Celková čiastka
Zostávajúci čas
Vo vianočnom týždni, pri príležitosti Roku rodiny, adresoval pápež František svoj list manželským párom, ktorý bol datovaný na deň 26. decembra 2021.
V ňom uvádza, že sa od nás žiada, „aby sme aplikovali na seba povolanie, ktoré Abrahám dostal od Pána, aby sa vydal zo svojej krajiny a z domu svojho otca do cudziny, ktorú mu ukáže sám Boh. Aj my sme zažili neistotu, osamelosť, stratu blízkych; aj my sme boli nútení opustiť svoje istoty, naše „komfortné zóny“, naše známe spôsoby života a naše ambície a pracovať pre blaho našich rodín a spoločnosti ako celku, ktorá závisí aj od nás a naše činy.“
V liste ďalej pápež pripomenul dôležitosť výchovy detí, keď napísal, že nejde o ľahkú úlohu. Zdôraznil pritom dôležitosť rodiny, ktorá je podľa neho „primárnym prostredím, v ktorom prebieha výchova, prostredníctvom malých gest, ktoré sú výrečnejšie ako slová. (...) Pre rodičov je dôležité mať k deťom vzťah s autoritou, ktorá každým dňom rastie. Deti potrebujú pocit bezpečia, ktorý im môže dať dôveru (...), že nikdy nebudú sami, nech sa im postaví do cesty čokoľvek.“
Pozdravné slová komunite Taizé
O pár dní neskôr adresoval Svätý otec svoje pozdravné slová komunite Taizé pri príležitosti 44. stretnutia mladých ľudí. Jeho telegram nesie podpis kardinála Pietra Parolina, štátneho sekretára Svätej stolice.
„Mnohí ľudia“ – píše sa v posolstve – „sa pýtajú: Má naša planéta budúcnosť? Akú zodpovednosť musíme prijať, aby sme učinili Zem obývateľnou?“ Pápež tieto svoje slová mladým doplnil nasledovne: „Namiesto toho, aby ste podľahli porazenectvu a vyhli sa týmto otázkam, rozhodli ste sa ich riešiť. A hlavne: spoločne hľadať, modliť sa a počúvať Božie slovo a nechať ním osvetliť najzložitejšie ľudské situácie. Nie nadarmo sa v Skutkoch apoštolov uvádza, že na deň Turíc boli učeníci všetci vedno spolu. Keď sme spolu, Duch Boží dýcha špeciálnym spôsobom. Pri súčasnej synode sa cirkev snaží sprístupniť dielo Ducha pozvaním všetkých učeníkov Krista, aby sa objavili, ako veľmi sa navzájom potrebujeme.“
Kondolencia k úmrtiu Desmonda Tutu-a
Uvedené dve posolstvá boli doplnené v uplynulom týždni aj pápežovým kondolenčným telegramom pri príležitosti úmrtia juhoafrického protestantského arcibiskupa Desmonda Tutu-a, nositeľa Nobelovej ceny mieru. Aj tento text, podobne ako posolstvo mladým z Taizé, nesie podpis kardinála Parolina. V ňom František vyjadril svoju úprimnú sústrasť rodine i celému obyvateľstvu Južnej Afriky. Zároveň odporučil dušu zosnulého „láskavému milosrdenstvu všemohúceho Boha.“
Jubilejný rok 2025
Ku konci občianskeho roku 2021 pápež František taktiež poveril Pápežskú radu pre novú evanjelizáciu, aby koordinovala nadchádzajúci Jubilejný rok 2025. Predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie, arcibiskup Rino Fisichella, sa už v tejto veci stretol s predstaviteľmi Štátneho sekretariátu, Správy majetku Apoštolskej stolice a Ekonomického sekretariátu.
Nadchádzajúci Jubilejný rok 2025 bude patriť k tzv. „riadnym“ jubilejným rokom. Pôjde o 27. riadne jubileum v dejinách cirkvi. Okrem toho existujú aj mimoriadne jubileá, akým bol napr. Jubilejný rok milosrdenstva vyhlásený pápežom Františkom v rozmedzí kalendárnych rokov 2015 až 2016.
Prvý jubilejný rok vyhlásil pápež Bonifác VIII. v roku 1300. Klement VI. v roku 1350 rozhodol, že sa budú sláviť každých sto rokov. Pavol II. bulou z roku 1470 stanovil, že jubileum sa má konať každých 25 rokov. Sv. Ján Pavol II. vyhlásil Veľké jubileum 2000 pri vstupe cirkvi do tretieho milénia.
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810 Po-Pia 09:00-15:00 Facebook Instagram