficiálnou delegáciou Vatikánu i s jednoduchými veriacimi," spomína Ladislav Kučkovský.

Saleziánsky optimizmus podľa neho azda nie je potrebné zvlášť predstavovať. "Každý, kto niekedy mal so saleziánmi dočinenia, vie, o čom je reč. Jožko ho v sebe nosil v takej samozrejmej podobe, že si človek rád od neho trochu „ukradol“ – hoci len na diaľku. Vyjadrením tohto vnútorného postoja, ktorý vyrastal z jeho živej viery v ukrižovaného a vzkrieseného Pána, bol jeho takmer neustále prítomný úsmev," hovorí kňaz Kučkovský.
V donovi Jozefovi Ižoldovi nám Pán podľa neho daroval kňaza a saleziána dnešných dní, ktorý dokázal žiť svoje povolanie príťažlivým a v najlepšom slova zmysle jednoduchým spôsobom, ktorý bol požehnaním pre neho i pre všetkých, ktorí ho mohli – hoci len letmo ako ja – na svojej životnej ceste stretnúť. "Ak si ho Pán teraz povolal k sebe cestou ťažkej choroby, týmto pre naše vnímanie ťažko pochopiteľným a azda aj priskorým spôsobom, chce ho mať iste pri sebe, pretože má pre neho nejakú „nebeskú úlohu“. Mať u Pána usmiateho dona Jožka Ižolda ako orodovníka iste bude aj pre nás, ktorí tu zatiaľ ostávame, požehnaním. Jozef, odpočívaj v pokoji!"

Don Jozef Ižold zomrel v stredu 20. mája 2020 v Bratislave vo veku 56 rokov. V službe Pánovi v Cirkvi a v Saleziánskej kongregácii prežil 29 rokov rehoľného a 19 rokov kňazského života. Svätá omša za zosnulého provinciála saleziánov dona Jozefa Ižolda a pohrebné obrady budú v utorok 26. mája 2020 o 11:00 vo farskom kostole v rodnej obci zosnulého v Rybníku, okres Levice. Pochovaný bude v ten istý deň popoludní o 16:00 v saleziánskej hrobke na cintoríne v Bratislave vo Vrakuni.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 12.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie nášho dieťaťa v brušku, som v 4.mesiaci tehotenstva, za trpezlivosť pri výchove 3. ročného dieťaťa a za živú vieru pre manžela Martina. Viktória
  • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.