TopTip

Výmena na čele sarajevskej arcidiecézy

Výmena na čele sarajevskej arcidiecézy zdroj foto: pexels.com

Doterajší sarajevský arcibiskup 76-ročný kardinál Vinko Puljić odchádza do dôchodku. V sobotu pápež František prijal jeho odstúpenie z vekových dôvodov. Puljič ho predložil už v deň svojich 75. narodenín v súlade s kánonickým právom, ale pápež ho ešte ponechal vo funkcii. Po kardinálovi nastúpi bývalý vojenský biskup Bosny a Hercegoviny Tomo Vukšić. Šesťdesiatsedemročný Vukšić je od januára 2020 koadjútorom v sarajevskej arcidiecéze.

Kardinál Vinko Puljić sa narodil v roku 1945. Od roku 1990 bol arcibiskupom vo Vrhbosne, čo je oficiálny názov jeho arcidiecézy. Uprostred bosnianskej vojny, 24. novembra 1994, bol 49-ročný Puljić ako prvý bosniansky biskup v dejinách prijatý do kardinálskeho kolégia a bol vtedy najmladším kardinálom na svete.

Po dvoch funkčných obdobiach (1995 až 2002 a 2005 až 2010) je Puljič od roku 2015 znova predsedom Biskupskej konferencie pre Bosnu a Hercegovinu. Počas bosnianskej vojny zostal v obliehanom Sarajeve a stal sa medzinárodne známym vďaka svojmu nasadeniu v humanitárnej pomoci a za mier.

Nového sarajevského arcibiskupa Toma Vukšiča v roku 2011 Benedikt XVI. vymenoval za prvého vojenského biskupa pre Bosnu a Hercegovinu. Vukšić sa narodil v roku 1957 v Studenci. Od roku 2009 bol generálnym vikárom v Mostar-Duvno. Po kňazskej vysviacke v roku 1980 a dvoch rokoch pastorácie v mostarskej katedrále Vukšić v roku 1984 obhájil v Ríme licenciát z ekumenickej teológie a kánonického práva. V roku 1991 získal doktorát na Pápežskom východnom inštitúte. Následne pôsobil ako prezident Teologického inštitútu v Mostare, kde vyučoval aj ekumenickú teológiu, a ako prorektor sarajevského kňazského seminára. Pápež František 22. januára 2020 vymenoval Vukšiča za arcibiskupského koadjútora a teda už v tej dobe za veľmi pravdepodobného nástupcu kardinála Puljiča.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.