TopTip

Veľký projekt Rádia Lumen na pomoc starším!

Veľký projekt Rádia Lumen na pomoc starším!

Prichádzame na svet ako bezbranné Božie stvorenia. Bez pomoci matky a otca, ktorí nad nami bdejú 24 hodín denne by sme neprežili. Kŕmia nás, umývajú, učia a vychovávajú. Neskôr dospejeme a sami sa stávame rodičmi, kým z našich rodičov sa stávajú znova deti, ktoré je treba opatrovať, kŕmiť, umývať až kým ich neuložíme na večný spánok. Kruh života sa uzatvára. Dôstojne? Alebo naopak? Túto otázku si často kladie aj Ľubica Gálisová, prezidentka OZ Fórum pre pomoc starším, s ktorou sa rozprávala Andrea Kundrová.

Pani Gálisová ako dlho sa už venujete pomoci starším a spomínate si na prvý impluz, ktorý viedol k založeniu OZ Fórum pre pomoc starším?

Práci pre starších sa venujem už 25 rokov.  Bolo to po revolúcii, kedy sa naskytla možnosť vytvorenia neziskových organizácií na pomoc rôznym skupinám. V  roku 1992  som založila  občianske združenie v rámci ktorého sme poskytovali pomoc a služby starším.  Ak sa pýtate čo ma k tomu viedlo, bola to úcta a láska k mojim rodičom, starým rodičom, starkým, ktorí ovplyvnili celý môj život a ktorým patrí úcta. Preto som mala túžbu robiť to, k čomu ma viedli a vrátiť im aspoň kúsok lásky. Pociťovala som, že stále je to skupina, ktorej sa venuje málo pozornosti a keď som videla ako mnohí starší žijú osamelo a doslova čakajú na milé slovo, na kúsok lásky, povedala som si, že musím niečo urobiť.  Zrazu som chápala, že starším chýbajú služby, starostlivosť, že majú malé penzie a niekedy nemajú ani na lieky, stravu a ak sú už imobilní, tak vlastne nie je o nich záujem a sú veľmi osamelí.  A postupne sa mi to všetko v praxi potvrdzovalo na konkrétnych ich životných osudoch. Videla som mnoho starších, ktorí mali slzy v očiach, boli osamelí, opustení vlastnými deťmi.  Vytlačili sme ich na okraj spoločnosti. Často bývajú sami a ani vlastné deti o nich nemajú záujem. Boli to ľudia hlavne z dedín na východe a juhu Slovenska.

Už od začiatku som si uvedomovala, že je to málo, že treba urobiť viac, nielen poskytnúť nejakú službu a že je dôležité, aby sme aj starších zapájali do práce, aby oni definovali čo je ich problém, čo potrebujú, kde dochádza k ich diskriminácii, porušovaniu ich práv, atď.  Uvedomovala som si, že potrebné spojiť sily, aby spoločne rôzne organizácie  presadzovali a obhajovali práva starších a aby sme skvalitňovali ich život. A z toho dôvodu som spracovala pilotný projekt vytvorenia siete organizácií, ktorý sa stal modelom aj pre iné krajiny a prezentovali sme ho aj na medzinárodných podujatiach napr. v Talline a vytvorili sme “Fórum pre pomoc starším – národná sieť”.

Čo v súčasnosti najviac trápi seniorov a ako im v tom štát a spoločnosť pomáha?

Práva starších sú neustále porušované. Nie je dostatok služieb, pre nízke dôchodky si mnohí potrebnú službu nemôžu zabezpečiť, nemajú financie ani na základné životné potreby. A to je aj dôsledok, že často naletia sľubom rôznych podvodníkov, ktorí im sľubujú rôzne darčeky, výlety, lacné výrobky, lacné pôžičky, čo im údajne zlepší život.  Tzv. ”Šmejdi” ich zneužívajú rôznymi nekalými praktikami, aby ľahko prišli k peniazom, predávajú im draho doslova brakové výrobky, oberajú ich o peniaze, o ich úspory, ohrozujú ich bezpečnosť, často aj zdravie a život. Práve našimi aktivitami sa podarilo to, že bol prijatý zákon na ich ochranu, že starší sú už dnes definovaní ako chránená osoba. Súčasným najväčším problémom je, že sú diskriminovaní, nie je im poskytovaná potrebná starostlivosť vo verejných, súkromných sociálnych i zdravotných zariadeniach. A čo je smutné, že je páchané násilie na starších, ktoré sa deje hlavne v domácnostiach za zatvorenými dverami a to často od deti a blízkych, práve od tých, ktorí by im mali dávať lásku a zabezpečiť starostlivosť a dôstojný život, ktorým by im mali vracať ten povestný tretí groš.

Prečo si myslíte, že sme takí nevšímaví k potrebám starších ľudí?

Naša spoločnosť je stále viac orientovaná materiálne, sme často sebeckí a nevšímaví k potrebám a problémom iných. A tiež chýba nám láska, úcta k životu, k človeku. Chýba nám viera v Boha a rodina neplní dôležitú úlohu v spoločnosti a starší nie sú považovaní za jej neoddeliteľnú súčasť.

Často nám ide len o vlastný prospech a vôbec nás nezaujíma, že ľahostajnosťou, sebeckosťou ubližujeme druhým.  V dnešnej spoločnosti prevláda kult mladosti a starší sú považovaní za príťaž a sú nepotrební.  Často sa prezentuje, že starostlivosť o starších si vyžaduje značnú časť štátneho rozpočtu na dôchodky, služby, starostlivosť, čo vyvoláva dojem, že sú veľkou záťažou pre spoločnosť a takto sú vnímaní spoločnosťou a mladou generáciou. Je to i z dôvodu, že starší s pribúdajúcim vekom skutočne potrebujú viac starostlivosti, služieb a opatery. A to pochopiteľne spôsobuje aj určitú záťaž pre rodinu.

Vzhľadom na skutočnosť, že sme najrýchlejšie starnúcou krajinou v EÚ by sme mali tejto problematike venovať náležitú pozornosť. Vaše OZ podniká rôzne kroky na úrovni národnej aj nadnárodnej. Skôr ako si predstavíme tie domáce, odskočme si nakrátko za hranice. Ako realizujete pomoc pre seniorov na Slovensku cez európske platformy?

Naša organizácia zrealizovala množstvo projektov na zlepšenie postavenia starších. Zaradili sme sa medzi organizácie, ktoré sa zaoberajú presadzovaním a ochranou ich práv. Hovoríme hlavne o prínose starších pre spoločnosť, pre rodinu. Pracujeme v expertných skupiách, ktoré i na medzinárodnej úrovni klasifikujú potreby a problémy starších a spracováme odborné materiály a podnety na skvalitnenie života starších ľudí, ktoré sú predkladané európskym inštitúciam. Napr. finančné zneužívanie starších sa dostalo do materiálov EU práve našou zásluhou na základe nami spracovaného prieskumu. Naše aktivity sú považované aj na medzinárodnej úrovni ako príklady dobrej praxe. Sme členom najväčšej európskej siete, ktorá spolupracuje s európskymi a svetovými inštitúciami. Naše skúsenosti a poznatky prezentujeme na medzinárodných podujatiach a upozorňujeme na postavenie a problémy starších na Slovensku.

Aktivít v snahe docieliť pomoc starším a "ukradnúť" si pozornosť legislatívnych orgánov je z vašej strany pomerne dosť. Čo všetko v súčasnosti robíte?

Realizujeme množstvo aktivít na regionálnej a národnej úrovni s cieľom prevencie proti zneužívaniu, týraniu a násiliu na starších a informovanosti ako sa brániť a kde žiadať pomoc. Uskutočňujeme vzdelávanie, workschopy v regiónoch, odborné semináre a národné konferencie. Prevádzkujeme poradenské centrum a od roku 2008 aj jedinú bezplatnú telefonickú “Senior linku”. V rámci tejto služby poskytujeme starším sociálno a právne poradenstvo a  pomoc starším z celého Slovenska.

Pracovníci z OZ Fórum pre pomoc starším obsluhujúci bezplatnú Senior linku 0800 172 500.

Obetiam zneužívania a domáceho násilia, poskytujeme im konkrétnu pomoc v spolupráci so samosprávou a políciou. Počet týchto prípadov neustále rastie a sú veľmi ťažké osudy týchto ľudí...

Spolupracujeme s rôznymi subjektmi – samosprávou, políciou, ale i ministerstvami. Realizujeme aj monitorovanie problémov a potrieb starších v rámci ankiet a prieskumov, čo je podkladom a konkrétnym podkladom pre riešenie rôznych problémov ako prístup k sociálnym službám, diskriminácii, zneužívaní a násilí na starších.

V súčasnosti aj pripravujeme návrhy na zmenu legislatívy, ktorá na Slovensku je nedostatočná a nerieši problém domáceho násilia a vlastne táto legislatíva úplne absentuje.

Realizujeme taktiež nádhernú celoslovenskú akciu “Senior roka” pre zvýšenie povedomia spoločnosti o pozitívnom prínosu starších pre spoločnosť.  V rácmi tejto akcie, ktorú pravidelne pred Vianocami uskutočňujeme v zlatej sále bojnického zámku, oceňujeme starších z celého Slovenska. Našim cieľom je zlepšiť vzťahy v rodinách, medzi generáciami a vzdať úctu a dať lásku starším, ktorí môžu byť príkladom pre nás všetkých. V rámci tohto podujatia sme napríklad ocenili v rámci 20. výročia nežnej revolúcie pani Helenku Kordovú – Wildovú, ktorá bola väznená za svoju vieru. Pani Helenka bola väznená spolu s blahoslavenou sestričkou Zdenkou a práve ona vydala svedectvo o jej živote.

Dojatá pani, ktorej sa dostalo pomoci.

Pomerne čerstvým projektom je spolupráca s Rádiom Lumen. V súčasnosti je to prostredníctvom relácie ÚV hovor - špeciál, ktorá sa vysiela posledný piatok v mesiaci a moderuje ju Jana Kršňáková. Máte za sebou dve vysielania, ako by ste ich zhodnotili?

V prvom rade sa Vám veľmi chcem poďakovať, že práve Rádio Lumen vytvorilo takýto projekt spolupráce s nami a že sa venuje aj problematike násilia a zanedbávania starostlivosti o starších. Ja osobne pokladám tento projekt za úžasný a ste prvé médium, ktoré zaujala táto téma a pripravili ste sériu relácii, pretože nestačí jedna relácia, ale je dôležité sa problémom hlbšie zaoberať, poskytovať rady, informácie, hovoriť o tom čo násilie je a ako sa brániť. Už odvysielané relácie majú veľký ohlas u poslucháčov, obracia sa na nás stále viac starších, ktorí buď potrebujú pomoc, alebo vedia o prípadoch, kde starší ľudia trpia a zažívajú zlé zaobchádzanie. Je vynikajúce, pretože tým robíme veľkú osvetu a informovanosť starších, ale i rodinných príslušníkov a tiež verejnosti. Má to vplyv aj na to, že susedia i známi si viac všímajú ako starší v ich okolí žijú a  snažia sa im pomôcť, alebo nám nahlásiť konkrétny prípad a my potom môžeme hľadať pomoc.

Aké témy by ste chceli prostredníctvom ÚV hovoru Rádia Lumen dostať medzi ľudí?

Najdôležitejšou témou je hovoriť čo je domáce násilie, aby si starší uvedomili, že sa musia brániť, že to nie je samozrejmé ak sa k nim ich blízki zle správajú. Robiť osvetu v rámci spoločnosti a zvýšiť jej citlivosť pre tento problém, aby sme si všímali čo sa v našom okolí deje. Pretože niekedy starší bez pomoci zomierajú za zatvorenými dverami. Samozrejme máme záujem zapojiť do týchto relácií aj odborníkov a poskytnúť starším i odinným príslušníkom rady a informácie kde a na koho sa obrátiť so žiadosťou o pomoc.

Táto spolupráca má však ambíciu narásť do väčších rozmerov. Aké sú vaše očakávania?

Chceme vytvoriť aj určitý tlak na kompetentných, aby sa týmto vážnym problémom zaoberali. Máme záujem, aby boli prijaté nové zákony, aby sa vytvorili podmienky na poskytovanie pomoci obetiam násilia. Našim cieľom je zlepšiť aj pohľad na starších, ktorý je nepriateľský voči nim. Chceme aj poukázať akú úlohu rodičia, starší rodičia zohrávajú v rodine, v spoločnosti. Poukázať na to, že starší sú našou súčasťou, sú koreňmi našich rodín, sú nositeľmi múdrosti, skúseností, histórie a národnej kultúry a mali by sme využívať ich zručnosti a skúsenosti. Na svetovej konferencii generálny tajomník OSN povedal “ Spoločnosť , ktorá nevyužíva múdrosť a skúsenosti starších je chudobná.”

Našim cieľom je ale aj hovoriť o tom, že treba dodržiavať ľudské i Božie zákony – Cti otca i matku svoju, pretože ak nemáme úctu k svojim rodičom, vulgárne sa k nim správame, dávame negatívny príklad aj vlastným deťom a tým poškodzujeme nielen rodičov, ale i seba,  svoje deti, ale i celú spoločnosť. A je dôležité, aby sme si to uvedomovali. Chceme dosiahnúť to, aby sme sa s väčšou úctou a láskou správali k starším, k ľuďom, ale aby bolo aj viac pochopenia medzi generáciami a v rodinách.

Je ešte niečo na záver, čo by ste odkázali na jednej strane práve tej staršej generácií ľudí, ktorí sú v centre vášho záujmu a na strane druhej mladej generácií tzv. millenials?

Ja pri rôznych stretnutiach zdôrazňujem starším, že si musia v prvom rade vážiť seba, mať úctu k sebe samému a predchádzať tomu, aby ich vlastné deti páchali na nich násilie. Je dôležité, aby si uvedomili, že ak tolerujú zlé správanie voči nim, vlastne tým ničia ich život, dušu, pretože im dovoľujú nedodržiavanie Božích prikázaní a tiež páchanie trestných činov.

Môj odkaz pre mladých ľudí je: Vážte si svojich rodičov, starých rodičov, pretože raz budete aj Vy na ich mieste a zlým správaním k nim si  tvoríte vlastnú budúcnosť.

Použijem slová, ktoré povedal Ján Pavol II. v liste adresovanom pre starších a ktoré je i mottom našej organizácie  “ Ľahšie nesie bremeno staroby ten, ktorí cíti úctu a lásku od mladých.”

Ďakujeme za rozhovor!

Podobné články

Počúvajte naživo

Potrebujeme vás!
Potrebujeme vás!
Vyzbieraných je 4701 €

Celková čiastka

6000 €

Zostávajúci čas

11 dní

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio Chcem byť patrónom Rádia Lumen

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies