TopTip

Vyberáme z duchovnej poradne: Kedy je možná nulita manželstva?

Vyberáme z duchovnej poradne: Kedy je možná nulita manželstva? zdroj foto: pexels.com

Od pondelka do štvrtka vám vždy od 13:00 ponúkame online poradňu na facebooku. Pozrite si, čo ste sa nedávno opýtali Mons. Jána Dudu, odborníka na cirkevné právo.

Vyberáme z duchovnej poradne Mons. Jána Dudu
Vaša otázka:
Chcem sa spýtať na otázku anulácie manželstva. Svadbu som mala prednedávnom. Ja som katolíčka. Muž nie je pokrstený. Na to, aby sme sa vzali, sme dostali dišpenz. Schyľuje sa k civilnému rozvodu. Po relatívne krátkej dobe sa nachádzame v nefunkčnom vzťahu, do ktorého nechceme priviesť deti a v otázkach viery sme na opačnej strane. Viete mi poradiť, či v takýchto situáciách prichádza anulácia do úvahy alebo ak nie, čo môžem ja ako kresťan urobiť, aby som mohla ďalej žiť svoju vieru v prípade, že k svetskému rozvodu dôjde? 


Odpovedá Mons. Ján Duda:
Riešenie zložitých manželských prípadov možno (1) deklarovaním manželskej nulity (2) rozlúčením manželského zväzku čiže cirkevným rozvodom. Deklarovanie/preskúmanie platnosti manželstva robí cirkevný súd konkrétnej diecézy a dôvody možno zhrnúť do troch okruhov: (1) u muža alebo ženy existuje manželská prekážka. Je ich 12. (2) U muža alebo ženy nebol dostatočný manželský súhlas. Možností je 9. (3) Absentuje tam "kánonická forma". Pokiaľ ide o rozlúčenie manželského zväzku existuje táto možnosť iba "dobro viery", ak nie ste vo sviatostnom manželstve (tento predpoklad máte: on nie je pokrstený) alebo ste manželstvo nezavŕšili sexuálnym úkonom po uzavretí manželstva (takým, z ktorého by mohlo byť počaté dieťatko): skúma to spravidla cirkevný súd podľa predpisov Kongregácie pre náuku viery, preskúmava to úrad existujúci v rámci Kongregácie pre náuku viery a na návrh Kongregácie pre náuku viery prípadné rozlúčenie manželstva udeľuje samotný pápež. Ťažkosť tu je aj v jazyku, lebo spisy je potrebné preložiť do svetového jazyka. Možnosti, ktoré som tu uviedol si prekonzultujte s nejakým odborníkom, ktorý sa v tom vyzná. Hoci by Vám v tom mal podať pomocnú roku Váš farár osobne alebo, ak by niečo nevedel, mal by sa poradiť s odborníkom, ktorý by na to mal existovať na cirkevnom súde Vašej diecézy.

Máte otázky súvisiace s duchovným životom? Využite našu online duchovnú poradňu na facebooku:

Pondelok: Mons. Ján Duda - cirkevné právo v živote katolíka

Utorok: Pavol Hudák - Pred svadbou nie! (vzťahy, snúbenecký život, čistota)

Streda: Matúš Marcin - Zbav nás zlého (pôsobenie zlého ducha)

Štvrtok: Ján Sabol - V dobrom aj zlom (viera v každodennom živote)

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 25.09.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby sme všetci vedeli robiť odvážne rozhodnutia v prospech jednoduchého životného štýlu, šetrnému voči životnému prostrediu, a aby sme sa tešili z mládeže, ktorá si radikálne osvojila tento štýl.
  • Úmysel KBS na september: Aby sa posolstvo evanjelia stávalo viditeľným v praktických činoch a živote našej spoločnosti.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.