TopTip

Východný Timor má dostať prvú katolícku univerzitu

Východný Timor má dostať prvú katolícku univerzitu zdroj foto: pexels.com

Vo Východnom Timore veľmi pravdepodobne vznikne prvá katolícka univerzita v krajine. Mesiac potom, čo arcidiecéza Dili oficiálne požiadala o povolenie na založenie univerzity v prevažne katolíckom ostrovnom štáte juhovýchodnej Ázie, sa arcibiskup Dom Virgilio do Carmo da Silva stretol s premiérom Taurom Matanom Ruakom. V nadväznosti na stretnutie arcibiskup vyjadril nádej, že „univerzita bude môcť začať fungovať ešte v tomto roku“, ako informoval portál Vatican News.

Žiadosť o povolenie založiť univerzitu v súčasnosti posudzuje Ministerstvo vysokého školstva a kultúry. Cirkevní predstavitelia povedali, že univerzita by mohla začať svoju prevádzku čoskoro po udelení povolenia. Za týmto účelom sa má modernizovať doterajší Katolícky inštitút vzdelávania, ktorý pôsobí v arcidiecéze Dili. Toto zariadenie bolo založené v čase, keď Východný Timor bol ešte pod indonézskou nadvládou.

V krajine s 1,2 miliónmi obyvateľov žije približne milión katolíkov. Arcibiskup Da Silva vysvetlil, že plán vytvorenia katolíckej univerzity začal rozvíjať už pred viac ako tromi desaťročiami prvý dilský biskup Carlos Filipe Ximenes Belo (1983-2002). V jeho úsilí pokračoval jeho biskupský nástupca Alberto Ricardo da Silva, ktorý zomrel v roku 2015.

Univerzita má začať s fakultami pre sociálne vedy, pedagogiku a humanitné vedy. V budúcom roku majú vzniknúť ďalšie dve fakulty pre zdravotníctvo a poľnohospodárstvo. O funkciu pedagógov už prejavilo záujem okolo 50 osôb s magisterským a doktorským diplomom. Podľa zodpovedných univerzita bude sídliť v budove strednej školy na okraji mesta Dili.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.