Celková čiastka
Zostávajúci čas
V nedávnom rozhovore kyjevský vrchný arcibiskup Svjatoslav Ševčuk zdôraznil sprostredkovateľskú úlohu Vatikánu a pápeža Františka vo vojne Ruska proti Ukrajine. Neutralita Svätej stolice nie je v súčasnosti na Ukrajine skutočne akceptovaná, uviedla hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pre chorvátsky katolícky týždenník Glas Koncila (19. marca). Vďaka sprostredkovaniu Ríma však boli prepustené tisíce vojnových zajatcov. „Takže služba najvyššieho sprostredkovateľa je prospešná pre nás všetkých,“ vysvetlil Ševčuk.
V jeho vlasti všetci očakávali, že pápež odsúdi Rusko ako agresora, povedal vrchný arcibiskup. „Ale ako katolíci musíme neustále vysvetľovať našim pravoslávnym bratom, ostatným kresťanom a bežným občanom Ukrajiny: Nechajte Svätého Otca plniť si svoju povinnosť najvyššieho arbitra, lebo aj my môžeme mať prospech z jeho pozície sprostredkovateľa.“
Ševčuk zdôraznil rozdiel medzi diplomatickou službou Svätej stolice a pápežom ako najvyšším pastierom Cirkvi. V tomto úrade je Svätý Otec „veľmi citlivý na Ukrajinu“, zdôraznil vrchný arcibiskup. František hovorí s veľkou empatiou o vojnovom utrpení utečencov, detí, žien a starých ľudí, a tak je „s nami a blízko nás“, povedal Ševčuk a dodal: „Pápež v našom mene hovorí celému svetu.“
Pápež sa pri každej svojej týždennej generálnej audiencii venuje dôsledkom vojny pre celú Európu a žiada o modlitby a nezabúdanie na obyvateľov Ukrajiny, dodal kyjevský vrchný arcibiskup. „Svätý Otec konal v mene trpiacej Ukrajiny.“
Na Ukrajine, ktorá prežíva svoje vlastné ukrižovanie, sa kresťania v týchto dňoch pripravujú na Veľkú noc a s ňou spojenú spomienku na Ježišovo ukrižovanie, opísal situáciu v krajine z náboženského hľadiska Ševčuk. „Máme obraz Ježiša, ktorý sa stal človekom,“ pripomenul vrchný arcibiskup. Kristus je teda medzi všetkými, ktorí musia opustiť svoje domovy alebo sa spolu so svojimi rodinami stali bezdomovcami – a tiež medzi mŕtvymi v masových hroboch. „Kristus je dnes ukrižovaný v tele ukrižovanej Ukrajiny.“
Uprostred vojny však viera vo vzkriesenie dáva nádej, zdôraznil Ševčuk. Viera, že život zvíťazí nad zničením, spája katolíkov, pravoslávnych a protestantov v ukrajinskej spoločnosti a inšpiruje ich odpor. „Obnovíme Ukrajinu, obnovíme naše mestá, zahojíme naše rany. A prečo? Pretože Kristus vstal z mŕtvych!“
Vrchný arcibiskup poďakoval Chorvátom, ako aj katolíkom na celom svete za ich solidaritu, mimoriadnu podporu a humanitárnu pomoc. Ľudia na Ukrajine sa veľmi obávajú, že svet na nich zabudne. Preto ich požiadal, aby vo svojej podpore neustávali, povedal Ševčuk. „Tajomstvo nášho víťazstva – nielen tvárou v tvár ruskej agresii, ale aj víťazstva dobra nad zlom, víťazstva života nad smrťou – je tajomstvom vytrvalosti. Musíme vytrvalo ponúkať svoju lásku a pomoc obetiam tejto vojny.“
Ševčuk sa výslovne venoval aj situácii ukrajinských utečencov. Tí potrebujú „miesta načúvania, najmä vo farnostiach a komunitách, pretože potrebujú vyjadriť bolesť vo svojom srdci“, povedal vrchný arcibiskup. „Potrebujú niekoho, kto ich vypočuje, s kým sa môžu podeliť o svoje príbehy, o svoje osobné kresťanské skúsenosti.“
Ševčuk zároveň vyzval, aby utečenci z Ukrajiny neboli vnímaní len ako žiadatelia o pomoc, ktorí potrebujú neustálu podporu. „Ukrajinci môžu prispieť – a nielen k rozvoju vášho hospodárstva. Je súčasťou našej dôstojnosti, aby sme si dokázali pomôcť sami a neboli závislí od vašej pomoci. Utečenci potrebujú rady, ako sa začleniť do vašej spoločnosti, ako si nájsť prácu a ako prispieť k spoločnému dobru krajiny, v ktorej žijú. Môžu sa však s vami podeliť aj o svoju kresťanskú vieru a dedičstvo,“ povedal vrchný arcibiskup.
Zdroj: Katholische Presseagentur Kathpress
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram