TopTip

Výzva prolife organizácií za eticky prijateľné vakcíny nejde proti stanoviskám cirkvi

Výzva prolife organizácií za eticky prijateľné vakcíny nejde proti stanoviskám cirkvi TK KBS

Výzva prolife organizácií za eticky prijateľné vakcíny, o ktorej sme informovali minulý týždeň, nejde proti doterajším stanoviskám cirkvi. Potvrdil to jeden zo signatárov výzvy, kňaz Dušan Škurla, ktorý je zároveň koordinátorom apoštolátu ochrany života v Košickej arcidiecéze. Vo videu zverejnenom na internete objasňuje, prečo žiadajú výrobu očkovacích látok bez prepojenia s umelými potratmi, a vysvetľuje doterajšie vyhlásenia slovenských biskupov i Vatikánu týkajúce sa očkovania. 

 

Dušan Škurla hovorí, že výzva prolife organizácií neprináša ďalšie stanovisko k vakcinácii, ale nadväzuje na už existujúce vyhlásenia cirkevných autorít. Ich iniciatíva je podľa neho prejavom angažovanosti za vývoj a výrobu eticky čistých vakcín, ku ktorej povzbudzuje aj cirkev. „Ak si napríklad zoberieme vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k tejto problematike, tak hneď v úvode sa dočítame, že biskupi dúfajú v skorú dostupnosť čo najlepšej vakcíny či vakcín tak z hľadiska etického hodnotenia, ako aj z pohľadu primeranej účinnosti a bezpečnosti. A my v našej výzve nerobíme nič iné, len vyjadrujeme tú istú túžbu,“ povedal.


Dušan Škurla sa ďalej odvoláva na nótu Vatikánskej kongregácie pre náuku viery. Píše sa v nej, že keď nie sú k dispozícii eticky bezchybné vakcíny proti ochoreniu COVID-19, je morálne akceptovateľné použiť aj vakcíny so spojitosťou s umelými potratmi. „Chce sa tým naznačiť, že momentálny stav je síce realitou, v ktorej sa nachádzame a ju nejako akceptujeme, ale nie je to ideál. A tak, ak sa pýtate, či sme čítali vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska alebo vatikánskych úradov, čítali sme a zistili sme, že nestačí ich len čítať, ale že ich treba podporiť,“ zdôraznil Škurla.


Celé video s vysvetlením spomínanej výzvy je na YouTube kanáli Košice za život.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.