TopTip

Vatikánsky týždenník: Vatikánske financie a investície

Vatikánsky týždenník: Vatikánske financie a investície zdroj foto: pexels.com

Predsedom novovytvoreného vatikánskeho Výboru pre investície sa z rozhodnutia pápeža Františka stal 74-ročný americký kardinál Kevin Joseph Farrell, ktorý od roku 2020 vedie taktiež výbor na monitorovanie interných vatikánskych finančných rozhodnutí, ktoré nespadajú pod iné normy zodpovednosti, je prefektom Dikastéria pre laikov, rodinu a život, a tiež kamerlengom, teda komorníkom Svätej rímskej cirkvi.

Spolu s ním boli na päťročné obdobie menovaní ďalší štyria členovia spomínaného výboru, vysokopostavení odborníci:

Jean Pierre Casey z Veľkej Británie, ktorý je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti RegHedge, využívajúcej umelú inteligenciu na získavanie významných investičných informácií z vládnych politík, a je aj koordinátorom Nadácie /Centesimus Annus pro Pontifice/ pre Veľkú Britániu.

Giovanni Christian Michael Gay z Nemecka, výkonný riaditeľ spoločnosti Union Investment Privatfonds a jeden z vedúcich predstaviteľov investičnej skupiny Union.

David Harris zo Švédska, portfóliový manažér a partner spoločnosti Skagen Funds s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti globálnych akciových trhov a udržateľného investovania.

John J. Zona z USA z Boston College.

Výbor pre investície bude podľa novej konštitúcie Rímskej kúrie /Praedicate Evangelium/, ktorá vstúpila do platnosti v nedeľu 5. júna, garantovať etickú povahu investícií Svätej stolice v súlade so sociálnou náukou cirkvi a zároveň zaistiť ich výnosnosť, primeranosť a rizikovosť.

Aj ďalšia správa prichádzajúca v týchto dňoch z Vatikánu sa týka majetku, konkrétne financií. Inštitút pre náboženské diela, bežne známy ako Vatikánska banka, v utorok oznámil, že za vlaňajšok zaznamenal zisk 19,3 miliónov dolárov.

Tento čistý zisk klesol zo 44 miliónov dolárov v roku 2020 a 46 miliónov dolárov v roku 2019. Vo svojej čerstvo zverejnenej výročnej správe inštitút zdôraznil svoje odhodlanie spravovať finančný majetok klientov podľa katolíckych hodnôt a princípov.

Kardinál Santos Abril y Castelló, prezident Dozornej komisie kardinálov, v správe napísal, že zisk 18,1 milióna eur bol „dôležitým výsledkom vzhľadom na nízke výnosy na finančných trhoch“. „Múdre a obozretné rozhodnutia manažmentu sa naďalej vyplácajú,“ poznamenal ďalej.

Inštitút pre náboženské diela so sídlom v Mestskom štáte Vatikán má 110 zamestnancov a 14 519 klientov. Stará sa o 5,2 miliardy eur klientskych aktív. Podľa správy „sa snaží slúžiť globálnemu poslaniu katolíckej cirkvi správou zvereného majetku a poskytovaním platobných služieb Svätej stolici a Vatikánskemu mestskému štátu, spriazneným subjektom, rehoľným rádom, iným katolíckym inštitúciám, duchovenstvu, zamestnancom Svätej stolice a akreditovaným diplomatickým orgánom.“/

Minulý týždeň prebiehal vo Vatikáne aj súdny proces týkajúci sa sprenevery financií. Rad prišiel na vypočutie finančného makléra Raffaela Mincioneho, prvého človeka, ktorý spravoval londýnsku budovu v centre zložitého procesu, vrhli podľa vatikanistu Andreu Giagliarduciiho viac svetla do celého prípadu. Mincioneho odpovede doplnili informácie poskytnuté na predchádzajúcich vypočutiach kardinála Angela Becciu-a, bývalého vatikánskeho investičného manažéra Enrica Crassa a dvoch bývalých úradníkov Štátneho sekretariátu.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.