TopTip

Vo Svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch je výstava pápežských darov

Vo Svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch je výstava pápežských darov TK KBS

Vo Svätyni Božieho milosrdenstva v Smižanoch sa nachádza výnimočná výstava pápežských darov. Obsahuje obrazy a rôzne spomienkové predmety, ktoré počas svojich apoštolských ciest získal pápež Ján Pavol II. alebo mu ich venovali ľudia z celého sveta pri návšteve Ríma a Vatikánu. Exponáty vystavujú v dvoch miestnostiach chrámu a aj v rehoľnom dome pallotínov. 

Tieto dary sú podľa rektora Svätyne Božieho milosrdenstva v Smižanoch Petra Kluberta prejavom úcty a lásky k pápežovi. „Darcovia odovzdávali Svätému Otcovi predmety, ktoré sú obrazom ich zážitkov a obrazom toho, kým sami sú. Predmety hovoriace o ich viere, o náboženskom zaangažovaní. Sú to umelecké diela, ručné práce, maľby, grafické rezby, liturgické predmety a rôzne spomienkové výrobky.“
Najväčšia časť vystavených predmetov pochádza z Talianska. Vo svätyni sú najmä maľby, v rehoľnom dome pallotínov zase liturgické predmety. „Tu prevažuje kristologická téma. Väčšina obrazov predstavuje život a vykupiteľské dielo Ježiša Krista. V tejto miestnosti sa našli zvláštne dokumenty, ktoré hovoria o drámach ľudstva v dnešnej dobe. Maketa spáleného domu v Kosove, kríž z New Yorku, zvečňujúci teroristický útok z 11. 9. 2001.“
V druhej miestnosti vystavujú podľa pátra Kluberta najmä maľby zobrazujúce svätého Jána Pavla II. a obrazy sakrálnej architektúry z celého sveta. Jeden z obrazov znázorňuje zraneného pápeža počas atentátu, ktorého podopiera pán Ježiš a páter Pio. Na inom obraze je Ján Pavol II. zobrazený v ľudovom kroji. V tejto zbierke nechýba ani Panna Mária Čenstochovská. Exponáty venoval svätyni Vatikán pri príležitosti 25. výročia pontifikátu Jána Pavla II.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.