TopTip

Vatikánsky týždenník: Tri veľké výročia

Vatikánsky týždenník: Tri veľké výročia zdroj foto: pexels.com

Vo Vatikáne si pripomenuli hneď niekoľko výročí. Prvým bolo 160. jubileum novín L’Osservatore Romano. Pri tejto príležitosti im pápež František adresoval svoju osobnú video-gratuláciu: „Čítam ich každý deň a keď nevyjdú v nedeľu, mám pocit, že mi niečo chýba.“ 

Svätý otec tiež spomenul, že bol verným čitateľom týždenného vydania v španielskom jazyku v časoch svojho pôsobenia v Argentíne. „Čítal som to všetko,“ povedal, „pretože viem, že ide o spojenie so Svätou stolicou, s učiteľským úradom cirkvi, so životom cirkvi a s jej dejinami.“ 

Už v utorok počas svojho prejavu pri modlitbe Anjel Pána na sviatok sv. Petra a Pavla zablahoželal pápež František novinám k ich výročiu. Povedal tiež, že ich rád nazýva „straníckymi novinami“„Pokračujte vo svojej práci s vernosťou a tvorivosťou,“ odkázal redakcii.

70. jubileum kňazskej vysviacky Benedikta XVI.

Druhým významným výročím bola pripomienka 70 rokov od kňazskej vysviacky Josepha Ratzingera, dnes už emeritného pápeža Benedikta XVI. Prijal ju 29. júna 1951 z rúk vtedajšieho arcibiskupa Mníchova a Freisingu, kardinála Michaela Faulhabera.

Aj na toto výročie si spomenul pápež František, keď vo svojom prejave pri modlitbe Anjel Pána povedal: „Na dnes pripadá jedno výročie, ktoré sa dotýka sŕdc nás všetkých: pred 70 rokmi bol pápež Benedikt vysvätený za kňaza. K tebe Benedikt, drahý otec a brat, smeruje naša náklonnosť, naša vďačnosť a naša blízkosť. Žije teraz v kláštore, na mieste, ktoré má tu vo Vatikáne hostiť kontemplatívne komunity, aby sa modlili za cirkev. Momentálne je on tým konteplatívcom vo Vatikáne, ktorý odovzdáva svoj život modliac sa za cirkev a za Rímsku diecézu, ktorej je emeritným biskupom. Vďaka ti, Benedikt, drahý otče a brat. Vďaka za tvoje hodnoverné svedectvo. Vďaka za tvoj pohľad neustále upriamený na Boží horizont.“

Gratuloval kardinál Marx

Taktiež bývalý predseda nemeckej biskupskej konferencie, kardinál Reinhard Marx, zaslal emeritnému rímskemu biskupovi svoj blahoprajný list, v ktorom napísal: „Okrem teologického prenikania do kresťanskej viery bolo vždy vaším záujmom sprístupniť vieru obyčajným ľuďom tak, aby sa im otvoril široký Boží obzor a ich život našiel naplnenie u Boha,“ uviedol mníchovský a freisingský arcibiskup. „Vaša služba napĺňa mnoho ľudí na celom svete aj nás v arcidiecéze veľkou vďačnosťou,“ uistil kardinál Marx svojho predchodcu v úrade arcibiskupa jednej z najvýznamnejších nemeckých arcidiecéz.

50. výročie Auly Pavla VI.

Tretím okrúhlym výročím, ktoré si Vatikán osobitne v týchto dňoch pripomenul, bolo 50 rokov od otvorenia súčasnej Auly Pavla VI. Tú slávnostne inauguroval v stredu 30. júna 1971 osobne pápež Pavol VI. prvou generálnou audienciou v sále, ktorá sa vtedy ešte nazývala „Aula Nervi“, a ktorú navrhol taliansky architekt Pier Luigi Nervi.

Vo svojom prvom prejave v tejto budove Pavol VI. vysvetlil dôvody jej objednania a ocenil prácu architekta Nerviho: „Musíme skutočne vyjadriť našu spokojnosť s architektom Pierom Luigim Nervim, tvorcom tejto stavby. My sami, predvídajúc jej rozmery, úmerné účelu, sme ho na začiatku povzbudili, aby mal odvahu, pretože sme dobre vedeli, akú má pre tento podnik kvalifikáciu a cnosť a ako si bezprostredná blízkosť Baziliky svätého Petra (...) vyžaduje naplniť záväzok pokúsiť sa o také dielo, ktoré nie je ani drobné, ani banálne, ale je si vedomé svojej privilegovanej polohy a vytýčeného cieľa,“ povedal pred päťdesiatimi rokmi dnes už kanonizovaný pápež.

Za posledných 50 rokov Aula Pavla VI. zažila päť rôznych pápežov a privítala milióny pútnikov. Používa sa pri rôznych udalostiach. Naposledy sa z nej dokonca stalo očkovacie centrum proti koronavírusu pre zamestnancov Vatikánu a pre tých, ktorí to potrebujú.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.