Celková čiastka
Zostávajúci čas
V uplynulých dňoch sme zaznamenali úmrtie ďalšieho člena kardinálskeho kolégia. Vo veku 91 rokov zomrel kardinál Šebastián Koto Khoarai z Lesotha. Narodil sa 11. septembra 1929 v Koalingu v diecéze Leribe vo vtedajšej britskej kolónii Basutoland. Pokrstený bol ako jedenásťročný 12. decembra 1940 v Kostole svätého Pavla v Butha-Buthe. Študoval filozofiu a teológiu vo Veľkom seminári sv. Augustína na území Arcidiecézy Maseru. Rozhodol sa vstúpiť do kongregácie Oblátov Nepoškvrnenej Panny Márie a do noviciátu bol prijatý 5. januára 1950. Rehoľné sľuby zložil 6. januára v nasledujúcom roku.
Za kňaza bol vysvätený 21. decembra 1956. Po niekoľkých pracovných zastávkach vo farnostiach a seminároch, ako aj vo vlastnej kongregácii, bol ako kňaz v roku 1975 vymenovaný za prvého národného riaditeľa Pápežských misijných diel v Lesothe. 10. novembra 1977 ho sv. Pavol VI. vymenoval za prvého biskupa novovytvorenej diecézy Mohale's Hoek. Za biskupa bol vysvätený 2. apríla 1978. V nasledujúcich rokoch viedol biskup Khoarai svojich veriacich vytrvalo, pričom počet krstov stúpol o viac ako 20 %. Diecéza tiež zaznamenala rast povolaní ku kňazstvu, a to tak, že hlavný seminár nemohol pojať všetkých kandidátov.
V rokoch 1982 až 1987 bol biskup Khoarai predsedom Lesothskej biskupskej konferencie. Vďaka jeho činom, ako aj úsiliu ďalších biskupov, sa katolícka cirkev stala hlavným vychovávateľom malého vnútrozemského národa s populáciou asi 2 milióny ľudí. V máji 2006 rezignoval na úrad diecézneho biskupa, keď presiahol kanonický vek 75 rokov takmer o dva roky. Vo svojej diecéze však naďalej pôsobil ako apoštolský administrátor, až kým pápež František neprijal jeho rezignáciu 11. februára 2014, keď mal Mons. Khoarai už 84 rokov. Na konzistóriu 19. novembra 2016 ho ten istý pápež vymenoval za kardinála. Vo veku 87 rokov sa tak stal prvým lesothským kardinálom v dejinách. Bohužiaľ, jeho zdravie mu nedovolilo prísťosobne do Vatikánu, aby si prevzal od kardinálsky biret a prsteň.
Svoju kondolenciu k jeho úmrtiu zaslal aj pápež František, keď napísal, že ďakuje za kardinálovo „dlhoročné odhodlanie podporovať povolania ku kňazstvu a za jeho oddanosť výchovnému apoštolátu cirkvi v Lesothe.“ Po jeho smrti je celkový počet kardinálov na celom svete v súčasnosti 224, pričom 126 z nich je mladších ako 80 rokov, a teda sú oprávnení voliť pápeža v prípadnom konkláve.
Františkovo posolstvo Iberoamerickému snemu
Okrem spomínanej kondolencie zverejnil Vatikán v týchto dňoch aj Františkovo posolstvo Iberoamerickému snemu španielsky hovoriacich krajín amerického i európskeho kontinentu, ktorý sa konal 21. apríla na pôde Andorry. Snem tvorí 22 krajín a deväť pozorovateľov. Posolstvo pápeža jeho účastníkom bolo oficiálne adresované generálnej tajomníčke snemu, Rebeke Grynspan Mayufisovej ako odpoveď na jej list.
V posolstve sa autor nemohol vyhnúť stále aktuálnej problematike koronavírusovej pandémie: „Viackrát som poukázal na to, že z tejto pandémie musíme vyjsť lepší, pretože súčasná kríza je vhodnou príležitosťou na prehodnotenie vzťahu medzi človekom a hospodárstvom... Za týmto účelom musíme spojiť úsilie o vytvorenie nového horizontu očakávaní, kde hlavným cieľom nie je ekonomický blahobyt, ale ochrana ľudského života. V tomto zmysle je nevyhnutné zvážiť model obnovy schopný generovať nové, inkluzívnejšie a udržateľnejšie riešenia zamerané na všeobecné spoločné dobro,“ zdôraznil pontifik.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram