TopTip

Veľká noc vladyku Cyrila Vasiľa zvyčajne patrievala skautom

Veľká noc vladyku Cyrila Vasiľa zvyčajne patrievala skautom TK KBS

Arcibiskup Cyril Vasiľ síce pôsobil dlhé roky vo Vatikáne, no len málokedy prežil veľkonočné trojdnie tam. Jeho Veľká noc patrila spoločenstvu skautov, s ktorým putoval po chrámoch a kláštoroch a tam spoločne slávili obrady Veľkej noci. Má na tieto chvíle veľmi pekné spomienky. Rovnako tak na Veľkonočné sviatky, ktoré zažil ako dieťa. 

Arcibiskup Cyril Vasiľ a mladí skauti sa počas putovných duchovných cvičení usilovali vžiť sa do času a priestoru udalostí, ktoré veľkonočné trojdnie predkladá pred duchovný zrak. Čas putovania bol pre všetkých jednou dlhou meditáciou. „Stovky mladých ľudí počas tohto putovania prechádzali naozaj hlbokým ponorom do samých seba, aj do tajomstva umučenia a vzkriesenia, či už osobnými rozhovormi, svätou spoveďou veľmi kvalitnou, prípravou na ňu cez spytovanie svedomia, nočnou adoráciou, eucharistickou adoráciou, všetko to ma napĺňalo a vytváralo mi tú najkrajšiu kulisu Veľkonočných sviatkov,“ hovorí vladyka.
Z detských rokov zostal vladykovi Cyrilovi v pamäti zážitok zo slávenia obradov počas Sviatku vzkriesenia. Jeho otec, ktorý bol farárom v obci Zdoba-Sady nad Torysou, mu ako 11-ročnému chlapcovi dovolil prvýkrát sa na nich zúčastniť. „Ten obrad začína procesiou ešte v tme okolo chrámu, kde sa len postupne zažínajú sviece, kde kňaz klope na dvere krížom a ohlasuje Kristovo vzkriesenie, nech povstane Boh, nech sa stratí jeho nepriateľ, nech spred jeho tváre zmiznú tí, čo ho nenávidia. Kristus slávne vstal z mŕtvych, otvárajú sa dvere, vstupuje, ešte teraz mi nabehla tá husia koža pri tejto spomienke, pretože pre mňa atmosféra toho ranného chladu, bolo to o piatej ráno, tie jednoduché osoby, ženičky z dedinského prostredia so šatkami, so sviecou v rukách, boli hlbokým existenciálnym vnímaním radosti z víťazstva svetla nad tmou, víťazstva života nad smrťou,“ zaspomínal vladyka.
Protipandemické opatrenia už druhý rok neumožnili verejné slávenia veľkonočných bohoslužieb. Vladyka Cyril uviedol, že kňazom veľmi chýba pohľad do tváre veriacich, v ktorých vnímajú obraz samotného Krista.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.