TopTip

Vatikánsky týždenník: Pápež František po operácii

Vatikánsky týždenník: Pápež František po operácii zdroj foto: pexels.com

Najskôr pri verejnej modlitbe Anjel Pána oznámil pápež František, že v dňoch 12. až 15. septembra navštívi Slovensko. Do našej vlasti príde zo susedného Maďarska, kde sa uskutoční Medzinárodný eucharistický kongres. Počas svojej apoštolskej cesty navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín, kde sa predpokladá, že odslúži bohoslužbu v Národnej svätyni – Bazilike Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska. Podrobnejší program tejto návštevy bude zverejnený až neskôr.

Pripomeňme, že jeho predchodca Benedikt XVI. Slovensko počas svojho pontifikátu nenavštívil, hoci ako priznal na jeho sklonku vtedajšiemu prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi pri poslednej oficiálnej audiencii, mal to v úmysle. Sv. Ján Pavol II. bol na území Slovenska v priebehu svojho pontifikátu hneď trikrát: v rokoch 1990, 1995 a 2003. Posledná návšteva sa niesla už v znamení jeho fyzického utrpenia v dôsledku pokročilej Parkinsonovej choroby. Jej heslo vtedy znelo: „Verní Kristovi, verní cirkvi“.

Reakcia prezidentky Čaputovej

Na oznámenie Františkovej cesty na Slovensko reagovalo okrem slovenských biskupov aj mnoho politikov. Medzi nimi predovšetkým prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v krátkom videu pri tejto príležitosti uviedla: „Som veľmi rada, že pápež František prijal moje pozvanie a potvrdil svoju návštevu Slovenska v septembri tohto roka. Keď som sa s ním v decembri vo Vatikáne stretla, hovoril mi o tom, ako mu je Slovensko srdcu blízke. Tieto jeho slová potvrdzuje aj fakt, že sa na Slovensku plánuje zdržať dlhšie.”

Pápeža Františka operovali

Druhé významné oznámenie prišlo minulú nedeľu z Vatikánu večer. Hovorca Svätej stolice Matteo Bruni informoval, že ešte v ten deň má hlava cirkvi byť hospitalizovaná v rímskej Nemocnici Gemelli kvôli plánovanému zákroku týkajúcemu sa čriev, odborne povedané divertikulárnej stenóze sigmy. Operačný zákrok prebehol ešte v nedeľu a trval asi tri hodiny, pričom bol vykonaný v celkovej anestézii. Hlavným operatérom bol profesor Sergio Alfieri za asistencie profesora Luigiho Sofu, doktora Antonia Tortorelliho a doktorky Roberty Menghiovej. Anestéziu VIP pacienta zabezpečoval štvorčlenný tím odborníkov. Pri pápežovej operácii boli prítomní aj profesor Giovanni Battista Doglietto a profesor Roberto Bernabei, jeho osobný lekár.

Svoju spoluúčasť v modlitbe pápežovi pri procese jeho zotavovania vyjadrujú ľudia z celého sveta a, pochopiteľne, aj jemu podriadená Rímska diecéza i jeho predchodca, emeritný pápež Benedikt XVI. Ako sa píše v oficiálnom komuniké Rímskeho vikariátu, „všetok svätý verný Boží ľud, ktorý je v Ríme, spoločne s občanmi mesta a so všetkými ľuďmi dobrej vôle, so živým pocitom spoluúčasti a blízkosti k Svätému otcovi prednášajú modlitby a prosby k Pánovi, aby prostredníctvom svojej milosti podporil a potešil milovaného biskupa počas jeho pooperačnej rekonvalescencie.“

Kardinál Hollerich bude generálnym relátorom

Hoci pontifik prežil prakticky celý tento týždeň na lôžku, Svätá stolica vo štvrtok zverejnila jedno významné personálne menovanie. Rozhodol totiž o tom, že tzv. generálnym relátorom XVI. riadneho valného zhromaždenia Synody biskupov bude jezuitský kardinál Jean-Claude Hollerich, súčasný arcibiskup Luxemburgu, ktorý je od roku 2018 predsedom Komisie biskupských konferencií Európskej únie. Téma najbližšej biskupskej synody znie: „Za synodálnu cirkev: spoločenstvo, participácia a misia“.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.08.2022

  • O oslobodenie syna a nevesty zo závislosti. (mama)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.