Celková čiastka
Zostávajúci čas
V liste ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi I., datovanom 30. augusta a zverejnenom v tomto končiacom sa týždni, pápež František objasnil význam daru relikvií sv. Petra, ktoré mu tento rok zaslal do Istanbulu pri príležitosti sviatku apoštolov sv. Petra a Pavla na znak bratstva. Pontifik si totiž osobne želal, aby niekoľko častí ostatkov sv. Petra mohlo spočívať pri relikviách jeho rodného brata, čiže apoštola sv. Andreja.
Vo svojom liste zverejnenom v niekoľkých jazykových mutáciách na webových stránkach Svätej stolice Svätý otec napísal: „Zámerom tohto gesta je potvrdiť cestu, ktorou naše cirkvi prešli približujúc sa k sebe navzájom. Bola to cesta občas náročná, ale sprevádzaná zjavnými znakmi Božej milosti. Uskutočňovanie tejto cesty si vyžaduje predovšetkým duchovné obrátenie a obnovenie vernosti Pánovi, ktorý očakáva z našej strany väčšie odhodlanie a nové odvážne kroky. Ťažkosti a nezhody, teraz i v budúcnosti, nás nesmú rozptyľovať od našej povinnosti a zodpovednosti kresťanov, najmä ako pastierov cirkvi, pred Bohom a dejinami. Spojenie pozostatkov dvoch bratov apoštolov môže tiež slúžiť ako trvalé pripomenutie a povzbudenie, že na tejto pokračujúcej ceste naše rozdiely už nebudú stáť v ceste spoločnému svedectvu a nášmu evanjelizačnému poslaniu v službe ľudskej rodiny, ktorá je dnes v pokušení vybudovať čisto svetskú budúcnosť, budúcnosť bez Boha.“
Medzinárodná vzdelávacia aliancia
Dňom 12. septembra, teda na sviatok Mena Panny Márie, je datovaný ďalší list pápeža Františka. Tento raz ide o výzvu a posolstvo, ktorým hlava cirkvi ohlasuje vytvorenie medzinárodnej vzdelávacej aliancie. Na 14. mája budúceho roku totiž Svätý otec ohlásil svetové stretnutie všetkých osôb angažovaných v oblasti výchovy a vzdelávania. Dejiskom stretnutia bude Rím. „Teším sa na stretnutie s vami, ktorí rôznymi spôsobmi a na všetkých úrovniach pracujete v oblasti vzdelávania a výskumu. Vyzývam vás, aby ste spolupracovali na propagácii tých výhľadových iniciatív prostredníctvom zdieľanej vzdelávacej aliancie, ktoré môžu dať správny smer dejinám a zmeniť ich k lepšiemu. Pripojím sa k vám a vyzývam rešpektované verejné osobnosti v našom svete, ktoré sa zaujímajú o budúcnosť našich mladých ľudí a verím, že odpovedia na moje pozvanie. Vyzývam vás, vážení mladí ľudia, aby ste sa zúčastnili na stretnutí a cítili svoju skutočnú zodpovednosť za vybudovanie lepšieho sveta,“ napísal František vo svojom liste a pokračoval: „Poďme spoločne hľadať riešenia, odvážne podnikajme procesy zmeny a dúfajme, že sa pozeráme do budúcnosti. Pozývam všetkých, aby pracovali pre toto spojenectvo a aby sa zaviazali, individuálne a v rámci našich komunít, rozvíjať sen humanizmu zakoreneného v solidarite a reagujúceho tak na túžby ľudstva, ako aj na Boží plán.“
List Marca Ouelleta
Z Vatikánu odišiel pred časom aj iný list. Jeho autorom nebol pápež, ale kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov. Ten podľa agentúry Catholic News Agency napísal kardinálovi Reinhardovi Marxovi, ktorý stojí v čele nemeckej biskupskej konferencie. Vo svojom liste vyjadril znepokojenie nad nemeckými plánmi na vytvorenie synodálneho zhromaždenia v rámci „záväzného procesu“, ktorý vyhlásil kardinál Marx začiatkom tohto roka. List a sprievodné štvorstránkové právne hodnotenie nemeckých plánov Pápežskou komisiou pre legislatívne texty vyjadrujú výhrady k nemeckým plánom, najmä so zámerom zvážiť a prijať záväzné uznesenia vo veciach všeobecného vyučovania a disciplíny cirkvi.
List arcibiskupa Iannoneho
Arcibiskup Filippo Iannone, hlava Pápežskej rady pre legislatívne texty, vo svojom právnom preskúmaní návrhu stanov nadchádzajúcej synody poznamenal, že nemeckí biskupi navrhujú zaoberať sa štyrmi kľúčovými témami: „autorita, účasť a rozdelenie právomocí“, „sexuálna morálka“, „forma kňazského života“ a napokon „ženy v cirkevnej službe a v úradoch“. „Je ľahké vidieť, že tieto témy sa netýkajú iba cirkvi v Nemecku, ale univerzálnej cirkvi a, s niekoľkými výnimkami, nemôžu byť predmetom rokovaní alebo rozhodnutí konkrétnej cirkvi bez toho, aby boli v rozpore s tým, čo vyjadril Svätý otec vo svojom liste,“ napísal arcibiskup Iannone.
Vo svojom liste cirkvi v Nemecku, vydanom tento rok v júni, pápež František varoval nemeckých biskupov, aby rešpektovali univerzálne spoločenstvo cirkvi: „Vždy, keď sa cirkevná komunita pokúsila vyriešiť svoje problémy sama, dôverovala a sústredila sa výlučne na svoje sily alebo metódy, na svoju inteligenciu, vôľu alebo prestíž, skončila napokon zväčšovaním a udržiavaním zla, ktoré sa pôvodne snažila vyriešiť,“ napísal František.
Nemecká biskupská konferencia už stihla na výhrady kardinála Ouelleta i arcibiskupa Iannoneho reagovať. Odmietla obavy, ktoré boli vyjadrené v ich listoch, keďže kritika Vatikánu sa nezakladala na súčasnej verzii nemeckých plánov. „Stanovisko Pápežskej rady pre legislatívne texty sa týka návrhu verzie stanov od júna 2019 a nezohľadňuje verziu aktualizovanú v júli a po zasadaní stálej rady v auguste, ktoré už neobsahuje niektoré pasáže, ktorých sa stanovisko týka," uviedli nemeckí biskupi vo svojom piatkovom vyhlásení.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram