Celková čiastka
Zostávajúci čas
Dva významné dokumenty, ktoré nesú podpis pápeža Františka, v uplynulých dňoch uzreli svetlo sveta a vstúpili do platnosti. Najskôr, 15. februára, bol publikovaný apoštolský list vo forme motu proprio s talianskym názvom „Assegnare alcune competenze,“ ktorý možno preložiť ako „Pridelenie niektorých kompetencií“. Ním sa od 15. februára tohto roku upravujú niektoré normy Kódexu kánonického práva, ako aj Kódexu kánonov východných cirkví.
Ide o viaceré špecifické normy. Napríklad pri zriaďovaní interdiecéznych seminárov, vydávaní ich štatútov a programov formácie kňazov nebudú musieť miestni ordinári resp. biskupské konferencie vyčkať súhlas z Ríma, ale budú žiadať len o potvrdenie svojich rozhodnutí.
Cieľom je predovšetkým podporiť zmysel pre kolegialitu a pastoračnú zodpovednosť biskupov, diecéznych resp. eparchiálnych alebo združených v biskupských konferenciách či podľa východných hierarchických štruktúr, ako aj vyšších predstavených, a tiež podporiť zásady racionality, efektívnosti a účinnosti, uvádza sa v dokumente.
„Tieto zmeny,“ píše ďalej pápež, „jasnejšie odrážajú spoločnú a pluralitnú univerzalitu cirkvi, ktorá zahŕňa rozdiely bez toho, aby ich zahladzovala, a je garantovaná, pokiaľ ide o jej jednotu, službou rímskeho biskupa. Zároveň budú tieto zmeny podporovať rýchlejšie a efektívnejšie pastoračné riadenie zo strany miestnej samosprávy, v neposlednom rade uľahčením jej blízkosti k jednotlivcom a situáciám, ktoré si to vyžadujú.“
Druhým apoštolským listom vo forme motu proprio z toho istého dňa s latinským názvom Fidem servare upravil pápež František vnútornú štruktúru Kongregácie pre náuku viery.
Táto zmena spočíva v jej rozčlenení do dvoch sekcií: doktrinálnej a disciplinárnej, pričom každá z nich bude mať vlastného sekretára, vďaka čomu bude jej úzke vedenie tvoriť prefekt a dvojica sekretárov.
Cieľom tejto zásadnej úpravy je priznať náležitý význam aj doktrinálnej sekcii a jej úlohe pri podporovaní viery bez toho, aby sa oslabila disciplinárna činnosť.
Doktrinálna sekcia bude okrem iného poverená úlohou študovať otázky týkajúce sa personálnych ordinariátov ustanovených apoštolskou konštitúciou Benedikta XVI. z roku 2009 s názvom Anglicanorum coetibus. K tejto doktrinálnej sekcii bude tiež patriť manželský úrad, ktorý bol zriadený na to, aby právne aj vecne skúmal záležitosti týkajúce sa tzv. „privilegium fidei“.
Disciplinárna sekcia sa prostredníctvom disciplinárneho úradu bude odteraz zaoberať priestupkami, ktoré sú vyhradené kongregácii a ktoré prerokúva v rámci jurisdikcie Najvyššieho tribunálu apoštolskej signatúry. Jej úlohou je pripraviť a vypracovať postupy stanovené kánonickými normami tak, aby kongregácia v rámci svojich rôznych inštancií mohla podporovať správny výkon spravodlivosti. Nové zmeny v štruktúre kongregácie nadobudli účinnosť 14. februára.
Pred zverejnením spomínaných dokumentov Vatikán publikoval aj osobný list Svätého Otca Františka arcibiskupovi Rinovi Fisichellovi, predsedovi Pápežskej rady pre napomáhanie novej evanjelizácie, a to pri príležitosti blížiaceho sa jubilejného roku 2025, o ktorého konaní nedávno pápež rozhodol.
„Nadchádzajúce jubileum môže vo veľkej miere prispieť k obnoveniu atmosféry nádeje a dôvery, ktorá je predohrou obnovy a znovuzrodenia, po ktorých tak naliehavo túžime. Preto som si zvolil za motto jubilea heslo Pútnici nádeje. Skutočne to tak bude, iba ak dokážeme obnoviť zmysel pre univerzálne bratstvo a odmietneme zatvárať oči pred tragédiou nekontrolovateľnej chudoby, ktorá bráni miliónom mužov, žien, mladých ľudí a detí žiť spôsobom, ktorý je hodný našej ľudskej dôstojnosť,“ napísal pontifex vo svojom liste.
Zároveň oznámil, že podľa zvyklostí včas publikuje bulu, ktorou oficiálne vyhlási jubilejný rok, a vyjadril želanie, aby sa rok jemu bezprostredne predchádzajúci, teda rok 2024, stal rokom „symfónie modlitby“.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram