Celková čiastka
Zostávajúci čas
Vo Vatikáne sa začala synoda biskupov venovaná mladým. O jej priebehu a oficiálnych vystúpeniach pápeža informujú pravidelne rozličné médiá, vrátane a predovšetkým Vatikánskeho rozhlasu. Tak trochu menšia miera pozornosti sa však dostáva udalosti, ktorá sa odohrala tesne pred začiatkom otvorenia synody.
Išlo o výhrady amerického arcibiskupa Charlesa Chaputa, ktorý je hlavou arcidiecézy Filadelfia k pracovnému dokumentu synody, tzv. instrumentum laboris. Tento pracovný dokument je pripravovaný pravidelne pred každou biskupskou synodou. Ide o materiál, ktorý slúži ako akýsi „odrazový mostík“ pre účastníkov synody a hlavný inšpiračný zdroj ich úvah v priebehu synodálnych zasadaní. Nemá záväznú podobu a nie je súčasťou Magistéria, teda prameňom Učiteľského úradu cirkvi.
Napriek tomu už spomínaný arcibiskup Chaput z USA vzniesol niekoľko svojich pripomienok k aktuálnemu instrumentum laboris. Nepáči sa mu, že tento dokument používa skratku LGBT, ktorá označuje homosexuálne, bisexuálne a transrodové osoby, teda osoby, ktoré sa necítia stotožnené so svojím biologickým pohlavím. Túto výhradu Mons. Chaputa publikoval ešte pred začiatkom synody webový portál Catholic Herald. „Ide o lichôtku, ktorá chce zastrieť nedostatok dospelej dôvery v krásu a moc viery, ktorú sme získali,“ napísal arcibiskup a pokračoval v duchu, že mladí ľudia sú podľa neho v skutočnosti „produktom svojej doby,“ pričom úlohou starších veriacich je údajne odovzdávať im vieru bez kompromisov. „Na túto zodpovednosť však často moja generácia abdikovala,“ pripustil Mons. Chaput. „To, čo cirkev považuje za pravdu o ľudskej sexualite nie je kameňom úrazu, ale jedinou pravou cestou k radosti a plnosti,“ napísal ďalej arcibiskup a doplnil, že práve preto nepovažuje za vhodné používať v dokumentoch cirkvi, hoci nie sú záväzné, uvedenú skratku LGBT. Podľa neho to totiž vyzerá, že „naše sexuálne tendencie určujú, čo sme a akoby toto označenie popisovalo odlišné komunity v rámci pravého cirkevného spoločenstva, ktorým je telo Ježiša Krista. Niečo také nebolo v živote cirkvi nikdy pravdivé a nie je to pravdivé ani dnes,“ uzavrel.
Faktom je, že uvedenú skratku spomínaný pracovný synodálny dokument naozaj používa, a to konkrétne v paragrafe č. 197. V ňom sa píše: „Niektorí LGBT mladí, prostredníctvom rôznych príspevkov, ktoré boli doručené generálnemu sekretariátu synody, si želajú mať podiel na väčšej blízkosti a zažívať vyššiu mieru starostlivosti cirkvi, zatiaľ čo niektoré biskupské konferencie sa pýtajú, čo navrhnúť mladým ľuďom, ktorí sa rozhodli tvoriť homosexuálne namiesto heterosexuálnych párov a predovšetkým, ktorí by boli radi bližšie cirkvi“.
Počas tlačovej konferencie 1. októbra, teda pred začiatkom blížiacich sa synodálnych rokovaní, oznámil kardinál Lorenzo Baldisseri, generálny sekretár biskupskej synody, že nerozumie, prečo sa jeden z biskupov rozhodol publikovať svoju kritiku pracovného dokumentu. Išlo tak o pomerne nevídanú kritiku, ktorá smerovala s veľkou pravdepodobnosťou práve voči Mons. Chaputovi, hoci ho kardinál Baldisseri priamo nemenoval. Kardinál iba zdôraznil, že išlo o biskupa, ktorý je synodálnym otcom a publikoval ešte pred synodou verejne svoje teologické výhrad k instrumentum laboris.
Tento biskup „bol prítomný v momente predstavovania textu,“ uviedol kardinál a pokračoval: „Ak mal nejaké výhrady, mohol ich už vtedy predstaviť; boli by sme ich vzali do úvahy. Nerozumiem, prečo až po vydaní dokumentu zverejňuje nejaké vyhlásenie,“ podotkol na margo nemenovaného biskupa kardinál Baldisseri vo svojej neobvyklej verejnej reakcii, ktorá smerovala pravdepodobne voči arcibiskupovi Chaputovi.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram