TopTip

Verbistická rodina oslávila sviatok zakladateľa

Verbistická rodina oslávila sviatok zakladateľa TK KBS

Zakladateľ troch misijných kongregácií neustále hľadajúci Božiu vôľu a zároveň človek s podlomeným zdravím a zoznamom chýb. Aj taký bol nemecký kňaz, svätý Arnold Janssen, ktorého oslávila jeho misijná rodina aj laickí priaznivci. Za jeho život a dielo ďakovali kňazi zo Spoločnosti Božieho slova, známi ako verbisti. Ale aj rehoľné sestry z Kongregácie služobníc Ducha Svätého a služobníc Ducha Svätého večnej poklony. 

 

Arnold Janssen sa narodil v roku 1837 v Nemecku a zomrel v roku 1909 v Holandsku. V tamojšej obci Steil založil prvý misijný dom. O štyri roky neskôr poslal prvých misionárov do Číny. Približuje Stanislav Krajňák z Misijného domu svätého Arnolda Janssena v Bratislave. „Pred jeho smrťou boli naši misionári už na všetkých svetadieloch a vyslalo sa viac ako 800 misionárov do misií.“


Správca farnosti v Nitre na Kalvárii Igor Kráľ priblížil počas slávnosti päť menej známych faktov zo života svätého Arnolda. Prezradil napríklad, že osem rokov pred jeho smrťou prišiel za ním ako generálnym predstaveným jeho radca s dlhým zoznamom jeho zlých vlastností. „Toto bol deň a noc, kedy Arnold Janssen bol v pokušení podať demisiu z postu generálneho superiora. Aj muži s veľkým úspechom niekedy zapochybujú,“ povedal Igor Kráľ.


Janssena však podržal intímny vzťah s Bohom, ktorý si v sviatočnej homílii všimol kaplán farnosti Povýšenia svätého kríža v bratislavskej Petržalke, Milan Toman: „Preto je svätý Arnold naozaj svätý, pretože svätosť je práve o otvorení nášho vnútra a srdca pre veľkú trojičnú lásku.“

 


Arnolda Janssena vyhlásil za svätého pápež Ján Pavol II. v roku 2003. Na Slovensku pôsobia verbisti v piatich mestách a obciach a spravujú aj Univerzitné pastoračné centrum v Bratislave.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.