Celková čiastka
Zostávajúci čas
Emeritný pápež Benedikt XVI. pred niekoľkými týždňami vzdal hold významnému zosnulému pravoslávnemu hierarchovi pri príležitosti 10. výročia jeho smrti. Informovala o tom tlačová agentúra Catholic News Agency.
V liste z 11. októbra emeritný pápež uviedol, že sa mu javí skoro až „nepredstaviteľné“, že od smrti metropolitu Damaskina Papandreua, prvého švajčiarskeho grécko-pravoslávneho metropolitu, uplynulo už celé desaťročie.
Benedikt XVI. to uviedol vo svojom posolstve adresovanom metropolitovi Maximovi zo Švajčiarska a profesorovi Stefanovi Athanasiouovi, ktoré prečítal kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov, ktorý je sám švajčiarskej národnosti. Stalo sa tak na konferencii konanej na počesť zosnulého metropolitu 5. novembra na Univerzite vo Fribourgu vo Švajčiarsku. Tá má okrem katolíckej teologickej ešte štyri ďalšie fakulty.
Metropolita Damaskinos, biskup Konštantínopolského ekumenického patriarchátu, sa narodil v Therme v Grécku 23. februára 1936. V roku 1982 bol zvolený za prvého metropolitu Švajčiarska. Tento autor mnohých diel o ekumenizme pôsobil ako metropolita Adrianopolu od roku 2003, a to až do svojej smrti v novembri 2011 vo veku 75 rokov.
Benedikt XVI. vo svojom posolstve uviedol, že je „veľmi zvláštnym darom Prozreteľnosti“, že krátko po tom, ako bol v roku 1959 vymenovaný za profesora na univerzite v Bonne v Nemecku, dvaja pravoslávni archimandriti začali študovať na katolíckej a protestantskej teologickej fakulte tamojšej univerzity. „Bolo to niečo nové a nečakané, pretože dovtedy pravoslávni študenti nikdy neštudovali na katolíckych fakultách, ale výlučne na protestantskej a takzvanej kresťanskokatolíckej (čiže starokatolíckej) fakulte v Berne,“ vysvetlil.
„Obaja archimandriti sa stali mojimi priateľmi. Bohužiaľ, môj priateľ Stylianos Harkianakis, ktorý sa neskôr stal metropolitom Austrálie, následne zaujal prísny postoj, ktorý ochladil naše priateľstvo,“ napísal dnes už 94-ročný emeritný rímsky biskup.
„Priateľstvo s metropolitom Damaskinom Papandreuom vo mne vzrástlo o to viac, a tým aj smútok nad jeho smrťou. Avšak ovocie živého vnútorného vzťahu s pravoslávím zostalo a naďalej rastie v priateľstve, ktoré ma stále viac spája s ekumenickým patriarchom,“ dodal Benedikt XVI. vo svojom nedávnom posolstve.
Parolinove cesty
Švajčiarska sa týka aj iná správa prichádzajúca z Vatikánu. Štátny sekretár Svätej stolice, kardinál Pietro Parolin, totiž v uplynulých dňoch navštívil túto krajinu pri príležitosti osláv 100. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Apoštolským stolcom a Švajčiarskou konfederáciou. Na oslavy ho pozval osobne tamojší minister zahraničných vecí a viceprezident Ignazio Cassis.
Svoju dvojdňovú pastoračnú návštevu začal kardinál Parolin minulú nedeľu bohoslužbou s benediktínskou komunitou v mariánskej svätyni v Einsiedelne, ktorá je spätá s úctou k tzv. „Čiernej Madone“. Túto svätyňu navštívil aj sv. Ján Pavol II. v roku 1984.
Okrem toho kardinál navštívil aj už skôr spomínanú Univerzitu vo Fribourgu, ktorá sa spája práve s nadviazaním diplomatických vzťahov Švajčiarska so Svätou stolicou. Jeho ďalšou zastávkou bolo pútnické miesto Flüeli-Ranft, kde pôsobil patrón krajiny, sv. Mikuláš z Flüe.
Hoci boli diplomatické vzťahy oboch krajín nadviazané už pred storočím, iba minulý mesiac Švajčiarsko oznámilo, že ustanoví pri Svätej stolici svojho rezidentného veľvyslanca. Až donedávna totiž na tieto vzťahy dohliadalo švajčiarske veľvyslanectvo v Slovinsku.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram