Od 1. januára nového roka sa dočasného riadenia Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj v rámci štruktúr Rímskej kúrie na základe poverenia pápeža Františka ujme jezuitský kardinál Michael Czerny, pričom sekretárkou úradu bude rehoľná sestra Alessandra Smerilliová.
Stalo sa tak po tom, čo pontifex akceptoval rezignáciu na post prefekta zo strany kardinála Petra Turksona, ktorému zároveň poďakoval za jeho službu.
Nový dočasný prefekt dikastéria kardinál Czerny pochádza z Kanady, hoci sa narodil v roku 1946 v Brne vo vtedajšom Československu. Doposiaľ bol v rámci spomínaného úradu podsekretárom Sekcie pre migrantov a utečencov.
Doterajší prefekt kardinál Turkson pôsobí v Ríme už viac ako desať rokov. Od roku 2009 do roku 2016 pôsobil ako predseda Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj, pričom prefektom Dikastéria na podporu integrálneho ľudského rozvoja bol od jeho vzniku v januári 2017, keď sa táto rada spojila s niekoľkými ďalšími inštitúciami Rímskej kúrie.
Pred príchodom do Ríma Turkson pôsobil ako hlava Arcidiecézy Cape Coast v Ghane. Za kardinála ho v roku 2003 vymenoval pápež sv. Ján Pavol II., čím sa stal v tom čase najmladším kardinálom z Afriky. Po jeho odchode z úradu nebude v súčasnosti žiadny úrad Rímskej kúrie viesť africký prelát.
Turksonova rezignácia nasleduje po vizitácii v tomto úrade, ktorú na priamy príkaz pápeža Františka viedol kardinál Blase Cupich z Chicaga. Po tejto vizitácii došlo v úrade k niekoľkým otrasom. Toto rozsiahle dikastérium vedie vatikánsku komisiu pre reakciu na pandémiu COVID-19 a je všeobecne považované za centrum implementácie Františkovho sociálneho programu.
Svetový deň pokoja
V týchto dňoch okrem spomínanej významnej personálnej nominácie vyšlo aj nové posolstvo pápeža Františka na 55. Svetový deň pokoja, ktorý sa bude sláviť už tradične 1. januára.
Nesie názov „Dialóg medzi generáciami, vzdelávanie a práca: Nástroje na budovanie trvalého mieru“. Text bol podpísaný 8. decembra na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie.
Ako napovedá už samotný názov, kľúčovým slovom v novom posolstve je „dialóg“. Hlava cirkvi v texte upozorňuje, že „každý čestný dialóg si okrem korektnej a pozitívnej výmeny názorov vyžaduje základnú dôveru medzi účastníkmi. Musíme sa naučiť, ako znovu získať túto vzájomnú dôveru.
Súčasná zdravotná kríza zvýšila náš pocit izolácie a sklon k sebapohlcovaniu. Osamelosť starých ľudí sa u mladých spája s pocitom bezmocnosti a nedostatku spoločnej vízie o budúcnosti. Kríza bola skutočne bolestivá, no zároveň pomohla dostať z ľudí to najlepšie. Počas pandémie sme sa skutočne stretli s veľkorysými príkladmi súcitu, zdieľania a solidarity v každej časti sveta.“
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 08:00-12:00
Facebook
Instagram