TopTip

Venezuelský kardinál: Sankcie zrušiť len za protislužbu

Venezuelský kardinál: Sankcie zrušiť len za protislužbu zdroj foto: pexels.com

Venezuelský kardinál Baltazar Porras vyzval USA, aby zaujali jasný postoj voči vláde socialistického prezidenta Nicolása Madura. Situácia uprostred ukrajinskej vojny sa ešte viac skomplikovala, pretože venezuelský režim plne podporuje ruský postoj, uviedol Porras podľa „El Nacional“ (utorok miestneho času). USA by nemali zrušiť sankcie voči Venezuele za porušovanie ľudských práv bez protislužby zo strany vlády.

Chudoba a nerovnosť existovali v krajine už pred sankciami, varoval Porras počas návštevy Spojených štátov amerických. V súčasnosti nie je jasné, aký je postoj Washingtonu voči Venezuele.

Kardinál Porras je arcibiskupom Meridy a apoštolským administrátorom arcidiecézy v hlavnom meste Caracas.

Riešenie pretrvávajúcej vnútropolitickej krízy vo Venezuele je možné len prostredníctvom rokovaní, aby sa krajina mohla vrátiť na demokratickú cestu, dodal kardinál. Myšlienka nového dialógu však mnohých ľudí odrádza, pretože od roku 1999 bolo veľa neúspešných pokusov. Vláde vždy chýbala skutočná vôľa dosiahnuť dohodu. Preto je „dialóg“ pre mnohých ľudí vo Venezuele medzičasom nadávkou, hovorí Porras.

Kardinál pozýva tých, ktorí tvrdia, že situácia v oblasti ľudských práv sa zlepšila. Porras im ponúkol, že ich môže vziať na prehliadku vnútrozemia krajiny, aby videli, v akom stave sa Venezuela nachádza.

Venezuelu už roky trápi vážna zásobovacia a hospodárska kríza. Pre neisté politické a ekonomické podmienky a štátne represie opustilo svoju vlasť približne šesť miliónov Venezuelčanov. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová nedávno informovala o vážnom porušovaní ľudských práv zo strany vlády prezidenta Madura, vrátane mimosúdnych popráv, mučenia a represií voči opozícii. Vláda to odmieta ako politickú kampaň.

Medzinárodný trestný súd nedávno začal formálne vyšetrovanie údajných zločinov proti ľudskosti vo Venezuele. Vyšetrovať sa majú aj možné násilné činy odporcov vlády.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.