Celková čiastka
Zostávajúci čas
Ekumenický patriarcha v stredu v Istanbule otvoril konferenciu na pamiatku vyhnania desaťtisícov gréckych kresťanov z niekdajšieho Konštantínopolu v roku 1964. Bartolomej označil vyhnanie desaťtisícov etnických Grékov pred 60 rokmi za „otvorenú ranu“. Ľudí okradli o ich práva a obživu.
Tragické udalosti spôsobili hlbokú bolesť v gréckej komunite a prudký pokles počtu jej obyvateľov v Istanbule. A to malo dopad aj na Ekumenický patriarchát, ktorý sídli v Istanbule. Patriarcha pripomenul, že medzi deportovanými boli aj biskupi. Turci nechali zavrieť grécke školy a ďalšie cirkevné inštitúcie.
Patriarcha hovoril o „hlbokej túžbe“ vyhnaných po ich starej vlasti. Bartolomej poukázal na paralely medzi vyhnaním v roku 1964 a dnešnými konfliktami na Ukrajine a Blízkom východe, ktoré vyhnali do exilu veľké množstvo ľudí. Podľa patriarchu sa zdá, že svet sa nepoučil z ťažkého osudu a utrpenia vyhnaných.
Konferenciu v Istanbule zorganizovala Nadácia Hrata Dinka. Cieľom podujatia bolo zvýšiť povedomie verejnosti v Turecku a Grécku o tragických udalostiach, ktoré sa odohrali pred 60 rokmi. O týchto udalostiach sa vie príliš málo.
Násilné pogromy na Grékoch sa v Istanbule odohrali už v roku 1955. V noci zo 6. na 7. septembra 1955 bolo vylúpených, vyrabovaných a/alebo zapálených približne 4 200 obchodov patriacich gréckej komunite a vyrabovaných a/alebo zničených viac ako 1 000 domov, 71 tovární, 73 chrámov a 26 škôl. O život prišlo 15 ľudí a niekoľko stoviek bolo zranených. Popri Grékoch boli postihnutí aj Arméni. V dôsledku týchto udalostí emigrovalo približne 15-tisíc Grékov a tí, ktorí zostali, sa ocitli v čoraz nepriateľskejšom prostredí.
Protigrécka nálada súvisela s cyperskou krízou. Gréci v Istanbule sa stali obetnými baránkami. V roku 1962 sa začala kampaň „Občania, hovorte po turecky“. Každý, kto na verejnosti hovoril po grécky, bol často urážaný alebo napádaný. V roku 1963 sa začala kampaň „Turek nakupuje u Turka“. V marci 1964 turecká vláda zrušila dohodu o priateľstve s Gréckom. Približne 13-tisíc Grékov z Istanbulu vyhostili z krajiny. Spolu s ich rodinami muselo krajinu opustiť takmer 50-tisíc Grékov. Nie však v rámci jednej veľkej akcie, ale rozvrhnuto na niekoľko mesiacov. Verejnosť sa o tom dozvedela len málo.
Tí, ktorí mali byť vyhostení, mali na to niekoľko dní a mohli si vziať len peniaze v hodnote 20 dolárov a kufor s 20 kilogramami osobných vecí. Bankové účty dotknutých osôb boli zmrazené a neskôr skonfiškované a nesmeli predať svoje domy. Mnohí Gréci potom na hraniciach prišli o ďalšie cennosti.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram