TopTip

Vatikánsky týždenník: Vznikla Nadácia Fratelli tutti

Vatikánsky týždenník: Vznikla Nadácia Fratelli tutti zdroj foto: pexels.com

V týždni, keď pápež František oslávil svoje 85. narodeniny, Vatikán zverejnil jeho rozhodnutie o založení novej nadácie. Jej cieľom bude podporovať iniciatívy založené na princípoch uvedených v pápežovej vlaňajšej sociálnej encyklike Fratelli tutti: o bratstve a sociálnom priateľstve.

V dekréte, ktorý pápež podpísal 8. decembra, sa uvádza, že „rád vyhovie“ žiadosti Dielne sv. Petra, čiže vatikánskeho úradu povereného údržbou a udržiavaním Baziliky sv. Petra, „založiť náboženskú nadáciu s cieľom spolupracovať pri šírení princípov uvedených“ v jeho encyklike.

Nová nadácia s názvom Fratelli tutti bude podľa pápežových slov „podporovať iniciatívy spojené so spiritualitou, umením, vzdelávaním a dialógom so svetom v okolí Baziliky svätého Petra a v objatí jej kolonády.“

Nadácia, ktorej šéfom bude kardinál Mauro Gambetti, veľkňaz Baziliky svätého Petra, bude podľa svojich stanov „podporovať a plánovať“ propagáciu umenia a viery. Bude tiež „investovať do kultúrnej a duchovnej formácie prostredníctvom podujatí, skúseností, ciest a duchovných cvičení“ a podporí dialóg s kultúrami a inými náboženstvami na témy nedávnej pápežovej encykliky s cieľom vybudovať „sociálnu alianciu“.

K cieľom nadácie bude patriť propagácia „kultúry mieru“, ako aj „nové stretnutia“, ktoré sú „živené sociálnym dialógom a zmyslom pre sociálne odpustenie“. Bude tiež sponzorovať iniciatívy podporujúce „rozvoj bratského humanizmu“ a zamerané na presadzovanie „princípov slobody, rovnosti a bratstva, podmienok pre budovanie univerzálnej lásky, ktorá uznáva a chráni dôstojnosť osôb“ a životného prostredia.

Nová nadácia, keďže je inšpirovaná sociálnym učením cirkvi, bude podporovať „sociálne spojenectvo, zodpovedné podnikanie, sociálne investície, ľudské a trvalo udržateľné formy práce“, ako aj „integrálnu ekológiu, trvalo udržateľný rozvoj, ekologickú tranzíciu, zdravie a vedecko-technologický výskum“.

Santa Maria Maggiore

Ďalšej pápežskej baziliky, konkrétne Baziliky Panny Márie Snežnej, sa týka ďalšia správa prichádzajúca v týchto dňoch z Vatikánu. Pre spomínaný chrám totiž pápež František vymenoval mimoriadneho komisára, ktorého úlohou bude starať sa o ekonomické a finančné riadenie kapituly tejto baziliky, ktoré sa zhoršilo následkom pandémie.

Stal sa ním 49-ročný litovský kňaz, Mons. Rolandas Makrickas, ktorý doposiaľ pôsobil na Štátnom sekretariáte Svätej stolice. Kapitula pod vedením arcikňaza kardinála Stanisława Ryłka bude aj naďalej zodpovedná za liturgickú činnosť a pastoračné aktivity.

Mimoriadnemu komisárovi bude pri plnení jeho úlohy pomáhať komisia zložená zo zástupcov Správy majetku Apoštolskej stolice, Governatorátu Mestského štátu Vatikán a Ekonomického sekretariátu.

Stretnutie Rady kardinálov

Okrem toho sa tento týždeň vo Vatikáne uskutočnilo ďalšie stretnutie Rady kardinálov, ktorá pápežovi pomáha s reformou Rímskej kúrie. Zasadanie sa uskutočnilo za fyzickej účasti všetkých členov, pápež František bol prítomný v utorok celý deň a v stredu popoludní. K témam stretnutia patrila aktuálna politická a zdravotná situácia a vývoj koronavírusovej pandémie. Ďalšie stretnutie Rady kardinálov je naplánované na február budúceho roka.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Bella casa familiare a forma di L con doppio garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.