TopTip

Vatikánsky týždenník: Vatikánski zamestnanci s covidpasom

Vatikánsky týždenník: Vatikánski zamestnanci s covidpasom zdroj foto: pexels.com

Počet kardinálov oprávnených voliť pápeža sa v tomto týžd znížil o jedného. Kardinál Beniamino Stella, ktorý od roku 2013 až do tohto roku pôsobil ako prefekt Kongregácie pre klérus, totiž dovŕšil vek 80 rokov, čo znamená, že stratil právo voliť budúceho rímskeho biskupa v prípadnom konkláve.

V súčasnosti je tak celkový počet kardinálov – voličov 122, čo je o dvoch viac, než je horný limit stanovený sv. Pavlom VI. v jeho apoštolskej konštitúcii Romano Pontifici eligendo z roku 1975.

 Pripomeňme, že tento limit bol jeho nástupcami viackrát prekročený, a to vrátene súčasného pápeža Františka. Jeho doposiaľ posledné, siedme konzistórium, sa konalo vlani v novembri. Rekord prekročenia spomínanej hornej hranice dosiahol sv. Ján Pavol II. v rokoch 2001 a následne 2003, keď počet kardinálov s právom voľby jeho nástupcu dosiahol číslo 135.

V tomto roku by mal počet kardinálov – voličov klesnúť ešte o jedného, a to v prípade, že žiadny z nich nezomrie. Dôvodom je to, že kardinál Angelo Scola by mal v novembri taktiež dovŕšiť vek 80 rokov.

Covidpas

Nové interné pravidlo začína platiť na území Vatikánu, a to pre jeho zamestnancov. Od tohto týždňa sa totiž budú musieť pri vstupe do vatikánskej jedálne preukazovať takzvaným zeleným covidpasom. Nové pravidlo sa vzťahuje na všetkých zamestnancov vrátane vatikánskych bezpečnostných zložiek.

Namiesto pasu bude prípadne akceptované lekárske potvrdenie o nemožnosti očkovania u danej osoby. Za týmto účelom zaslal zástupca Štátneho sekretariátu Svätej stolice, arcibiskup Edgar Peña Parra, vatikánskym zamestnancom list, v ktorom ich informoval o tzv. „rozhodnutia o rovnocennosti“. Podľa jeho slov bude kontrolu „zeleného pasu“ vykonávať pri vchode do vatikánskej jedálne personál menovaný vatikánskym riaditeľstvom pre ekonomiku.

Pápež František má svoj vlastný covidpas už niekoľko dní. Podľa dohody s EU podpísanej 30. júla platí tento preukaz aj pre celú EÚ.

Od 6. augusta platia aj na talianskom území nové pravidlá pre ochranu proti chorobe covid-19. Tie vyžadujú očkovanie, doklad o zotavení sa z choroby alebo aktuálny negatívny test pre vstup do vnútorných verejných priestorov pre všetky osoby staršie ako dvanásť rokov. „Zelený preukaz“ musí byť predložený aj na mnohých vonkajších akciách, koncertoch alebo športových udalostiach.

Výnimka platí pre náboženské udalosti, akými sú bohoslužby. Od začiatku mesiaca je covidpas povinný aj pre vstup do slávnych Vatikánskych múzeí.

Noví konzultori pre východnú kongregáciu

Z rozhodnutia pápeža Františka bolo v predchádzajúcich dňoch vymenovaných osem nových konzultorov určených pre Kongregáciu pre východné cirkvi. Medzi nimi sa objavilo aj meno slovenského gréckokatolíckeho kňaza Marcela Mojzeša, ktorý v súčasnosti pôsobí ako docent liturgickej teológie a spirituality kresťanského Východu na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove.

Marcel Mojzeš sa narodil v Bratislave v roku 1975. Za kňaza bol vysvätený v Prešove v roku 2003. Licenciát teológie i doktorát získal na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Vo svojej akademickej práci sa zameriava na liturgiku, spiritualitu kresťanského Východu a liturgickú spiritualitu. Za docenta sa habilitoval v roku 2012.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.