Celková čiastka
Zostávajúci čas
Rakúsko nevsádza na odluku, ale na spoluprácu medzi štátom a cirkvami. To zdôraznila pred týždňom spolková ministerka Susanne Raabová na adventom prijatí cirkví rakúskou vládou na spolkovom úrade vo Viedni.
Raabová sa poďakovala cirkvám za ich prácu v prospech obyvateľov Rakúska a za dialóg medzi cirkvami a štátom, ktorý je založený na dôvere. Političku Rakúskej ľudovej strany znepokojuje rastúca strata dôvery v úrady a inštitúcie, ako aj rastúci vplyv extrémistických hnutí.
Ministerka deklarovala svoje odhodlanie posilňovať náboženskú slobodu v Rakúsku i na celom svete. Viera nie je len súkromnou záležitosťou. „Som presvedčená, že náboženstvo nesmie zmiznúť z verejného priestoru. Naše hodnoty spolupatričnosti a dobročinnosti – a teda aj symboly, ako napríklad kríž – by mali zostať viditeľné,“ povedala Raabová. Štát nesmie byť hodnotovo neutrálny alebo svojvoľný, ale musí „žiť a jasne komunikovať“ hodnoty.
Rakúsko sa zasadzuje za náboženskú slobodu na celom svete, zdôraznila Raabová. Na tento účel zriadila a financuje útvar pre medzinárodnú ochranu prenasledovaných náboženských menšín. V rámci súčasných koaličných rokovaní vedie aj kampaň proti prenasledovaniu kresťanov. Význam viery a náboženstva je v Rakúsku podľa Raabovej slov ústredný.
Úrad spolkového kancelára od roku 2024 každoročne poskytuje jeden milión eur na podporu projektov, ktoré sú venované podpore náboženskej slobody a boju proti prenasledovaniu kresťanov. Ešte v novembri úrad spolkového kancelára oznámil, že z tejto sumy sa budú financovať iniciatívy, ktoré „zlepšujú medzinárodnú ochranu a bezpečnosť prenasledovaných kresťanov a usilujú sa o dodržiavanie náboženských práv na celom svete“. Spolková ministerka Raabová vysvetlila: „Najmä v čase, keď prenasledovanie kresťanov celosvetovo rastie, sa Rakúsko jednoznačne zasadzuje za práva všetkých ľudí slobodne žiť svoju vieru.“
Salzburský arcibiskup Franz Lackner, ktorý je zároveň predsedom Rakúskej biskupskej konferencie, vo svojom poďakovaní pripomenul nádej ako jednu z troch božských cností. Nádej je viac ako optimizmus, povedal, a to dôvera, že to, čo sa deje, má zmysel. Tá vedie ponad imanentné k transcendentnému. Najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine a pokračujúcou špirálou násilia na Blízkom východe sú náboženské spoločenstvá vyzvané, aby ponúkali nádej, ktorá vytvára zmysel.
Zdroj: https://www.die-tagespost.de/politik/glaube-ist-nicht-bloss-privatsache-art-258873
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram