Celková čiastka
Zostávajúci čas
Uplynulý týždeň sa vo Vatikáne niesol v znamení viacerých významných stretnutí, ale aj personálnych menovaní v Rímskej kúrii. Pápež František vymenoval konventuálneho pátra Francesca Panizzolu za vedúceho úradu v Dikastériu pre náuku viery. Ďalej zaradil Mons. Briana Edwina Fermeho do Kolégia apoštolských protonotárov di numero. Mons. Ferme má 67 rokov a narodil sa v Austrálii, pričom od roku 2014 pôsobí ako sekretár Rady pre hospodárstvo.
Od roku 1969, teda rok po vydaní dvoch motu proprio pápeža sv. Pavla VI. Pontificalis Domus z marca 1968 a Pontificalia Insignia z júna toho istého roku, boli štyri dovtedy existujúce triedy apoštolských protonotárov zredukované na dve, pričom práve tzv. apoštolskí protonotári de numero pokračujú v práci kolégia protonotárov a stále majú určité povinnosti týkajúce sa pápežských dokumentov. Môžu byť formálne oslovovaní ako „najctihodnejší pán“ či „monsignor“ a môžu nosiť mantellettu, fialovú chórovú reverendu a rochetu na liturgické služby, čiernu sutanu s bordovým lemovaním a fialovým cingulom. Ich celkový počet je stanovený na sedem, pričom spoločne tvoria kolégium pod vedením dekana, čiže toho apoštolského protonotára de numero, ktorý je služobne najstarší. Od novembra 2008 je ním Mons. Francesco Di Felice.
Okrem týchto menovaní absolvoval pápež František aj celý rad dôležitých audiencií. Spomenúť možno súkromné stretnutie s americkým jezuitom Jamesom Martinom, ktoré sa uskutočnilo v piatok. Vo svojom tweete zverejnenom po stretnutí páter Martin prejavil svoju hlbokú vďačnosť za to, že sa s pápežom stretol na 45 minút priamo v Apoštolskom paláci. Rozhovor sa podľa neho týkal „radostí a nádejí, smútku a obáv LGBTQ katolíkov,“ dodal Martin parafrázujúc 1. kapitolu koncilovej pastorálnej konštitúcie Gaudium et spes z roku 1965, pričom ešte dodal: „Bolo to vrúcne, inšpirujúce a povzbudzujúce stretnutie, na ktoré nikdy nezabudnem.“
Vatikán obvykle nekomentuje stretnutia pápeža s jednotlivými kňazmi či biskupmi. Martin je autorom knihy „Budovanie mosta: Ako môžu katolícka cirkev a komunita LGBT vstúpiť do vzťahu rešpektu, súcitu a citlivosti“ a často hovorí o problémoch týkajúcich sa osôb s neheterosexuálnou orientáciou a vzťahu katolicizmu k nim. Pápež František sa s pátrom Martinom stretol už v roku 2019 a o rok neskôr vyjadril podporu pre službu amerického jezuitu listom, v ktorom ho povzbudil, aby „takto pokračoval“.
Pár dní predtým, v pondelok 7. novembra, prijal pontifik na súkromnej audiencii v knižnici Apoštolského paláca hlavu Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, 52-ročného vrchného arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka. „Povedal som Svätému Otcovi, že cirkevná komunita zostala ľudom nablízku: každá katedrála a každá naša štruktúra sa pre nich stala útočiskom,“ uviedol podľa Vatikánskeho rozhlasu kyjevsko-haličský vrchný arcibiskup. Mons. Ševčuk prekročil hranice Ukrajiny po prvýkrát od začiatku ruskej agresie. Pápežovi priniesol ako dar úlomok ruskej míny, ktorá v marci zničila fasádu budovy gréckokatolíckeho chrámu v meste Irpin.
Dva dni po tomto stretnutí sa arcibiskup Ševčuk v bývalom kláštore Mater Ecclesiae stretol s emeritným pápežom Benediktom XVI. a požiadal ho, aby sa naďalej modlil za Ukrajinu. Posledné stretnutie medzi nimi sa datuje do februára 2019. Na stretnutí 9. novembra tohto roku Mons. Ševčuk hovoril o vojne na Ukrajine, pričom emeritnému pápežovi predstavil humanitárnu situáciu, zopakoval, že vojna na Ukrajine je ideologická a koloniálna a prirovnal súčasné Rusko k nacistickému režimu. Benediktovi XVI. poďakoval za jeho list na začiatku vojny.
Benedikt XVI. vymenoval Svjatoslava Ševčuka za biskupa 14. januára 2009 a pridelil ho za pomocného biskupa eparchie Santa Maria del Patrocinio v Buenos Aires, kde sa stretol s neskorším pápežom Františkom. Benedikt XVI. zároveň potvrdil zvolenie Mons. Ševčuka za hlavu Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v marci 2011.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram