TopTip

Vatikánsky týždenník: Pápež píše Svetovej banke

Vatikánsky týždenník: Pápež píše Svetovej banke

Na Bielu sobotu 3. apríla zomrel vo veku 90 rokov kamerunský kardinál Christian Wiyghan Tumi, emeritný arcibiskup Doualy. Ako 39-ročný sa stal kňazom. Za biskupa ho vysvätil osobne sv. Ján Pavol II. v roku 1980. Jeho biskupské heslo znelo: „Hľa, prichádzam, aby som plnil tvoju vôľu.“ Na kardinála ho kreoval ten istý pápež v rámci konzistória o osem rokov neskôr. V rokoch 1985 až 1991 bol predsedom Národnej biskupskej konferencie Kamerunu a medzi rokmi 1990 až 1994 stál v čele Sympózia biskupských konferencií Afriky a Madagaskaru.

Kardinál Tumi pracoval v prospech pokoja a rozvoja svojej vlasti, za čo v roku 2019 získal cenu Nelsona Mandelu. V roku 2016 sa v Kamerune začali násilnosti a konflikty medzi centrálnou frankofónnou vládou v hlavnom meste a dvoma anglofónnymi metropolami. Počiatočné protesty za zachovanie anglofónie sa zmenili na násilnosti. Kardinál Tumi bol dokonca v novembri minulého roka unesený ozbrojenou skupinou anglofónnych separatistov, po pár hodinách však bol prepustený. Video, ktoré natočili jeho únoscovia, vtedy obletelo svet a svedčilo o jeho odvahe a pevnej viere.

Kondolenciu k jeho úmrtiu, ako je u kardinálov zvykom, zaslal pápež František. V nej píše, že zosnulý „sa nezabudnuteľne zapísal v cirkvi i v spoločenskom a politickom živote svojej krajiny, angažujúc sa vždy s odvahou pri obrane demokracie a v podporovaní práv. Aj v pokročilom veku zostal kardinál Tumi vždy k dispozícii pre službu v prospech pokoja a zmierenia.“ Po jeho úmrtí má kardinálske kolégium celkovo 226 členov, z toho presne 126 mladších než 80 rokov, čiže s právom voliť pápeža v prípadnom konkláve. V priebehu tohto kalendárneho roka by mali 80-ku dovŕšiť celkovo štyria kardináli, čím stratia svoje volebné právo.

List Svetovej banke

Okrem kondolencie k úmrtiu kardinála Tumiho zverejnil pápež František aj svoje posolstvo Svetovej banke a Medzinárodnému menovému fondu. V ňom zopakoval svoju už niekoľkokrát vyjadrenú výzvu ku globalizácii solidarity. V posolstve datovanom 4. apríla sa píše: „Zatiaľ čo mnoho krajín v súčasnosti konsoliduje individuálne plány obnovy, zostáva urgentná potreba globálneho plánu, ktorý by mohol vytvoriť nové alebo obnoviť existujúce inštitúcie, najmä inštitúcie globálneho vládnutia, a pomôcť vybudovať novú sieť medzinárodných vzťahov na podporu integrálneho ľudského rozvoja všetkých národov. To nevyhnutne znamená dať chudobnejším a menej rozvinutým národom efektívny podiel na rozhodovaní a uľahčiť prístup na medzinárodný trh. Duch globálnej solidarity tiež vyžaduje prinajmenšom výrazné zníženie dlhovej záťaže najchudobnejších národov, ktoré pandémia zhoršila. Zbaviť bremena dlhu toľko krajín a spoločenstiev v súčasnosti je hlboko ľudské gesto, ktoré pomáha ľuďom rozvíjať sa, mať prístup k vakcínam, zdraviu, vzdelaniu a pracovným miestam,“ napísal pápež.

Svetový deň zdravia

Okrem tohto pápežovho listu Vatikán zverejnil aj najnovšie posolstvo prefekta Dikastéria pre napomáhanie integrálneho ľudského rozvoja k Svetovému dňu zdravia, ktorý sme si pripomenuli 7. apríla. Kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson sa v ňom, pochopiteľne, nemohol vyhnúť aktuálnej téme pandémie. Tá podľa neho „rozšírila veľkú priepasť medzi prístupom k zdravotnej starostlivosti a lekárskym ošetreniam medzi krajinami viac a menej zvýhodnenými, čo je poľutovaniahodný fakt, ktorý pretrváva aj napriek tomu, že rôzne inštitúcie túto situáciu opakovane odsudzujú.“ Na druhej strane, píše kardinál Turskon, „ľudstvo znovu objavuje zmysel pre vzájomnú závislosť: spoločný domov, pre spoločnú starostlivosť o stvorenie a pre ľudí, ktorí ho obývajú. V skutočnom bratstve možno individualizmus a sebectvo poraziť opätovným potvrdením toho, že iba hľadanie dobra všetkých môže viesť k dobru pre mňa samého.“

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.