Celková čiastka
Zostávajúci čas
Vlajka Čile
Každoročne, už od roku 1977, sa vždy v lete koná pravidelné stretnutie bývalých študentov profesora Josepha Ratzingera, tzv. Schülerkreis.
Tento rok začiatkom septembra sa toto stretnutie, obohatené medzičasom o novú generáciu teológov a odborníkov na Ratzingerovo myslenie, uskutoční v Ríme opäť, a to už po štyridsiaty raz. Každý rok tému diskusií vyberá sám Joseph Ratzinger, teda emeritný pápež Benedikt XVI.
Tento rok vybral tému „Prenasledovanie kresťanov a mučeníctvo“. Témy posledných stretnutí Schülerkreis-u vykazujú teda zjavnú kontinuitu. V posledných troch rokoch účastníci debatovali o zatemnení Boha v dejinách a o kríze Európy, ktorá stratila svoje korene. Témy slobody svedomia sa týka aj podstata ľudského bytia v situácii, kedy na Blízkom východe a v iných vojnových oblastiach sú kresťania aj dnes vraždení len kvôli svojej viere v Ježiša Krista.
Stretnutie sa uskutoční v letnej pápežskej rezidencii v Castel Gandolfo
pri Ríme. Hlavným prednášajúcim bude tento rok Mons. Helmut Moll, autor tzv. Nemeckého martyrológia 20. storočia, ako aj biskup diecézy Linec, Mons. Manfred Scheuer, ktorý bol postulátorom beatifikačného procesu mučeníka nacizmu Franza Jägerstättera, roľníka, otca rodiny
a kostolníka.
Bývalá hlava cirkvi sa diskusií skupiny tento rok nezúčastní, hoci v minulosti sa debaty diali vždy za osobnej prítomnosti Josepha Ratzingera. Nepočíta sa už ani so záverečnou svätou omšou, ktorá sa ešte konala v prvých dvoch rokoch po abdikácii Benedikta XVI.
Osobne sa s ním tentoraz stretne už iba najužší okruh jeho bývalých študentov, a to v bývalom kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách, kde emeritný biskup Ríma sídli.
Apoštolská cesta do Čile
Okrem týchto zaujímavých informácií o každoročne konanej akcii v okruhu Benedikta XVI. informoval Vatikán pred niekoľkými dňami aj o zverejnení oficiálneho loga a motta apoštolskej cesty pápeža Františka do Čile, ktorá sa uskutoční v dňoch 15. až 18. januára 2018. Pápež tento juhoamerický štát navštívi ešte pred svojou cestou do Peru, ktorá sa bude konať 18. až 21. januára.
Hlavným mottom čílskej cesty budú Kristove slová „Svoj pokoj vám dávam“ z Jánovho evanjelia. Motto bolo vybrané aj preto, pretože je rozpoznateľné pre všetkých ľudí dobrej vôle, tak pre katolíkov, ako aj nekatolíkov a nekresťanov. Logo návštevy bude obsahovať tri hlavné prvky: kríž, Františkov podpis a mapu Čile.
Očakáva sa, že pontifik v priebehu svojej cesty povzbudí Čiľanov ku kultúre stretávania v atmosfére jednoty celého národa.
Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj vydalo posolstvo
Nebolo to len logo chystanej apoštolskej cesty, ktoré bolo v uplynulých dňoch zverejnené. Svetlo sveta uzrel aj dokument Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Ide o posolstvo nesúce podpis prefekta tohto úradu, kardinála Petra Turksona. Dokument vychádza pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti zneužívaniu drog a nezákonného obchodovania s nimi, ktorý Organizácia spojených národov určila na dátum 26. júna.
V posolstve, ktoré na viacerých miestach cituje autentické slová Svätého otca, sa okrem iného uvádza, že v súčasnosti „čelíme scenáru závislostí, ktorý sa oproti nedávnej minulosti veľmi zmenil. Drogy sa stali konzumným tovarom, ktorý má miesto v každodennom živote, spája sa s rekreačnými aktivitami a dokonca aj so snahou o blahobyt.“
Autori textu ďalej upozorňujú, že v dôsledku šírenia problémov spojených s drogovou závislosťou „nemôžu byť zásahové stratégie len úzko špeciálne zamerané alebo zredukované len na odstraňovanie škôd, ani nemožno drogu chápať len ako fenomén spojený so sociálnymi problémami, či ako istú deviáciu. Redukovanie škôd musí nevyhnutne zahŕňať tak úsilie v oblasti odstraňovania závislosti, ako aj podporu v podobe osobných terapeutických programov psychosociálneho charakteru, zabraňujúcich vytvoreniu chronickej závislosti, ktorá poškodzuje osobu a je eticky neprijateľná.“
Posolstvo k svetovému dňu migrantov
Svoje vlastné posolstvo, tento raz pri príležitosti každoročne sláveného Svetového dňa migrantov a utečencov, zverejnil aj pápež František.
Zatiaľ čo po iné roky ostáva zverejnenie pápežského posolstva bez povšimnutia médií, tento rok si túto skutočnosť všimlo aj veľa svetových sekulárnych médií, zrejme vzhľadom na dlhodobo prebiehajúcu migračnú krízu.
Medzi najčastejšie citované – a zároveň aj dezinterpretované slová Františkovho posolstva – patria vety o dôležitosti ľudskej osoby. Pápež doslova píše: „Princíp ústrednej dôležitosti ľudskej osoby, tak pevne prezentovaný mojím milovaným predchodcom Benediktom XVI. nás zaväzuje, aby sme dávali prednosť osobnej bezpečnosti pred bezpečnosťou národnou. Je preto nevyhnutné, aby bolo zaistené, že tí, ktorí sú zodpovední za ochranu hraníc, sú aj náležite pripravení. Situácia migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov si vyžaduje, aby bola garantovaná osobná bezpečnosť a prístup k základným službám."
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram