TopTip

Vyslanec OSN pre UNESCO preskúma zmeny v chráme Hagia Sofia

Vyslanec OSN pre UNESCO preskúma zmeny v chráme Hagia Sofia

Organizácia OSN pre svetové kultúrne dedičstvo UNESCO prišla s novou iniciatívou ohľadom Chrámu Hagia Sofia a Chrámu Najsvätejšieho Vykupiteľa v bývalom kláštore Chora v Istanbule. Podľa portálu orthodoxtimes.com požaduje zástupca generálneho riaditeľa organizácie OSN Ernesto Ottone návrat mimoriadneho vyslanca UNESCO Mounira Bouchenakiho na Bospor. 

Bouchenaki má skontrolovať „zásahy a možné zmeny“, ktoré boli urobené v dvoch byzantských chrámoch. Ottone sa pritom odvoláva na správy a protichodné informácie o týchto zásahoch. Tieto dva chrámy boli nedávno premenené z múzeí na mešity v rozpore s predpismi UNESCO.

Zástupca generálneho riaditeľa UNESCO je zvlášť znepokojený možnými tureckými zásahmi do štruktúry dvoch chrámov, ktoré podľa správy patria k najvýznamnejším príkladom kresťanskej architektúry. 

Ottone vyjadril obavy v súvislosti s falošnými správami v médiách, v ktorých sa s odvolaním na turecké ministerstvo kultúry uvádzalo, že UNESCO schválilo zámer Ankary na premenu týchto muzeálnych chrámov (Zdroj: Kathpress.at / Preložil: Stanislav Gábor).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.