TopTip

Výmena na čele sarajevskej arcidiecézy

Výmena na čele sarajevskej arcidiecézy zdroj foto: pexels.com

Doterajší sarajevský arcibiskup 76-ročný kardinál Vinko Puljić odchádza do dôchodku. V sobotu pápež František prijal jeho odstúpenie z vekových dôvodov. Puljič ho predložil už v deň svojich 75. narodenín v súlade s kánonickým právom, ale pápež ho ešte ponechal vo funkcii. Po kardinálovi nastúpi bývalý vojenský biskup Bosny a Hercegoviny Tomo Vukšić. Šesťdesiatsedemročný Vukšić je od januára 2020 koadjútorom v sarajevskej arcidiecéze.

Kardinál Vinko Puljić sa narodil v roku 1945. Od roku 1990 bol arcibiskupom vo Vrhbosne, čo je oficiálny názov jeho arcidiecézy. Uprostred bosnianskej vojny, 24. novembra 1994, bol 49-ročný Puljić ako prvý bosniansky biskup v dejinách prijatý do kardinálskeho kolégia a bol vtedy najmladším kardinálom na svete.

Po dvoch funkčných obdobiach (1995 až 2002 a 2005 až 2010) je Puljič od roku 2015 znova predsedom Biskupskej konferencie pre Bosnu a Hercegovinu. Počas bosnianskej vojny zostal v obliehanom Sarajeve a stal sa medzinárodne známym vďaka svojmu nasadeniu v humanitárnej pomoci a za mier.

Nového sarajevského arcibiskupa Toma Vukšiča v roku 2011 Benedikt XVI. vymenoval za prvého vojenského biskupa pre Bosnu a Hercegovinu. Vukšić sa narodil v roku 1957 v Studenci. Od roku 2009 bol generálnym vikárom v Mostar-Duvno. Po kňazskej vysviacke v roku 1980 a dvoch rokoch pastorácie v mostarskej katedrále Vukšić v roku 1984 obhájil v Ríme licenciát z ekumenickej teológie a kánonického práva. V roku 1991 získal doktorát na Pápežskom východnom inštitúte. Následne pôsobil ako prezident Teologického inštitútu v Mostare, kde vyučoval aj ekumenickú teológiu, a ako prorektor sarajevského kňazského seminára. Pápež František 22. januára 2020 vymenoval Vukšiča za arcibiskupského koadjútora a teda už v tej dobe za veľmi pravdepodobného nástupcu kardinála Puljiča.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Classic multi-storey family house with side stairs.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.